استقبال از نمایشگاه افغان- ترک در کابل

سومین نمایشگاه محصولات افغان- ترک با استقبال بی‌نظیر مردم کشورمان روبرو شد.

هدف از برگزاری این نمایشگاه ارتقای سطح روابط دوستی و بازرگانی بین دوکشور، پیدا نمودن بازار برای کالاهای صادراتی افغانستان و ترکیه، آگاهی بازرگانان دو کشور از وضع بازار و شرایط سرمایه‌گذاری در دو کشور مخصوصاً درافغانستان و همچنان ارائه کالاهای صادراتی باکیفیت افغان و ترک از طریق این نمایشگاه به سایر بازار های منطقه و جهان ، میباشد.

دراین نمایشگاه 57 شرکت در 100 غرفه از هردو کشور، محصولات خود را به نمایش گذاشتند و افزون بر آن، 50 تاجر وسرمایه‌گذار ترک نیز برای اشتراک در کنفرانس تواصل تجارتی که در روز دوم و در حاشیه این نمایشگاه برگزار شد، اشتراک نمودند.

در جشن گشایش این نمایشگاه خانجان الکوزی، معاون اول اتاق تجارت و صنایع افغانستان ضمن صحبتی گفت: «درسال 1391 میزان تجارت افغانستان و ترکیه به بیشتر از 297ملیون دالر می‌رسد که 30 فیصد رشد افزایش نسبت به گذشته را نشان می‌دهد.»

سپس داکتر انوارالحق احدی، وزیر تجارت و صنایع درصحبتی گفت: «کشور ترکیه درعرصه‌های مختلف تجارتی و اقتصادی در افغانستان سرمایه‌گذاری نموده است، که فعالیت آن‌ها قناعت ما را فراهم نموده است.»

همچنان در این جشن، سفیر ترکیه درکابل به ادامه همکاری کشورش با افغانستان بخصوص درعرصه تجارت تاکید کرد. مراد آقیوز؛ مسوول برگزاری این نمایشگاه در سومين روز فعاليت آن گفت: «هر روز بر تعداد بازدیدکنندگان اضافه می‌شود.» وی افزود که در این نمایشگاه ۵۷ شرکت اشتراک کرده اند که ۳۵ شرکت از ترک‌ها بوده و بقیه از افغانستان می‌باشند.» گفتنی است که محصولات این نمایشگاه شامل بخاری، مواد خوراکی، وسایل برقی، پوشاک و سیستم‌های خانگی و ماشین‌آلات است.

به گفته وی، کیفیت غذای ترکیه بسیار بالاست و این عرصه یکی از غرفه‌هایی بوده که بازدیدکنندگان زیادی داشته است و همچنین باید محصولات افغانستان هم روز به روز پیش برود و در نزدیک‌ترین وقت استندرد افغانستان با معیارهای جهانی برابر شود. او دلیل آمار بالای بازدیدکنندگان را قیمت پایین و کیفیت بالای محصولات نمایشگاه دانست.

آقیوز همچنین گفت که این سومین نمایشگاهی است که در افغانستان برگزار می‌شود. پیش از این علاقه مردم بسیار کم بود؛ اما حال ۶۵۰۰ نفر تنها در یک روز از این نمایشگاه بازدید کرده اند. او در پایان تاکید کرد که فرهنگ افغانستان و ترکیه یکی است؛ بنابراین تجارت بین این دو کشور نیز یکی خواهد شد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده