احمد بهزاد، عضو مجلس نمایندگان: شهید کاظمی در شکل دهی جبهه ملی نقش برجسته داشت

اجازه دهید که هشتمین سالگرد شهادت شهدای وحدت ملی؛ شهیدکاظمی و یارانش را به همه‏‌ی هم‏وطنان به‌‏ویژه‏ خانواده‏‏‌های این شهدا تسلیت بگویم. شهیدکاظمی یکی از فعالین سیاسی افغانستان بود. در زمان جهاد، ایشان یکی از فرماندهان جهادی به شمار می‏رفت و در سال‏‌های بعد از درگیری‏‌ها، یکی از فعالین سیاسی شناخته شده کشور بودند. همکاری نزدیک ما با شهیدکاظمی از دوره عضویت ایشان و ما در پارلمان بود. هر چند قبلا در زمانی که من خبرنگار بودم و ایشان وزیر تجارت بودند با ایشان آشنایی داشتم اما این آشنایی در دوره پارلمان بیشترشد.

چیزی که من از ایشان در پارلمان دیدم و یکی از ویژگی‏‌های ایشان بود، اهل گفت‏‌وگو بودن و سعه صدر در دریافت نظریات مختلف و همچنان قدرت سازماندهی ایشان بود.

پیدا کردن یک راه حل و یا پیدا کردن راه میانه از میان نظریات مختلف یک از ویژگی‏‌های برجسته‏‌ی ایشان بود که در دوره‏‌ی اول شورای ملی در بسیاری از مواردی که به مشاجرات تبدیل می‏شد اما در فرجام کار، ایشان یک نظریه می‏داد که نشان دهنده‏‌ی قدرت جمع‏‌بندی و پیدا کردن یک راه حل در مواقع بحرانی بود. حضور ایشان در راس یکی از کمیسیون‏‌های شورای ملی توانسته بود که آن کمیسیون را به یکی از کمیسیون‏‌های فعال تبدیل بکند. من یادم است در سالی که ایشان رئیس کمیسیون بود، در سال دوم رای نیاورد اما در سال سوم تقریبا تمام کمیسیون اتفاق نظر داشتند که شهیدکاظمی باید در راس کمیسیون قرار بگیرد. به این دلیل که حضور ایشان می‏توانست این کمیسیون را فعال نگهدارد. در نهایت همین فعالیت‏‌ها بود که ایشان را به سفرهای ولایتی وادار کرد. شاید کمیسیون اقتصادملی اولین کمیسیونی بود که این ابتکار را به خرج داد. در یکی از همین سفرهای ولایتی بود که سرانجام ایشان با جمعی از همکاران‏شان به شهادت رسیدند.

شهیدکاظمی در عرصه‏‌های گوناگون فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و اقتصادی فعالیت داشتند و شاید اکثر مردم فکر کنند که شهیدکاظمی یک چهره‏‌ی اقتصادی است. شما با این نظریه موافق هستید؟

شهیدکاظمی از نسلی است که آن نسل فرصت تحصیلات آن چنان آکادمیک را نداشتند. یکی از برجستگی‏‌های شهیدکاظمی هم همین بود. با وجود این که تحصیلات عالی نداشت، اما با ورود در مباحث مختلف، می‏توانست راه حل‏‌هایی را ارایه کند و خود را به عنوان یک فرد صاحب‏‌نظر جا بیندازد. این یکی از برجستگی‏‌های او بود. صبغه ایشان بیشتر جهادی بود اما بحثی را که شما مطرح کردید به دورانی برمی‏گردد که ایشان در وزارت تجارت بودند. ایشان با آن که در این زمینه تحصیل نکرده بود، اما توانست خود را بر امور، با استفاده از مشاورین مسلط بسازد. در زمانی که ایشان وزیر تجارت بود فعالیت‏‌های بسیار خوبی در کشور حتی در سطح منطقه صورت گرفت که افغانستان، به نوعی میزبانی آن را به عهده داشت مانند برگزاری کنفرانس وزرای ایکو در کابل.

من در آن زمان خبرنگاربودم. با ایشان در حاشیه‏‌ی کنفرانس گفت‏‌وگو داشتیم و یکی از مباحثی که در این کنفرانس بسیار جنجالی شده بود مساله‏‌ی بیانیه‏‌ی نشست کابل بود.

پیشنهاد دولت و وزارت تجارت افغانستان بود این بود که در بیانه‏‌ی پایانی نشست وزرای ایکو، یک ماده این گنجانیده شود که در آن بر اقتصادی بودن مسیر ترانزیتی افغانستان به سمت کشورهای آسیای میانه تصریح شود. یعنی کنفرانس سازمان ایکو اعلام بکند که افغانستان نسبت به مسیرهای رقیب اقتصادی‏تر تمام می شود. این مساله با واکنش کشورهای همسایه به‏‌خصوص ایران مواجه شد و تنش‏‌هایی را در نشست به وجود آورد. من می‏دیدم که شهیدکاظمی چه قدر فعال است که این مساله به نوعی مطرح شود و سرانجام وقتی که در بیانه مطرح نشد، ایشان از خبرنگاران خواست این مساله را به نوعی برجسته بسازند.

سرانجام در نشست مطبوعاتی که از دبیر کل سازمان ایکو بود توانستیم این سوال را مطرح بکنیم و اظهارات دبیر کل سازمان ایکو را که این مسیر اقتصادی است از یک بلندگوی رسمی بیرون بیاوریم.

این نشان از یک توانمندی خاص در اقتصاد و حتی مسایل دیپلوماتیک بود. از این جهت است که من می‏گویم که ایشان فرصت تحصیلات نداشت، اما یک استعداد و یا مدیریتی داشت که خود را بر مسایل حاکم بسازد.

شما نقش شهیدکاظمی را در عرصه‏‌ی سیاسی چگونه ارزیابی می‏کنید؟

ایشان یکی از کسانی بود که در کنفرانس بن شرکت داشتند. در دوره‏‌ی موقت در کابینه حضور داشت و در دوره‏‌ی انتقالی در کابینه حضور داشت اما بعد از انتخابات دوره‏‌ی اول ریاست‏‌جمهوری موضع انتقادی گرفت و سال‏‌‍های پایانی عمر ایشان همزمان شده بود با فعالیت‏‌های اپوزیسیون قانونمند و ایشان در شکل‏دهی جبهه ملی سابق نقشی برجسته داشت و این جبهه براساس نظرات ایشان راه می‏رفت.

نظر شخصی شما در باره شخصیت شهیدکاظمی چیست با توجه به صحبت‌‏های خود شما ایشان در هر عرصه‏‌ای که وارد می‏شد اگر از حقیقت هم نگذریم می‏‌درخشیدند؟

اجازه دهید در مورد ایشان یک جمع‏‌بندی داشته باشم. شهیدکاظمی به گفته‏‌ی یک بزرگوار عقلش از علمش بیشتر بود. در کنار این ویژگی برجسته، اهل گفت‏‌وگو و مدارا بود. ما در خیلی از مسایل اختلاف نظر داشتیم اما شهیدکاظمی طوری برخورد می‏کرد که گویا اختلاف نظرها هیچ تاثیری در رفاقت‏‌ها نداشتند. همین روحیه بود که ایشان را در ایجاد یک گروه پارلمانی موفق ساخته بود و هم در درون پارلمان رفتارهای بسیار صمیمانه‏‌ای داشت. توانمندی بسیار منحصر به فردی را در برخی از عرصه‏‌ها داشت. ایشان در میان نخبگان سیاسی کشور یک شخصیت منحصر به فرد بود.

شهیدکاظمی یک دوره‏ای در جهاد بودند و در دوره‏‌ی جدید وارد اپوزیسیون شدند. به نظر شما ایشان چگونه توانسته بودند بین این دو عرصه جمع‏‌بندی کنند و راه میانه را طی کنند؟

به نظر من شهیدکاظمی جزو شخصیت‏‌های جهادی بود که هیچ گاه نمی‏خواست نسبت به گذشته خود بی‏‌اعتنا باشد، اما معتقد بود که زندگی در عصر جدید الزاماتی دارد که باید در کنار حفظ ارزش‏‌های جهاد به این الزامات هم تن داد و شهیدکاظمی بین فضای جدید و گذشته یک جمع‏‌بندی کرده بود. من تاکید می‏کنم که شهیدکاظمی یکی از معدود کسانی بود که با وجود این که یک نظامی بود، می‏دانست که نمی‏توان با تنها نظامی‏‌گری در دوره دموکراسی فعالیت کرد. در دوره جدید به یک چهره‏‌ی سیاسی تبدل شده بود در حالی که به ارزش‏‌های جهاد وفادار مانده بود.

فضای سیاسی فعلی کشور جای خالی شهیدکاظمی را خالی می‏بیند؟

قطعا چنین است. افغانستان هر یک از نخبگان خود را که از دست بدهد به مشکل می‏تواند جای او را پر کند. نخبگانی که مقاطع مختلفی را پشت سر گذاشته‏‌اند. این‏ها جزو سرمایه‏‌های جامه‏‌ی ما هستند و یکی از این سرمایه‏‌ها شهیدکاظمی بود. من متأسف هستم که افغانستان یکی از چهره‏‌های برجسته‏‌ی خود را از دست داد. هنوز ما زمان داشتیم که شهیدکاظمی بیشتر مطرح شود و قطعا مطرح می‏شد. اگر مجال بیشتر می‏‌یافت شهیدکاظمی یکی از چهره‏‌های مهم و تاثیرگذار سیاست افغانستان می‏شد.

من یک روز قبل از رفتن به سفر آخرشان، ایشان را دیدم. بسیار پرانرژی بود و نشان می‏داد که اراده کار بسیار کلان را دارد و می‏‌خواهد از همین سفرهای ولایتی شروع بکند و می‏خواست یک حرکتی را ایجاد بکند در فضایی که جنین حرکت‏‌هایی جایی نداشت. ما از روحیات شهیدکاظمی می‏‌خواندیم که بسیار انرژی دارد و بسیار در تب و تلاش بود و این نگاه را دارد که باید یک مسیر متفاوتی را به وجود بیاورد.    

0 پیام برای این مطلب ثبت شده