ارتباط آنلاین بازرگانان افغانستانبا بازرگانان هندی، ترک، اماراتی و امریکایی

مرکز روابط آنلاین بازرگانی میان بازرگانان افغان و خارجی هفته‏‌ی گذشته توسط اتاق‏‌های تجارت و صنایع در چهار ولایت، گشایش یافت.

به گزارش خبرگزاری آوا، قربان حقجو، رئیس اتاق تجارت و صنایع در این باره گفت که به صورت اخص این مرکز در چهار ولایت کابل، هرات، بلخ و قندهار به منظور گسترش روابط میان بازرگانان افغان، هندوستان، دوبی، قزاقستان ترکیه و امریکا ایجاد شده است. وی افزود که این مرکز برای یک سال در این ۴ ولایت فعال می‏باشد و بعد از این تلاش می‏شود که در تمامی ولایت‏‌ها چنین مرکزی ایجاد گردد. او خاطرنشان کرد که مدت این پروژه یک سال است و ۵۰ درصد مخارج آن از سوی ریاست تجارت ایالات متحده امریکا پرداخت می‏شود و بعد از یک سال به عهده اتاق‌‏های تجارت و صنایع افغانستان خواهد بود. به گفته وی، این مرکز مجهز به سیستم‌های پیشرفته ارتباطی بوده که زمینه‏‌ی برگزاری برنامه‏‌های آموزشی و کارگاه‏‌ها، ملاقات و محافل، کنفرانس تجارتی آنلاین، ملاقات با شرکا و بازرگانان داخلی و خارجی به ‌صورت آنلاین، نشست‏‌های تبادل تجربه میان بازرگانان افغان و خارجی از طریق آن وجود دارد.حقجو خاطرنشان کرد که این پروژه نه تنها معلومات احصائیه‌ای معتبر را برای رسانه‏‌های ملی و بین‏‌المللی از طریق حضور خبرنگاران در این مرکز و هم‏چنین از طریق وبسایت فراهم خواهد کرد، بل برنامه‏‌های آموزشی در تهیه خبرهای بازرگانی را نیز برای خبرنگاران برگزار خواهد نمود.

گفتنی است که اتاق‏‌های تجارت و صنایع افغانستان این مرکز را به منظور دسترسی بازرگانان و سرمایه‌گذاران به معلومات معتبر تجارتی، ایجاد ارتباطات بازرگانی میان افغانستان و امریکا و معرفی تجارب موفقیت‏‌آمیز بازرگانی با همکاری ریاست بازرگانی ایالات متحده امریکا ایجاد کرده است.

به گفته حقجو، ایده ایجاد چنین مرکزی در ابتدا توسط شرکت «گروه افغانستان هولدینگ» مطرح شد و سپس مورد استقبال اتاق تجارت قرار گرفت. وی تاکید کرد که این مرکز فرصتی را فراهم خواهد ساخت تا روابط بازرگانی سرمایه‏‌گذاران افغان در سطح ملی و بین‏‌المللی افزایش یابد و هم‏چنین آگاهی عامه از طریق رسانه‏‌های جمعی در مورد وضعیت کار در کشور و توقعات بخش خصوصی از حکومت افزایش خواهد یافت.

او خاطرنشان کرد که افغانستان کشوری است که در آن روابط بازرگانی اساساً از طریق تعامل مستقیم افراد صورت می‏گیرد. به گفته وی، با توجه به وضع نامطلوب امنیتی در نقاط مختلف کشور که مانع سفر بازرگانان بین‏‌المللی به ولایت‏‌ها می‏شود، این مرکز زمینه‏‌ای را فراهم خواهد ساخت تا بازرگانان ملی و بین‏‌المللی در یک فضای مطلوب به تبادل تجارب و گسترش تجارب بپردازند.حقجو در پایان گفت که این مرکز فرصت‏‌های بالقوه سرمایه‌گذاری در کشور و هم‏چنین شرکت‏‌های معتبر افغان را معرفی خواهد کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده