استخراج معادن‌راه نجات مشکلات اقتصادی کشور

هفته‏‌ی گذشته در سومین گزارش نهاد موسوم «به شفافیت صنایع استخراجی» مطرح شد که استخراج معادن راه نجات از مشکلات کنونی اقتصاد افغانستان است.

نهاد موسوم به «شفافیت صنایع استخراجی افغانستان» سومین گزارش مقایسه ارقام دولت و ارقام شرکت‏‌ها را در رابط به عواید دولت طی یک کنفرانس خبری با حضور وزیر اقتصاد کشور به نشر رساند.

نهاد شفافیت صنایع استخراجی گزارش تمام عواید یک‏ساله وزارت مالیه را جمع‌‏آورده کرده، آن را با گزارش مقدار پولی که شرکت‏‌ها به عواید وزارت مالیه داده، مقایسه می‏کند. میروس سرا، رئیس نهاد شفایت صنایع استخراجی افغانستان در این نشست خبری گفت: «در سال اول بین گزارش شرکت‏‌ها و دولت در رابط به دادند عواید، ۲۸۶ میلیون افغانی تفاوت وجود داشت

او تصریح کرد که در سال دوم بین گزارش آن‏ها ۶۸ میلیون افغانی تفاوت را گزارش نهاد شفافیت صنایع استخراجی افغانستان نشان می‏داد.

او افزود: «گزارش امسال این نهاد نشان می‏دهد، بین گزارشی که دولت نسبت به عواید به ما داده و رقمی که شرکت‌‏ها به ما داده سه میلون افغانی تفاوت وجود دارد

به گفته آقای سرا، عدم یک سیستم قوی باعث گردیده است که بین گزارش وزارت مالیه و شرکت‏‌ها تفاوت به وجود بیاید .

در همین حال عبدالهادی ارغندیوال، وزیر اقتصاد کشور از به وجود آمدن این نهاد ابراز خوشبینی کرد و گفت: «این نهادها می‏توانند در قسمت شفافیت کار ادارات موثر باشند

او گفت افغانستان با موجودیت فساد در ۱۳ سال نتوانست که چرخ اقتصادی کشور را به چرخش درآورد.آقای ارغندیوال گفت: «کشورهای کمک‏‌کننده علاقه نداشتند که در بخش انرژی و سرمایه‌‏گذاری کار شود و خواست آن‏ها بوده که افغانستان مثل همیشه فقیر باقی بماند.

به باور وی اگر کمک‏‌ها در ۱۳ سال گذشته در بخش‌‏های زیربنایی و زارعت در افغانستان مصرف می‏شد، امروز افغانستان از یک آزادی اقتصادی برخوردار بود.

وزیراقتصاد گفت که آمدن کمک‏‌های خارجی درافغانستان نه تنها باعث پیشرفت نشد، بل فساد را در کشور گسترش داد.

هم‏چنان گل‏‌مقصود ثابت، معین عواید وزارت مالیه گفت تا هنوز شرکت‏‌های بزرگ، کدام پالیسی مشخص برای استخراج معادن در دست ندارند.

او راه نجات از مشکلات کنونی اقتصاد افغانستان را فقط استخراج معادن دانست.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده