آغاز آزمایش واکسین ویروس کرونا در امریکا

آزمایش واکسینی که در ایالات متحده امریکا برای ویروس کرونا ساخته شده است، از روز دو شنبه آغاز شد؛ اما مقام‌ های این کشور می گویند که به پایان رسیدن آزمایش ها و دسترسی مردم به این واکسین، تا ۱۸ ماه را در بر خواهد گرفت.

نخستین گروه از مردمانی که واکسین ویروس کرونا بر روی آنان آزمایش می شود می گویند که داوطلبانه تصمیم گرفته اند که این آزمایش را انجام دهند.

این شهروندان امریکا می گویند که با گُسترش ویروس کرونا در جهان، تصمیم گرفتند که در این آزمایش شرکت کنند.

یکی از این افراد، یک مردم ۴۶ساله از واشنگتن است.

او در شرکت مایکروفاست کار می کند و می گوید که فرزندانش، به کار داوطلبانه او در آزمایش واکسین، افتخار می کنند.

نیل برونینگ، داوطلب آزمایش واکسین ویروس کرونا، گفت: «هر پدر و مادر می خواهند که فرزندان شان به آنان ببیند، یعنی یک چیز با ارزش داشته باشند. به باور من این بسیار مهم است. کار من به آنان نشان می دهد که وقتی سن بلندی نیز داشته باشند، می توانند در جهان تغییر بیاورند. مهم نیست که این تغییر بزرگ است یا کوچک؛ اما مهم است که فرزندانم نیز دست به کار شوند.»

یک داوطلب دیگر می گوید که تدابیر قرنطین را مراعات می کند و از خانه بیرون نمی شود.

ربیکا سیرول، داوطلب آزمایش واکسین ویروس کرونا، گفت: «خوشبختانه اکنون صحتمند استم و نگرانی ندارم. اما تنها مساله من و شما نیست، این کار بر تمامی جامعه اثر دارد. از همین رو می وکشیم که در خانه بمانم و از رفتن به گردهم آیی های بزرگ خودداری کنم.»

ربیکای بیست و پنج ساله می گوید که خطرهای احتمالی این واکسین را به شمول اثرهای جانبی غیرمنتظره می داند؛ اما به نظرش این کار ارزش آن را دارد که مردم جهان بتوانند به واکسین ویروس کرونا دسترسی داشته باشند.

ربیکا سیرول، داوطلب آزمایش واکسین ویروس کرونا، گفت: «این که در خط نخست این مبارزه باشیم دلچسپ است. واقعاً امیدوارم که این واکسین کارآمد باشد و تمامی مردم بتوانند از آن کار بگیرد. روشن است که هر واکسین اثرهایی دارد؛ اما امیدوارم که اثرهای جانبی بدی نداشته باشد و برای مردم مفید باشد. خطرهای احتمالی این آزمایش را به من گفته اند و من یک تصمیم حساب شده گرفته ام.»

واکسین ها، بدن انسان ها را آموزش می دهند که باکتری ها، مکروب ها و ویروس ها را بشناسند و پیش از آن که بیمار شوند، آنها را نابود بسازند.

به گونه سنتی، واکسین ها با ویروس های مرده و یا ضعیف ساخته می شود؛ مانند واکسین ریزش و سرخکان؛ اما انجام مطالعه بر ویروس در لابراتوارها دشوار و گاهی خطرناک است.

اکنون دانشمندان برای ساخت واکسین از فن آوری های تازه و با سرعت کار می گیرند تا واکسین متفاوتی را برای بیماری کووید نزده بسازند.

از همین رو، کسانی که به گونه داوطلبانه واکسین های تازه را دریافت می کنند، بیمار نمی شوند؛ زیرا این واکسین، حامل ویروس نیست.

انتونتی فائوچی، رییس انستیتیوت ملی بیماری‌های واگیر و حساسیتی امریکا، گفت: «در این مرحله، واکسین بر چهل و پنج انسان عادی که از هژده تا پنجاه و پنج سال عمر دارند آزمایش می شود. آزمایش در شهر سیاتل انجام می شود. دو امپول زده می شود، یکی در روز نخست و دیگری بیست و هشت روز بعد. سه اندازه متفاوت واکسین به آنان داده می شود. از بیست و پنج میلی گرام تا صد و دو صد و پنجاه میلی گرام. این افراد برای یک سال زیر نظر خواهند بود، هم برای صحت خودشان و هم برای این که دیده شود آیا محافظتی را که انتظار داریم به بار می آورد؟»

واکسین تازه یک هدف دارد: بر گرد ویروس کرونا یک لایه پروتین، است که به ویروس اجازه می دهد به سلول های بدن حمله کند.

اگر سیستم ایمنی بدن بتواند این پروتین را شناسایی کند و مانع آن شود، فرد بیمار نمی شود.

فائوچی گفت: «اگر کار را به روی واکسین با شتاب هم پیش ببریم، از دوازده تا هژده ما را در بر خواهد گرفت تا واکسین برای کسی که امروز واکسین شد نتیجه بدهد. کارمان را از دو یا سه ماه پیش آغاز کرده ایم. ما با سرعت پیش رفته ایم؛ اما گرفتن نمونه و رفتن به مرحله نخست آزمایش، زمان خواهد برد. اکنون شصت و پنج روز شده است که کار می کنیم که یک ریکارد است.»

یکی از راهکارها برای نابودسازی ویروس، ساختن پروتین بی ضرر از سوی بدن است که سپس می تواند پروتین های مضر را شناسایی کند و انتی بادی یا مواد محافظتی تولید کند بر پروتین های مضر حمله کنند و آنها را نابود بسازد.

واکسینی که در ایالات متحده برای ویروس کرونا ساخته شده است، تنها نمونه یی از کار دانشمندان جهان برای ساخت واکسین این ویروس است.

در چندین کشور دیگر جهان به شمول آلمان، استرالیا و بریتانیا نیز برای ساخت واکسین بیماری کووید نزده تلاش می شود.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده