اتاق تجارت: بهبود 27 درصدی وضعیت کار!

اتاق تجارت و صنایع نتیجه تحقیقات اخیر خود را در مورد وضع کاروبار در آستانه بهار ۱۳۹۳ در نشست خبری اعلام کرد.

مسئولین اتاق تجارت و صنایع افغانستان طی تحقیقات جدید خود دریافتند که اثرات جوی و تغییر فصل بر کار و بار متشبثین کوچک و متوسط موثر بوده و به همین دلیل وضعیت کار و بار در آستانه بهار ۱۳۹۳ به مراتب بهتر از ماه عقرب بوده است.

این نهاد در سلسه تحقیقات خود که هر سه ماه یک بار نتیجه آن را اعلام می‏کند دریافته است که اثرات جوی و تغییر فصل بر کاروبار متشبثین کوچک و متوسط به‏‌خصوص بخش ساختمانی بسیار تاثیر داشته و این وضعیت در اواخر ماه حوت به مراتب بهتر از ماه عقرب بوده است.

به گفته مسئولان در این اتاق، وضع کار و بار در کابل، قندهار و بلخ با زمان مشابه سال قبل مقایسه شده است، اما در ولایت ننگرهار وضعیت فعلی به بررسی گرفته شده است.

محمدقربان حقجو، رئیس هیات اتاق تجارت و صنایع در نشست خبری امروز گفت:«از نظر بخشی، بخش‌‏های ساختمانی و خدمات نسبت به بخش تجارت و تولید در برابر تغییرات آب و هوا آسیب‏‌پذیرتر هستند

به گفته وی بخش ساختمان به دلیل خروج نیروهای خارجی، عدم عقد قرارداد امنیتی و برنامه‏‌های انتخاباتی وضع خوبی نداشته و در عوض بخش تولید و تجارت نسبت به ماه عقرب عملکرد بهتری داشته است.

همچنین طبق تحقیقات این اتاق، خطرات امنیتی هنوز هم یک چالش عمده در برابر فعالان کاروبار اقتصادی می باشد؛ سایر چالش‏‌های مشترک در این سه ولایت کابل، قندهار و بلخ عبارتند از عدم دسترسی به زمین، سیستم غیر شفاف مالیات‏دهی و ضمانت‏‌های بسیار سنگین بانکی مورد نیاز در دواطلبی‏‌های عمومی.

گفتنی است که شرایط کاروبار شاخصی برای شناسایی سیر رشد تولید ناخالص داخلی می‏باشد. این شاخص معمولا تغییرات در سطح تولید ناخالص داخلی را برای چند ماه آینده پیش‏‌بینی می کند، مشروط بر اینکه در این مدت، تغییر غیرقابل پیش‌‏بینی در سطح کلی اقتصاد به وجود نیاید.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده