احداث خط آهن میان افغانستان، ترکمنستان و تاجکستان

تفاهمنامه احداث خط آهن میان افغانستان، ترکمنستان و تاجکستان به امضا رسید. حامد کرزی، رییس‌جمهوری اسلامی افغانستان در اولین روز سفر خویش به ترکمنستان، در نشست سه‌جانبه سران افغانستان، ترکمنستان و تاجکستان در شهر عشق‌آباد اشتراک کرده بود اين تفاهم‌نامه را امضا كرد. در پایان این نشست تفاهم‌نامه احداث خط آهن که ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان را با هم وصل می‌کند، توسط روسای جمهورهر سه کشور به امضا رسید. متخصصین وزارت‌ها و ادارات مربوطه سه کشور طی یک ماه بعد از امضای این تفاهم‌نامه، جزییات تعیین مسیر، و بررسی دقیق اساسات ساختاری، حقوقی و مالی خط آهن متذکره را بررسی می‌نمایند.

این خط آهن که کشورهای ترکمنستان، افغانستان و تاجکستان را با هم وصل می‌کند، تا اوایل ماه جولای سال جاری عیسوی، آغاز می‌گردد. خط آهن متذکره از منطقه‌ی آتامراد ترکمنستان آغاز و در نزدیک سرحد افغانستان به منطقه امام‌نظر خواهد رسید، بعدْ به طرف مناطق آقینه و اندخوی افغانستان امتداد می‌یابد و پس از آن از طریق شیرخان بندر ولایت کندز به تاجکستان وصل می‌گردد.پس از امضای این موافقتنامه، روسای جمهور افغانستان، ترکمنستان و تاجکستان در یک نشست مشترک خبری حضور یافتند و این پروژه را در تقویت و گسترش اقتصاد و تجارت کشورهای منطقه مهم خواندند.

بر اساس دفتر مطبوعاتی ریاست‌جمهوری، حامد کرزی، ضمن صحبتی در این نشست گفت:«احداث این خط آهن نه تنها کشورهای افغانستان، ترکمنستان و تاجکستان را با هم وصل می‌کند بلکه در تقویت اقتصاد این کشورها و مردم منطقه، نقش مهمی خواهد داشت.»

0 پیام برای این مطلب ثبت شده