آرایش جدید شبه‏‌نظامیان پاکستانی

تحولات اخیر حکایت از آن دارد که پاکستان و برخی کشورها در تلاش برای تغییر کانون فعالیت شبه‌نظامیان در منطقه هستند.

به هم ریختن اوضاع سیاسی افغانستان و پاکستان، آغاز عملیات ارتش بر ضد طالبان در وزیرستان شمالی و همزمان با آن اعلام تشکیل شاخه‏‌ی نو القاعده در شبه‌قاره هند و اعلام حمایت برخی گروه‌های شبه‌نظامی پاکستانی از آن، همگی حکایت از تلاش برخی گروه‌ها برای سوق دادن ناآرامی‌ها به سایر نقاط منطقه دارد.

به نظر می‌رسد عملیات ارتش پاکستان در وزیرستان شمالی موسوم به عملیات ضرب عضب که از ماه جون سال جاری آغاز شده است، تلاشی در جهت اجرای این طرح از پیش تعیین شده و ایجاد تغییر در چیدمان گروه‌های شبه‌نظامی پاکستان باشد. با آغاز این عملیات، شمار زیادی از گروه‌های وابسته به طالبان پاکستان به سایر مناطق این کشور از جمله منطقه‏‌ی قبایلی کرم ایجنسی و نیز به سایر کشورهای منطقه از جمله افغانستان گریختند.

البته ارتش هم‏چنان تلاش کرده تا در جریان این عملیات آسیبی به گروه‌های همسو با آن از جمله شبکه حقانی وارد نشود. گفته می‌شود که از چند ماه پیش از آغاز این عملیات، کار انتقال اعضای شبکه حقانی که به زعم مقامات اسلام‌آباد در زمره طالبان خوب قرار دارد به منطقه شیعه‌نشین پاراچنار در کرم ایجنسی آغاز شده تا از این پس این منطقه پایگاه نو این شبکه باشد.

با این حال، می‌توان گفت که چند پاره شدن طالبان پاکستانی یکی از مهمترین دستاوردهای ارتش در عملیات وزیرستان بوده است. در این مدت، طالبان پاکستان به دو گروه تقسیم شده‌اند: گروهی که هم‏چنان زیر فرماندهی ملا فضل‌ا… عمل می‌کنند و گروهی که دیگر حاضر به پذیرش رهبری وی نیستند.

در این بین، تغییر موضع برخی گروه‌ها چون طالبان پنجابی و جماعت الاحرار نیز قابل تأمل به نظر می‌رسد. تشکیل گروه نو شبه‌نظامی موسوم به جماعت الاحرار از جمله تحولات اخیر در رابطه با تجزیه طالبان پاکستان است.

چند تن از فرماندهان ارشد طالبان پاکستان چند روز پیش از تشکیل این گروهی نو به رهبری مولانا قاسم خراسانی خبر دادند. مولانا قاسم خراسانی، امیر این گروه رهبری یک شورای هشت نفره از جمله عمر خالد خراسانی از منطقه مهمند، قاری شکیل حقانی از چارسده، مولانا یاسین از سوات، قاری اسماعیل از منطقه خیبر، مولانا عبدالله از منطقه باجور، مفتی مصباح از پیشاور و مولانا حیدر منصور از منطقه اورکزی را بر عهده دارد.

جماعت‌الاحرار گرچه پاکستان را اولویت اول فعالیت خود اعلام کرده، اما سخنگوی آن با استقبال از تشکیل شاخه‏ی نو القاعده در شبه‌قاره هند، گفت: «ما معتقدیم که این شاخه می‌تواند تلاش خوبی برای احقاق حقوق مسلمانان شبه‏‌قاره داشته باشد

ایمن‌ظواهری، رهبر القاعده چند روز پیش در پیامی ویدئویی از تشکیل شاخه جدید القاعده در شبه‏‌قاره هند موسوم به قاعدات الجهاد خبر داد و تصریح کرد که کشورهای میانمار، بنگلادش و هند محور فعالیت این گروه خواهد بود.

عاصم عمر، رهبر این گروه، یک ایدئولوژیست پاکستانی است که تاکنون فعالیت‌هایی برای جذب جهادیون از طریق رسانه‌های آنلاین داشته است.

این در حالی است که گفته می‌شود خراسانی، رهبر جماعت الاحرار نیز ارتباطات قوی با القاعده و ظواهری دارد.

با توجه به تحولات اخیر، دور از انتظار نیست که در آینده نزدیک موج ناآرامی‌ها بخش‌هایی از هند و نیز منطقه مورد مناقشه‌‏ی کشمیر را دربرگیرد.

چندی پیش، طالبان پاکستان از تصمیم خود برای بازگشایی دفاتر این گروه در کشمیر خبر داده بودند.

اقدام‏‌های اخیر ارتش پاکستان در ماه‌های گذشته گرچه باعث کاهش تعداد رویدادهای امنیتی و هراس‏‌افکنی در این کشور شده اما از سوی دیگر جبهه‏‌ی طالبان افغانستان را تقویت کرده و موجی از ناامنی را در این کشور به دنبال داشته است.

پس از آغاز عملیات ضرب عضب، گروهی از شبه‌نظامیان پاکستانی به سمت افغانستان فرار کرده و به طالبان افغانستان پیوستند که همین موضوع باعث افزایش درگیری‌ها بین طالبان و نیروهای امنیتی افغان شده است. گزارش‏‌ها حاکی از آن اند که هم اکنون طالبان افغانستان در تلاش برای تصرف ولایات جنوبی، شرقی و شمالی این کشور بوده و در ولایات قندوز، هلمند، قندهار و بغلان با نیروهای افغان درگیر هستند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده