اتاق تجارت: سرمایه‌‏گذاران، شمال را ترک می‏کنند

اتاق تجارت و صنایع می‏گوید که برنامه‏‌های اقتصادی و سرمایه‏‌گذاری حکومت افغانستان و بخش خصوصی با ناکامی روبرو شده است و سرمایه‏‌ها از افغانستان به بیرون در حال فرار است.

هاشم رسولی، سخنگوی اتاق تجارت و صنایع هفته‏‌ی گذشته به خبرگزاری جمهور گفت که بسیاری برنامه‏‌های سرمایه‏‌گذاری کشورهای بیرونی نیز در افغانستان لغو شده است.

آقای رسولی می‏‌افزاید: به دلیل افزایش ناامنی در افغانستان به‏‌ویژه در شمال کشور، برنامه‏‌های اقتصادی حکومت و اتاق تجارت و صنایع با ناکامی روبرو شده است.

این مقام اتاق تجارت و صنایع خاطرنشان می‏کند: ناامنی از هفت ماه بدین سو در کشور بیداد می‏کند و افزایش این ناامنی‏‌ها، اقتصاد افغانستان را به شدت زیر تاثیر منفی قرار داده است.سخنگوی اتاق تجارت و صنایع، تاکید دارد که ناامنی، بزرگترین چالش در برابر سرمایه‏‌گذاری و فعالیت‏‌های اقتصادی در کشور است.به گفته این مقام اتاق تجارت و صنایع، به دلیل گسترش ناامنی در شمال، بخش اعظم سرمایه از شمال افغانستان به بیرون از کشور فرار کرده است.

اتاق تجارت و صنایع ابراز نگرانی می‏کند که اگر وضعیت امنیتی به همین شکل ادامه یابد نه تنها سرمایه‏‌گذاری در افغانستان صورت نخواهد گرفت، بل وضعیت اقتصادی بحرانی‏‌تر شده و تمامی سرمایه‏‌ها از کشور فرار خواهد کرد.

 

پاسخ شرکت ملی برق به سیگار

شرکت ملی برق به گزارش‏‌های منتشر شده، درباره عدم استفاده از دستگاه تولید برق تره خیل کابل واکنش نشان داد.

جان ساپکو، بازرس امریکا برای بازسازی افغانستان(سیگار) گفته است، بعد از تسلیمی دستگاه تولید برق مذکور در جون ۲۰۱۰, از این دستگاه کمتر بهره گرفته شده و فقط به اندازه ۲٫۲% ظرفیت‏‌های آن مورد استفاده قرار گرفته است و توانایی نگهداری این دستگاه را کارمندان شرکت برق افغانستان ندارند و به نوعی ۳۳۵ ملیون دالر از سرمایه‏‌های USAID در خطر ضایع شدن قرار دارد.در اطلاعیه شرکت ملی برق تصریح شده است، ساخت دستگاه ۱۰۵ مگاوات تره خیل فقط به عنوان یک منبع ریزرفی تولید برق به شهر کابل بود، زیرا دستگاه ۴۵ مگاوات شمال‌غرب بنا بر داشتن مصرف گزاف تیل و روغنیات برای بهرداری مساعد نبود،به همین دلیل اداره کمک‏‌های ایالات متحده امریکا احداث دستگاه ۱۰۵ میگاوات را در منطقه تره خیل پلان‏‌گذاری نمود تا هر چه زودتر ازین دستگاه به شکل منبع ذخیره و در آینده در صورت استخراج منابع انرژیتیکی کشور مانند گاز، تیل و بخصوص HFO به طور دایمی و به قیمت نازل تولید برق نماید.

در اطلاعیه آمده است، موازی به پلان احداث دستگاه ۱۰۵ میگاوات در طول ۱۴ سال گذشته دو مرتبه در خصوص ماستر پلان برق افغانستان تجدید نظر صورت گرفته و هم چنان مطالعات تخنیکی واقتصادی یک تعداد پروژه‏‌های زیربنایی مانند، دستگاه آبی باغدره، کنر و کوکچه هم صورت گرفته که بعضی ازین پروژه‏‌ها آماده داوطلبی هستند.

شرکت ملی برق خاطر نشان کرد که در حال حاضر این دستگاه فعال بوده و از این دستگاه در وقت ضرورت استفاده می‏کند.

با وجود که این دستگاه یک دستگاه مدرن بوده و در سیستم محافظتی آن از تکنالوژی بسیار پیشرفته استفاده شده ولی کارمندان تخنیکی آموزش‌‏های لازم برای استفاده از این دستگاه را دیده‏‌اند.این شرکت تصریح کرد: فعالیت این دستگاه به طور دوامدار بدون شک غیراقتصادی است ولی نظر به دستگاه حرارتی شمال‌غرب قیمت تمام شد یک کیلوات برق تقریباً ۵۰% نازل‌تر است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده