اتهام پولشویی گریبان‌گیر«خلیل‏زاد» شد

مقامات کشور اتریش مشغول تحقیق درباره اتهام پولشویی علیه «زلمی خلیل‏زاد» سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل، افغانستان و عراق هستند که گفته می‌شود وی 1.4 میلیون دالر را به حساب همسر خود منتقل کرده است.

براساس گزارش رسانه‌ها، خلیل‏زاد متهم شده است که از طریق حساب بانکی همسرش در ویانا اقدام به پولشویی کرده است. به گزارش مجله اتریشی «پروفیل» خلیل‏زاد متهم است که 1.4 میلیون دالر را به حساب همسرش منتقل کرده است.

براساس این گزارش، این پول به فعالیت‌های مرتبط با شرکت‌هایی در عراق و امارات متحد عربی مربوط است. خلیل‏زاد بین سال‌های 2003 تا 2007 ابتدا سفیر آمریکا در افغانستان و سپس در عراق بود.

بر اساس اسناد دادگاه که به دست مجله پروفیل رسیده، مقامات اتریشی چندین حساب مربوط به «شرل بنارد» همسر آمریکایی خلیل‏زاد را بسته‏اند.«هولگر بیلز» وکیل مدافع بنارد در این رابطه گفته است که مقامات آمریکایی تاکنون مدارک و شواهد محکمی علیه موکل وی ارائه نکرده‌اند.

انتظار می‌رود که نتیجه درخواست تجدیدنظر بنارد برای بازگشایی حساب بانکی وی به زودی اعلام شود. براساس این گزارش، این پول به فعالیت‌های مرتبط با شرکت‌هایی در عراق و امارات متحد عربی مربوط است.

این مسئله موجب شده است که حساب‏‌های امانت بانکی خلیل‏زاد و همسرش در اتریش به حالت معلق درآورده شدند. مقام‏‌های اتریشی گفته‏‌اند که زلمی خلیل‏زاد که بنیان‌گذار یک گروه مشورتی جهانی است به ظن پولشویی در فعالیت‏‌های بازرگانی در عراق و امارات متحده عربی مورد بازجویی قرار دارد. رابرت بولر، وکیل خلیل‏زاد گفته است که وزارت عدلیه ایالات متحده امریکا در ماه می سال 2013 میلادی از مقامات اتریشی طالب سوابق در ارتباط با حساب‏‌های بانکی چیریل بنراد، همسر خلیل‏زاد شده بود و به این اساس مقام‏‌های اتریشی حساب‏‌های بانکی او را به حالت تعلیق درآوردند.

به گزارش فرانس‏‌پرس این دیپلومات پیشین ایالات متحده امریکا روز دوشنبه گفت که علیه تصمیم مقامات اتریش دایر بر منجمد ساختن حساب‏‌های بانکی متعلق به همسرش مبارزه می‏کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده