اربعین باشکوه تر از هر سال

بر اساس اعلام مقام‌های اداره‌کننده حرم‌های کربلا امسال ۱۳.۸ میلیون زائر در اربعین شرکت کردند. برای بیش از دو میلیون ایرانی روادید صادر شد و تعداد زیادی نیز بدون روادید از مسیر زمینی خودشان را رساندند. حدود ۳۰ هزار افغان نیز از مسیر هوایی آمدند و حدود ۳۰ هزار نفر دیگر نیز از طریق خاک ایران به طور زمینی خود را رساندند.

تهدید داعش به جای اینکه جلوی زائران را بگیرد سبب متحد شدن مردم عراق شد و بالغ بر ۲۰۰ هزار عرب خلیج فارس و ۵۰ هزار لبنانی نیز به این راهپیمایی پیوستند. در مقام مقایسه زیارت سالانه حج در مکه کمتر از سه میلیون زائر دارد. در عراق البته این تعداد شامل صدها هزار داوطلبی که در طول هر مسیر منتهی به شهر کربلا خدمات لجستیکی گاهی در فاصله ۱۰۰ مایلی ارائه می‌کردند و خدمات رایگان مثل آب، غذا، استراحتگاه و بهداشت را تامین می‌کردند، نمی‌شد.

بسیاری از مردم معتقدند که این مراسم‌ها باعث بخشش برای آن‌ها خواهد شد. از آنجا که امام حسین (ع) در مقابل بی‌عدالتی ایستاد، تبدیل به سمبل انقلاب است. این اصل بخشی از ناخودآگاه مسلمانان است. سربازان عراقی که در طول مسیر امنیت را برقرار می‌کردند، حمایل‌های با طرح پرچم عراق پوشیده بودند و بنرهایی در مورد افتخار خدمت رسانی آن‌ها به زائران نصب شده بود. اقدامات تکریمی گسترده‌ای نیز برای شهدای عراقی در جنگ با داعش به اجرا درآمده بود.

با این حال برای بسیاری از زائران اربعین سیاست در برابر این اعتقادات مذهبی، جایگاه ثانویه را دارد.امل حسین، یک جوان دانشجو که همراه با خانواده‌اش چندین سفر به کربلا داشته، گفت: این احساس اتصال به امام حسین (ع) یک احساس عجیب است. مثل رسیدن به بهشت می‌ماند.»

0 پیام برای این مطلب ثبت شده