اروپا و مساله برجام

روزنامه امریکایی واشنگتن پست، موضع اروپا در برابر امریکا برای نجات توافق هسته‌ای ایران برجام را جسورانه توصیف کرد. سیلی اروپایی‌ها به صورت امریکا به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه امریکایی واشنگتن پست در پایگاه اینترنتی خود نوشت: فدریکا موگرینی، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا روز سه شنبه پس از دیدار با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و دیگر دیپلمات‌های ارشد اروپا به منظور تلاش برای نجات توافق هسته‌ای ایران برجام موضعی جسورانه اتخاذ کرد.

فدریکا موگرینی که به نمایندگی اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای شرکت کرده بود، فهرستی از پیشنهادات ارایه کرد که احتمالا در کل برای متقاعد کردن سران ایران برای حفظ توافق کافی نیست؛ اما در واشنگتن به منزله مشتی در برابر سیاست‌های امریکا محسوب می‌شود. دولت ترامپ اعلام کرد: اعمال تحریم‌ها علیه ایران را از سر خواهد گرفت و درصدد است مانع از فعالیت شرکت‌های تجاری جهان در این کشور شود.

موگرینی موقعیت توافق هسته‌ای سال 2015 را با بستری شدن یکی از بستگانش در بخش مراقبت‌های ویژه مقایسه کرد و گفت ایده‌هایی در دست بررسی هستند که شامل طرح‌هایی برای تعمیق روابط اقتصادی اروپا با ایران، محافظت از مبادلات بانکی با تهران، تداوم خرید نفت و گاز از ایران و استفاده از فایننس اتحادیه اروپا برای سرمایه‌گذاری در ایران می‌شوند.

موگرینی پس از سپری کردن یک روز سخت که شامل دیدار با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان می‌شد، اوضاع کنونی را بسیار دشوار خواند. وی تاکید کرد سران اروپا امیدوارند ظرف چند هفته به طرحی قطعی دست یابند.

تصمیم ترامپ مبنی بر ترک یک جانبه توافق هسته‌ای یکی از شدیدترین بحران‌ها را در عرصه سیاست خارجی برای وی ایجاد کرده و موجب خشم نزدیک‌ترین متحدان واشنگتن در اروپا شده است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده