آیا داستان بحران انتخاباتی تکرارخواهد شد؟

در پی بروز بحران انتخاباتی آخرین دور انتخابات ریاست‏‌جمهوری در کشور، اصلاحات اساسی در نظام نتخاباتی کشور به یک ضرورت انکارناپذیر و ملی بدل گردید. ضرورتی که صیانت و استحکام نظام سیاسی در گرو آن شمرده می‌شود. به گمان قوی تشخیص این ضرورت و اهمیت در راستای مصالح و منافع ملی بود که یکی از مواد اصلی در امضای تفاهم‌نامه سیاسی رهبران سیاسی و تیم‌های انتخاباتی برای ایجاد حکومت وحدت ملی موضوع اصلاح نظام انتخاباتی مطرح و برآن تاکید گردیده است. اما متاسفانه از هنگام ایجاد حکومت وحدت ملی تاکنون این بند از توافقنامه سیاسی همانند بسیاری از بخش‌های دیگر آن یا به فراموشی سپرده شده است و یا آنگونه که بایست به آن اهمیت و توجه جدی نشان داده نشده است.

یعنی این که حکومت وحدت ملی در کنار دیگر مسایل که هر کدام در جای خود از اهمیت برخوردارند، بازسازی عمیق و اساسی را در نظام انتخاباتی کشور در دستور کار خود قرار می‏داد که تا هنوز انجام نشده است. حکومت باید برای تحقق چنین امری افزون بر انجام اصلاح در قوانین و ساختار نظام انتخاباتی مقدمات و تمهیدات برگزاری انتخابات پارلمانی را در سال روان نیز فراهم می‌ساخت. یعنی تامین امنیت، سرشماری و توزیع تذکره‌‌های الکترونیکی که از پیش‌شرط‌‏های عمده برگزاری انتخابات سالم و شفاف به شمار می‌‌روند اقدام‌های فوری و قاطعی بوده و هستند که باید تاکنون انجام می‌یافتند.

چگونگی انجام اصلاحات در نظام انتخاباتی کشور بطور قطع یک امر تخصصی است که باید اهل خبره و حقوق‌دانان صاحب دانش سیاسی بدان اهتمام ورزند و حکومت مسئولیت دارد که سازوکار عملی آن را پی‌گیرد، اما آنچه در اینجا می‌توان بر آن تاکید ورزید این است که بی‌توجهی رهبران حکومت وحدت ملی در آوردن اصلاحات انتخاباتی موجب وارد شدن انتقادها و بروز نارضایتی‌های گسترده خواهد شد که مقبولیت حکومت را در افکار عمومی ‏تنزل خواهد داد.

مردم انتظار دارند که به جهت حساس بودن وضعیت سیاسی کشور و نیز خطیر بودن دوره کنونی که کشور در آن قرار گرفته است، رهبران حکومت وحدت ملی در آوردن اصلاحات تعلل نورزند و اختلاف‏‌های سیاسی و سلیقه‏‌ای‏‌شان را در مورد مسایل ملی از جمله مسئله ملی اصلاح نظام انتخاباتی را کنار بگذارند. به باور همگان همانطور که در آغاز اشاره شد، اصلاح نظام انتخاباتی کشور از موارد مهم توافقنامه سیاسی رهبران حکومت وحدت ملی به شمار می‌رود، چنانچه سخنگوی رئیس‏‌جمهور چند روز پیش طی نشست خبری این اطمینان را به مردم داد که حکومت وحدت ملی در انجام مسئولیت خود برای ایجاد اصلاح در نظام انتخاباتی متعهد خواهد بود. اما مسئله اساسی در اینجاست که تاکنون برای چندمین بار سران و مسئولین حکومت وحدت ملی در راستای تعهد خود به مسایل ملی و حل چالش‌های کشور به مردم تعهد خود را اعلام داشته‏‌اند‏ ولی متاسفانه در بستر عملی و اجرایی این تعهدات تاکنون اقدام‌های بسیار اندک و در مواردی جز ادعا چیزی فراتر از آن مشاهده نشده است.

حال نیز این هشدار باید آویزه گوش دولت‌مردان باشد که در صورت عدم التزام عملی به وعده‌های داده شده به‏‌ویژه در زمینه تحقق اصلاح نظام انتخاباتی، کشور متاسفانه باید تجربه تلخ بحران دیگر انتخاباتی را تجربه نماید که پیامدهای این تجربه تلخ نامشخص و نگران‏‌کننده خواهد بود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده