ادامه جنگ در بالامرغاب؛ ‘ده‌ها عضو طالبان و ۱۲ سرباز افغان کشته شدند’

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید جنگ در ولسوالی بالامرغاب ولایت بادغیس در شمال‌غرب این کشور برای ششمین روز به شدت جریان دارد.

این درگیری چهارشنبه‌شب (۱۴ حمل/فروردین) با حمله صدها جنگجوی طالبان به این ولسوالی آغاز شد. هر دو طرف در روزهای گذشته ادعای وارد کردن تلفات سنگین به یکدیگر داشته‌اند. وزارت دفاع افغانستان اما امروز برای اولین بار آماری از تلفات نیروهای امنیتی در این جنگ اعلام کرد.

دراعلامیه وزارت دفاع افغانستان که امروز (دوشنبه، ۱۹ حمل/فروردین) منتشر شده، آمده که در این جنگ تاکنون ۹۹ عضو طالبان کشته و ۳۵ عضو دیگر زخمی شده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان، کشته شدن ۴ سرباز پلیس و ۸ سرباز ارتش و زخمی شدن ۲۴ سرباز پلیس و ۱۰ سرباز ارتش را نیز تایید کرده است.

مقام‌های محلی اما تنها در نخستین روز جنگ در این منطقه از کشته شدن ۳۵ سرباز افغان خبر داده‌ بودند؛ آماری که از سوی مقام‌های امنیتی تایید نشد.

ارتش افغانستان می‌گوید که حملات زمینی و هوایی از سوی نیروهای ویژه ارتش، پلیس و امنیت ملی در منطقه جریان دارد.

نهادهای امنیتی افغانستان در چند روز گذشته به طور روازنه از شکست و عقب‌نشینی گروه طالبان خبر داده‌اند و این گروه نیز مدعی پیش‌روی و تسلیم شدن نیروهای دولتی بوده است.

حدود دو روز پیش طالبان ادعا کردند که فرماندهی پلیس و زندان ولسوالی بالامرغاب را تصرف کردند، خبری که از سوی دولت تکذیب شد.

طالبان همچنین مدعی‌اند که تاکنون دست‌کم ۲۲ سرباز امنیتی را کشته، ۲۱ سرباز را به اسارت گرفته و ده‌ها سرباز دیگر هم به آنها تسلیم شده‌اند.

گروه طالبان اما در مورد تلفات جنگجویان این گروه چیزی نگفته است.

ولسوالی بالامرغاب

ولسوالی بالامرغاب از جمله مناطقی در بادغیس است که بارها هدف مخالفان مسلح قرار گرفته است.

حدود یک ماه پیش حمله طالبان به این ولسوالی سبب عقب‌شینی حدود صد سرباز افغان به سمت ترکمنستان شد.

بالا مرغاب از ولسوالی‌های استراتژیک افغانستان است. این ولسوالی، ولایت‌های شمالی و غربی افغانستان را وصل کرده و مسیر اصلی شمال به ولایت‌های غربی و جنوبی افغانستان است.

قسمتی از جاده حلقه‌ای افغانستان از این ولسوالی می‌گذرد که به دلیل ادامه ناامنی، دولت قادر به ساخت آن نشده است.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده