ارتش عراق «رمادی» راپس گرفت

همزمان با ادامه عملیات ارتش عراق در ولایت انبار، وزارت دفاع عراق اعلام کرد که نیروهای ارتش موفق شدند شهر رمادی را به طور کامل از عوامل القاعده پاکسازی کنند.

وزارت دفاع عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نیروهای ارتش به همراه نیروهای قبایل انبار و پولیس محلی توانستند در عملیاتی آخرین پایگاه گروه هراس‏افکن «داعش» را در منطقه «الملعب» در شهر رمادی پاکسازی کنند

در این بیانیه آمده است: «نیروهای مسلح عراق با پشتیبانی مستقیم نیروی هوایی ارتش و با همکاری عشایر انبار دست به عملیات گسترده و دقیقی زدند که در جریان آن بیش از 50 هراس‌‏افکن وابسته به داعش به هلاکت رسیدند و 135 بمب خنثی و هفت موتر که حامل مسلسل و موتورسیکلت‌های بمب‌گذاری شده بود منهدم شدند

در همین راستا، ارتش عراق دست به حملاتی به شهر فلوجه در ولایت انبار زد تا این حملات مقدمه‌ای برای پاکسازی کامل فلوجه از القاعده باشد. خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع امنیتی برجسته در عراق گزارش داد که دستورهایی برای آغاز حمله‌های هوایی و توپخانه‌ای به فلوجه صادر شده است تا میزان قدرت افراد مسلح که از چند هفته پیش این شهر را تحت کنترول خود گرفته ‌اند مشخص شود.

یک منبع امنیتی در عراق نیز در مصاحبه‌ با خبرگزاری رویترز اظهار داشت که گرو‌ه‌های مسلح در راه‌های اصلی منتهی به فلوجه بمب‌هایی کار گذشته‌ اند تا بدین ترتیب خود را برای حمله زمینی احتمالی نیروهای امنیتی عراق آماده کنند و به همین دلیل ارتش از راه‌های جایگزین استفاده خواهد کرد. در همین حال، مسئولان امنیتی عراقی خاطرنشان کردند که سفیران تعدادی از کشورهای منطقه با نوری مالکی تماس تلفنی برقرار و وی را برای عدم حمله به فلوجه ترغیب کرده ‌اند. پیشتر مسئولان امنیتی عراقی اظهار داشته بودند: «پس از آن که عشایر نتوانستند افراد وابسته به گروه دولت اسلامی عراق و شام و دیگر گروه‌ها را از شهر فلوجه بیرون کنند، تصمیم برای حمله به این شهر اتخاذ شد.» خبرگزاری فرانسه نیز با بیان این که درگیری‌های اخیر در رمادی شدیدترین درگیری‌ ظرف چند هفته اخیر بوده است، گزارش داد که راه‌های ارتباطی با این شهر قطع شده است.

در این حال، فرمانده گردان طلایی مبارزه با هراس‌‏افکنی عراق تأکید کرد: سلاح‌هایی که هراس‌‏افکنان داعش با آن می‌جنگند، ساخت اسرائیل اند. سرلشکر «فاضل البرواری» گفت: از سال 2006 به بعد، هر سلاح و تجهیزات نظامی‌ای که از هراس‏‌افکنان به دست آمده، سلاح‌های پیشرفته ساخت اسرائیل بوده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده