آژانس اتمی ادعای نتانیاهو را رد کرد

سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به اظهارات نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره برجام، تاکید کرد که از سال 2009 تا کنون نشانه معتبری از اقدامات مربوط به برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران وجود ندارد.

آژانس اتمی در واکنش به شوی تبلیغاتی روز گذشته بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره توافق هسته‌ای ایران، اعلام کرد: در راستای روش‌های استندارد، آژانس تمام اطلاعات مرتبط با پادمان را که در دسترس داشت ارزیابی کرد.

سخنگوی آژانس تاکید کرد: با این حال این روش آژانس نیست که علنا درباره چنین اطلاعاتی صحبت کند… (اما) ایران هیچ فعالیتی مرتبط با ساخت چاشنی انفجاری هسته‌ای بعد از 2009 انجام نداده است

متن کامل بیانیه جدید آژانس اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران بدین شرح است: «در دسامبر 2015، یوکیا امانو مدیرکل آژانس، آخرین ارزیابی از مسایل مهم گذشته و حال مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران را به شورای حکام ارایه داد.»

در این گزارش آژانس ارزیابی کرد، پیش از سال 2003، ساختار سازمانی در ایران برقرار بود که مناسب انجام فعالیت‌های وسیعی مرتبط با توسعه و ساخت چاشنی انفجاری هسته‌ای بود. با اینکه برخی فعالیت‌های بعد از سال 2003 انجام شد، (اما)‌ بخشی از این اقدامات هماهنگ‌شده نبود.

ارزیابی کلی آژانس این بود که طیف فعالیت‌های مرتبط با ساخت چاشنی انفجاری اتمی در ایران، پیش از پایان سال 2003 و بخشی از اقدامات هماهنگ شده، انجام گرفته و البته برخی فعالیت‌ها بعد از 2003 انجام شده است. آژانس ارزیابی کرد که این فعالیت‌ها از مرحله مطالعات علمی و امکان‌سنجی، به‌دست‌آوردن صلاحیت‌ها و قابلیت‌های فنی خاص فراتر نرفته است.

همان گزارش تاکید کرد: «آژانس هیچ نشانه معتبری از فعالیت‌های مرتبط با ساخت چاشنی هسته‌ای بعد از سال 2009 در ایران پیدا نکرده است. بر مبنای گزارش مدیرکل، شورای حکام اعلام کرد که بررسی این پرونده به پایان رسیده است.

درراستای روش‌های استاندارد، آژانس تمام اطلاعات در دسترس مرتبط با پادمان  را ارزیابی کرد. با این حال این روش آژانس نیست که علنا درباره چنین اطلاعاتی صحبت کند.»

در همین حال دولت لندن علیرغم ادعاهای ضدایرانی نخست‎وزیر رژیم صهیونیستی، بار دیگر بر حمایت انگلیس از برجام تاکید کرد.

فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در رویکردی مشابه، از پای‌بندی ایران به برجام با استناد به گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سخن گفت و تاکید کرد: نتانیاهو در اظهارات اخیر خود هیچ مدرکی که نشان دهد ایران برجام را نقض کرده است، ارایه نداد.

این درحالی است که کاخ سفید با رویکردی متفاوت به قضیه نگاه کرده و مدعی است: اظهارات نتانیاهو جدید و قانع‌کننده بوده است!

0 پیام برای این مطلب ثبت شده