آکسفام در هزارمین روز حمله عربستان به یمن: دولت‎های غربی اگر اقدام نکنند، شریک این بحران انسانی اند

گروه امدادرسانی آکسفام که در بریتانیا مستقر است، می‌گوید که بیش از پنج هزار نفر از زمان آغاز جنگ در یمن از مارچ 2015 تاکنون کشته شده‌اند. این سازمان امدادرسان در گزارشی که روز چهارشنبه گذشته که هزارمین روز از آغاز جنگ عربستان سعودی و متحدانش بر ضد فقیرترین کشور شرق میانه می‌گذرد، هشدار داد که یمن در آستانه فروپاشی کامل است.

مارک گلدرینگ، مدیر اجرایی آکسفام در یک کنفرانس خبری گفت:«هزار روز است که مقادیر عظیمی از سلاح‌های مدرن هوشمند یمن را می‌کوبند و بالاتر از آن اکنون شاهد یک محاصره قرون وسطایی هستیم که از گرسنگی جمعی به حیث یک سلاح جنگی در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. قطع مواد غذایی حیاتی، سوخت و دارو به مردم هرگز قابل توجیه نیست و نباید تحمل شود. این تاکتیکی خلاف هر رویه‌ای و خلاف اخلاق و انسانیت است.»

به گزارش آکسفام، نزدیک 5300 غیرنظامی تاکنون کشته شده‌اند و سه میلیون نفر هم مجبور به فرار از خانه‌های‌شان در ظرف یک هزار روز گذشته شده‌اند. ائتلاف به رهبری عربستان از ماه مارچ 2015 مصروف نبرد با جنبش حوثی‌های یمن بوده است. عربستان می‌خواهد تا عبدالرب منصور هادی، رئیس‌جمهور متحدش را که توسط حوثی‌ها در اواخر سال 2014 از قدرت کنار زده شد، دوباره به قدرت برگرداند.

گرچند تقریبا سه سال بعد از آغاز این حملات، این ائتلاف کار چندانی برای دستیابی به اهدافش انجام نداده و حوثی‌ها همچنان بر پایتخت مسلط اند و فشار جامعه جهانی بر ضد مداخله سعودی‌ها به علت بدتر شدن بحران انسانی در حال افزایش بوده است.

به گزارش آکسفام، یمن همچنین از ماه نوامبر در یک محاصره کامل قرار داشته است به این معنا که این کشور به «سوخت که برای رساندن مواد غذایی و دیگر کالاهای اساسی در داخل کشور مهم است، دسترسی نداشته است. ترمینل «رأس عیسی» در ساحل غربی یمن هم از ماه مارچ 2017 به گفته آکسفام، به دستور ائتلاف به رهبری سعودی، بسته بوده است.

این سازمان امدادرسانی بریتانیایی همچنین افزوده که احتمالا یک میلیون نفر در یمن در معرض وبا قرار داشته‌اند؛ مریضیِ که در اثر آب آلوده منتقل می‌شود و بدترین شیوع آن در سال‌های اخیر در یمن بوده است.

آکسفام همچنین هشدار داده است:«دولت‌های غربی اگر هم اکنون که هزار روز از جنگ یمن می‌گذرد و این کشور را به سمت یک وضعیت قیامت‌گونه کشانده، اقدام نکنند، شریک این بحران انسانی خواهند بود.

در همین حال سازمان ملل گفت که آمار تلفات در پی قتل علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن که متحد حوثی‌ها بود و بعداً در کنار عربستان سعودی قرار گرفت، افزایش یافته است. به گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل بین 6 تا 16 دسمبر در حملات عربستان سعودی، 136 غیرنظامی کشته و 87 تن در شهرهای صنعا، سعده، حدیده و تعز کشته شده‌اند.

l منبع: تله سر تی وی/ برگردان: شاهمردی 

0 پیام برای این مطلب ثبت شده