اتهام پس از مرگخوشکی نیا

1

در بخش نخست، به فهم مسلط از زبان سانسکریت پرداخته شد. فهمی که توسط برهمن‌های حاکم به منظور سرکوب زبان‌های محلی و ساکنان بومی شبه‌قاره در جریان بیش از دو هزار سال حاکمیت شان پی‌ریزی شد. این فهم اما با دسیسه و توطیه همراه بود. سفیدهای حاکم به رنگین‌پوستان اجازه مباشرت و معاشرت در کارهای بزرگ ملی را نمی‌دادند. زبان‌های بومی که فهم و درک‌شان آسان بود لغو شد و کاربران زبان‌های اصیل هدف توهین و تحقیر قرار گرفتند.

گایاتری چاکراوورتی اسپیواک*(نظریه پرداز ادبی و منتقد ادبیات پسااستعماری) پرسش معروفی دارد مبنی براینکه :” فرودست می‌تواند سخن بگوید؟” گرچه این پرسش ممکن است آماجش زنانی باشد که به نحوی در جامعه‌ی سنتی در انزوا قرار گرفتند و از حقوق و زندگی انسانی‌شان محروم شدند ولی در حوزه‌ی ادبیات پسااستعماری این “فرودست” جنسیت نمی‌شناسد، شامل آنانی می‌شود که چندین نسل قربانی فزون‌طلبی و تمامیت‌خواهی “فرادستان” شدند. به تعبیری این فرادستان سفید بودند که به جای رنگین‌پوستان بومی سخن می‌گفتند.

بخش دوم این نبشته سخن همان فرودستانی است که اکنون پس از سال‌ها سکوت به سخن آمده اند. این‌ها معترض اند که سفیدهای “فرادست” تاریخ، زبان، هویت و هستی‌شان را نابود کردند. این‌ها معترض اند که در جریان نزدیک به دو هزار سال، آماج عریان‌ترین نوع”نسل کشی فرهنگی” قرار گرفتند.

2

زبان شفاهی پس‌زمینه‌ی بسیاری از مدنیت‌ها و حوزه‌های زبانی را تشکیل می‌دهد. اصولاً زبان و ادبیات در شبه‌قاره نیز از آن امر جدا نبوده عمر ادبیات شفاهی به مراتب بیشتر از زبان مکتوب است. برای نخستین بار کاربران “پراکریت”prakrit) ( و “دراویدی‌ها” Dravidian) ) رسم الخط را از زبان “آرامی”Aramaic (يكي از زبان‌هاى سامي شمالي كه حضرت عيسي و پيروانش به آن تكلم مي‌كردند و زبان كشور كهن آرام و سرزمين‌هاى مجاور آن بود) یا سامی اقتباس کردند. داستان‌ها و اسطوره‌های رایجی که امروز به نام سانسکریت یاد می‌شود، نسخه اصلی‌شان به زبان‌های بومی پاراکریت و دراویدی نوشته شده بودند. سانسکریت در ابتدای ظهورش اصلاً خط نداشته تنها زبان شفاهی بوده. برهمن‌ها وقتی متوجه شدند که مردم بومی به زبان‌های‌شان می‌نویسند و می‌نگارند. رسم الخط “دیوانگری” Devangariرا اختراع کردند و حماسه “رمایانا” و “پنچه تنتره” و بسیاری از کتاب‌هایی اساطیری را از پراکریت و شاخه‌های آن ترجمه کردند. نویسندگان سانسکریت با استفاده از قدرت و اقتداری که داشتند متون و نسخه‌های اولیه را به سرعت نابود کردند تا نام و نشانی از زبان‌های بومی نماند و میراث کهن شبه قاره را به نام “سانسکریت” و برهمن‌ها ثبت کردند.

طبقه فرادست (برهمن‌های که اهل کتاب و رحاونیت بودند و حتا گاوهای شان قداست داشتند بر خلاف گاوهای طبقه فرودست که ارزشی نداشتند) با اعمال فشار و زور نه تنها زبان و داشته‌های فرهنگی “فرودستان” را نابود کردند که خودشان را به کار اجباری بردگی و غلامی گرفتند. پس از حمله آریایی‌ها در 1500 پیش از میلاد زبان به تدریج رگه‌هایی از شاخه‌ی از زبان اروپایی شرقی بوده به شبه‌قاره شکل می‌گیرد. به روایتی در هزاره‌ی اول میلادی، برهمن‌ها “سانسکریت” را اختراع می‌کنند؛ زبانی با آمیزه‌‌ای از زبان‌های بومی و زبان‌های اروپایی. به لحاظ ساختاری از زبان‌های اروپای شرقی ریشه گرفته اما در محتوا و واژه‌های وامی وامدار زبان‌های بومی شبه‌قاره است. تنها 30 درصد واژه‌های وامی زبان پاراکریت در این زبان دیده شده است.

“مرگ محتوم سانسکریت “ نام کتابی است از شایام رائو، نویسنده و منتقد هندی. این کتاب در سال 1999 منتشر شد. در رده‌بندی موضوعی در شمار کتاب‌های ضد سانسکریت قرار می‌گیرد.

او در این کتاب با نگاه ژرف به پس‌زمینه و چگونگی برساخت” سانسکریت” پرداخته، با اشاره به مستندات تاریخی ثابت می‌کند که سانسکریت زبان بومی شبه‌قاره نیست. “تئوری زبان مادر” اساس زبان‌شناسانه ندارد و دسیسه برهمن‌های حاکم بوده است.

3

فهم این زبان اما کاری ساده‌یی نبود. حتا خود برهمن‌ها در فهم این زبان مشکل داشتند. امر تحمیل سانسکریت آگاهانه انجام شد. برهمن‌ها می‌دانستند که این زبان دانش نیست. چون قابلیت و توانایی انتقال دانش بشری را ندارد، زبانی با قواعد پیچیده و بدون الفبای جامع. زبانی که بیشتر ذخیره لغاتش را از زبان باستانی پراکیت گرفته است. اگر واژه‌های وامی سانسکریت را بر داریم از این زبان چیزی باقی نمی‌ماند که معرف هویت خودش باشد.

این‌ها به دلیل حاکمیت دوهزار ساله‌شان بر شبه‌قاره منابع علم و دانش را منحصر به خودشان کردند و آگاهانه مانع گسترش چراغ دانش در بین ملل بومی شدند. با بیسواد نگهداشتن مردم و تحمیل زبان “ بی‌قاعده” سانسکریت زمینه را برای ستم و امپراتوری دیر پای شان فراهم کردند.

آنچه را که امروز در دایره‌المعارف‌های مطرح جهان بازتاب یافته است و تئوری “زبان مادر” را علم کرده است تاریخ تحریف شده است که به وسیله کسانی چون “ماکس مولر” و “ ویلیام جونز” در عصر استعمار نوشته شدند. به جای بومیان فرودست، این ها تاریخ نوشتند چون انها را اجازه سخن نبودند.

در عصر اسعتمار بیشترین تحریف‌ها صورت گرفت، شرق شناسان غربی تاریخ هند را به روایت برهمن‌ها نوشتند. طرح “تئوری زبان مادر” نیز کار این‌ها بود حتا گفتند زبان‌های یونانی/ لاتین از سانسکریت مشتق شده اند. “ماکس مولر” و و”یلیام جونز” از پیشگامان این حرکت بودند و تمام تلاش‌های شرق شناسان اروپایی بر محور برهمن خلاصه شده بود. به نژادهای غیر از برهمن توجهی نشد. برهمن‌ها دست‌شان در کاسه استمعار بود. حتا امروز هم هندشناسی به مفهوم سانسکریت و روحانیت دینی برهمنیسم است. در هندشناسی اسعتماری، دراویدها، اسلام- هند و تمدن پراکریت کنار گذاشته شده اند.

پاراکریت تنها یک زبان نبوده زبان های مختلفی در حوزه پاراکریت شکل گرفته و پاراکریت مدرن هم به زبان هندو – آریایی و هندو- ایرانی یاد می‌شود. عمر بیشتر از سانسکریت داشته. درحالی که نظر به” تیوری زبان مادر” سانسکریت را بیشتر از پاراکریت می‌داند. واژه‌های کاربردی پاراکریت در” ریگ ویدا” رصد شده است بدون اینکه نامی از سانسکریت باشد. معنایش این است که زبان “چانداس” که در سده 5 پیش از میلاد رایج بوده برهمن‌ها نیز به این زبان سخن می‌کردند و آن زبان بومی هند – آرین بوده است.

واژه سانسکریت” نه در زبان بودا به کار رفته است. در عصر ویدیک نیز” این واژه خبری نیست. حکومت‌های مستبد، تاریخ را آنگونه که خود می‌خواستند می‌نوشتند از آنجایی که ابزار دانش و سواد در اختیار خودشان بود همه چیز را به نفع خود و در غیبت طبقه‌های غیربرهمن نوشتند.

شیام رائو، در نقدی بر دزدی فرهنگی برهمن‌ها به این مساله تاکید کرده که سانسکریت در سده پنجم پیش از میلاد اصلاً وجود نداشته، در “ویداها” به واژه سانسکریت اشاره نشده است.

در آموزه‌های بودا هم واژه‌ی سانسکریت نیست، در متون معاصر بودایی حتا به یک واژه از سانسکریت اشاره نشده این نشان می‌دهد که سانسکریت حتا در زمان بودا “ وجود نداشته و برهمن‌ها حتا خود شان در باره سانسکریت نمی‌دانستند که خود به زبان “چانداسا” حرف می‌زدند. [ EB 22 `Langs’, p. 616 ]

با تهاجم اقوام صحراگرد آریایی از اروپای شرقی به شبه قاره در1500 پیش از میلاد و ریشه‌های از زبان آریایی در هند شکل می‌گیرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده