آیا ایران و امریکا به هم نزدیک می‏شوند؟

مجله آلمانی اشپیگل به نقل از منابع اطلاعاتی مدعی شد رئیس‌جمهور جدید ایران آماده است در برابر لغو گسترده تحریم‌ها با تعلیق فعالیت سایت غنی‌سازی فردو موافقت کند. اشپیگل در این مورد می‌نویسد: «ما از طریق منابع اطلاعاتی خود مطلع شده‏‌ایم که حسن روحانی احتمالاً آماده است تا فعالیت سایت غنی‌سازی فردو را تعلیق کند و به بازرسان بین‌المللی اجازه دهد بر برداشته شدن سانتری‌فیوژها نظارت کنند.

در مقابل، او می‌تواند از ایالات متحده و اروپا برداشته شدن تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، لغو تحریم صادرات نفت و صدور مجوز فعالیت‌های بین‌المللی بانک مرکزی ایران را درخواست کند

به نوشته اشپیگل، گزارش شده که روحانی قصد دارد جزئیات این پیشنهاد را احتمالاً در جریان سخنرانی خود در برابر مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه وی در دیدار یکشنبه آینده خود با کاترین اشتون دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا در نیویورک کلیات این پیشنهاد را مطرح می‌کند.

در صورتی که وی حاضر شود چنین امتیازهای گسترده‌ای را ارائه دهد، روند مذاکرات به طرز قابل قبولی حتا ممکن است به از سرگیری روابط دیپلماتیک دوجانبه با واشنگتن منجر شود.

اشپیگل در گزارش خود به تحولات اخیر در مورد برنامه‏ی هسته‌ای ایران نیز اشاره کرده و نوشته است در چند روز گذشته نیز اوضاع امیدوارکننده‌ای رقم خورده است.

از یک سو گزارش شد که علی‌اکبر صالحی؛ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد آمادگی ایران برای بسط و ارتقای همکاری‌ها اطمینان داده و از سوی دیگر باراک اوباما؛ رئیس‌جمهور امریکا از مکاتبه با هم‌تای ایرانی‌اش خبر داد. برخی رسانه‌ها گمانه‌زنی کرده‌اند که این نامه‌نگاری می‌تواند راه را برای اولین دیدار سران دو کشور بعد از انقلاب 1357 ایران هموار کند. روزنامه گاردین طی یک گزارش در مورد احتمال دیدار غیررسمی رؤسای‏‌جمهور دو کشور در حاشیه‏‌ی نشست مجمع عمومی سازمان ملل که اوایل میزان در نیویورک برگزار می‌شود، گمانه‌زنی کرده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده