آن چه رسانه‌های غربی درباره جنگ یمن نمی‌گویند

منبع: الجزیره/ برگردان: شاهمردی/ تهاجم اخیر ائتلاف عربستان سعودی و امارات متحده عربی به بندر استراتژیک حدیده، نزدیک 30 هزار یمنی را مجبور ساخته تا خانه‌های خود را ترک کنند و همچنان جان 22 میلیون نفر دیگر را که زندگی‌شان وابسته به واردات از این بندر برای دریافت کمک‌های بشردوستانه و کالاهای تجارتی است، در معرض خطر قرار داده است.

بیش از ده هزار نفر در جنگ یمن کشته شده‌اند؛ جنگی که وارد چهارمین سال خود شده و حدود 80 درصد از جمعیت این کشور نیازمند کمک‌های بشردوستانه‌اند.

با آن هم جنگ یمن که از سوی سازمان عفو بین‌الملل«جنگ فراموش شده» توصیف شده، کمتر مورد پوشش رسانه‌ها قرار گرفته است. اگر هم پوشش داده شده، رسانه‌های خبری غرب دائما این منازعه را به حیث جنگ نیابتی بین حوثی‌های مورد حمایت ایران و یمنی‌ها عنوان کرده‌اند. اما چه مقدار توجه به امریکا و انگلیس صورت گرفته که میلیاردها دالر فروش سلاح‌ها و کمک‌های نظامی‌شان، کشورهای خلیج فارس را قادر ساخته تا این جنگ را بر ضد فقیرترین کشور شرق میانه به راه بیندازند؟

شیرین العدیمی، استادیار دانشگاه دولتی میشیگان می‌گوید:«این منازعه به شکلی پوشش داده شده که برای مخاطبان امریکایی و انگلیسی تا حد زیادی گمراه کننده بوده است. مردم درک نمی‌کنند که کشورهای ما تا چه میزان در ایجاد فاجعه در یمن دست دارند. این جنگ به گونه‌ای تفسیر می‌شود که فقط در جایی اتفاق می‌افتد و برای مردمی که با هم می‌جنگند و آن را به حیث جنگ فرقه‌ای و بیشتر یک جنگ نیابتی بین عربستان سعودی و ایران جلوه می‌دهند که کاملا گمراه‌کننده است.»

از زمان آغاز جنگ در سال 2015  تنها ایالات متحده و بریتانیا بیش از 12 میلیارد دالر سلاح به عربستان سعودی فروخته‌اند از جمله برخی هواپیماهای جنگی و موشک‌هایی که پرتاب می‌شوند.

ارتش امریکا همچنین وظیفه سوخت‌رسانی هوایی به هواپیماهای جنگی عربستان و امارات را بر عهده دارد و نظامیان امریکایی و انگلیسی در بمباران‌ها به ائتلاف عربستان کمک می‌کنند که صدها تن از این بمباران‌ها تا کنون به کشته شدن غیرنظامیان منجر شده است.

پیرس رابیسنون، استاد دانشگاه شفیلد می‌گوید:«وقتی شما پوششی دارید که واقعا زمینه یا فهم درستی از بازیگران کلیدی در یک منازعه و همچنین نقش دولت‌های ما ارایه نمی‌کند، مردم با حسی از یک منازعه پیچیده تنها می‌مانند که مشخص نیست کی بر حق است و کی نیست و معلوم نیست که ما در آن دخیل هستیم یا نیستیم.»

 رابینسون می‌افزاید:«این‌ روابط بزرگ سیاسی، اقتصادی و نظامی هستند که سبب درجه زیادی از مخالفت عمومی می‌شود اگر مردم کاملا از آن چه می‌گذرد، آگاه باشند. و شما مجبورید به خاطر داشته باشید، رابطه نزدیکی بین مقام‌های دولتی و خبرنگاران وجود دارد.»

سال گذشته مجله خبری سی‌بی‌اس یک گزارش تحلیلی 30 دقیقه‌ای از این جنگ منتشر کرد که یک اشاره هم به نقش ایالات متحده امریکا در این منازعه و سلاح‌هایی که می‌فروشد و یا حمایت نظامی یا لوژستیکی آن نکرد.

و ام‌اس‌ان‌بی‌اس، کانال 24 ساعته خبری که امریکایی‌ها تصور می‌کنند در سمت آزاد طیف سیاسی رسانه‌های این کشور قرار دارد، کمتر از چهار دقیقه به پوشش جنگ یمن پرداخت.

آلکس ایمون از دفتر انترسپس می‌گوید:«این یک ناکامی شوکه‌آور برای خبرنگاران است که نمی‌توانند روایت‌های دولتی را به عقب بزنند. این واقعیت است که ژورنالیستان، ژرف‌نگری نمی کنند بل توصیف می کنند و در فرهنگ رسانه امریکایی واقعا درست همین است تا جان مردم در شرق میانه بی ارزش قلمداد شود؛ مردمی که ایالات متحده لگدمال می‌کند تا اهداف پالیسی خود را به دست آورد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده