اتحادیه‏‌ی ملی کارگران خواستار نظارت دولت بر بازار آزاد شد

در پی افزایش نرخ دالر در مقابل پول افغانی، هم چنان افزایش قیمت مواد خوراکی، اتحادیه‌‏ی ملی کارگران خواستار مداخله و نظارت دولت در بازار آزاد شد.

معروف قادری؛ رئیس عمومی اتحادیه‌‏ی ملی کارگران افغانستان “امکا”، دوشنبه‏‌ی هفته‏‌ی گذشته در یک نشست خبری گفت: در حالی که کار برای مردم وجود ندارد، افزایش نرخ دالر در مقابل افغانی سبب شده که قیمت‌‏ها به اوج برسد.

آقای قادری افزود: دولت باید کنترل بازار آزاد را به دست بگیرد و در نرخ اسعار سهم خود را ادا کند تا نرخ مواد اولیه کاهش پیدا کند.این در حالی است که مسئولان بانک مرکزی در یک نشست خبری گفته‏‌اند که افزایش قیمت دالر نه تنها در افغانستان بل در سایر کشورها نیز محسوس است.

آنان تاکید کرده‌‏اند که بر بازار نظارت دارند و از دیروز به این سو ۲ افغانی در قیمت هر دالر کاهش به وجود آمده است.قادری خاطر نشان کرد که هم اکنون قیمت‏‌ها به خصوص قیمت مواد سوختی و مواد خوراکه افزایش یافته است و زندگی مردم را نامتوازن ساخته است.

او هم چنان خواستار ازیاد حقوق کارگران شد و تاکید کرد که کمبود حقوق کارگران و مامورین از عوامل عمده فساد اداری می‏باشد.

به گفته‏‌ی وی؛ زمانی که عاید یک مامور دولت مصرف‏اش را پوره نتواند، وی مجبور به فساد و اخذ رشوه می‏شود.

قادری گفت: هم اکنون حداقل حقوق در جاپان ۲ هزار دالر امریکایی می‏باشد در حالی که در افغانستان کمتر از صد دالر امریکایی است و این رقم کفایت یک فامیل را به هیچ وجه نمی‏کند.رئیس عمومی امکا، هم چنان خواستار عملی نمودن تعهدات زمان پیکارهای انتخاباتی سران حکومت وحدت ملی شد و تاکید کرد همانطوری که سران حکومت وعده ایجاد فرصت‏‌های شغلی را به مردم داده بودند، باید به آن عمل کنند.

او همچنان با اشاره بر اخراج پناهجویان افغان از کشورهای اروپایی گفت: دولت باید مانع این اقدام کشور های اروپایی شود؛ چون در شرایط کنونی که بحران بیکاری به اوج خود رسیده است، اخراج پناهجویان افغان یک فاجعه را به بار خواهد آورد.

قادری با بیان اینکه زمانی که وضعیت کشور از حالت بحرانی خارج شد، این جوانان خود دوباره برمی‏گردند و دَین شان را در مقابل کشور شان اداء می‏کنند، خاطر نشان ساخت که در شرایط کنونی باید این پناهجویان در همان کشور ها باقی بمانند.

او هشدار داد که اگر این پناهجویان دوباره به افغانستان برگشت داده شوند، در جمع بیکاران افزوده می‏شوند و یا این که مورد سوء استفاده‏‌ی گروه های تندرو قرار می‏‌گیرند.

او هم چنان از اتحادیه‏‌های کارگری جهانی خواستار شد که بالای کشورهای اروپایی فشار وارد کنند تا مانع اخراج این پناهجویان شود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده