استقبال غیرمنتظره از رئیس‏‌جمهور افغانستان در پاکستان

اسلام‏‌آباد، پاکستان- رهبران سیاسی افغان علنا به رئیس‏‌جمهور اشرف غنی هشدار داده بودند وقتی روز چهارشنبه برای شرکت در یک کنفرانس به پاکستان می رود، لبخند نزد، ولی وی به زودی دریافت که این کار سخت است.

رئیس‏‌جمهور افغانستان وقتی که از هواپیمایش در میدان هوایی پا بیرون گذاشت، از کشف این که مراسم استقبال فراتر از لزومات تشریفاتی است، متعجب شد: صدراعظم پاکستان و تمامی روسای نظامی آن کشورهمراه با بسیاری دیگر از مقامات عالی‏رتبه بر فرش قرمز حاضر بودند و گارد افتحاری 21 گلوله توپ شلیک به نشانه خوشامدگویی شلیک کرد.

این از نوع خوشامدگویی هایی بود که معمولا درخور دیدارهایی از متحدان برجسته پاکستان مثل رئیس جمهور چین یا شاه عربستان سعودی بود- نه رهبر کشوری همسایه که با آن درگیر جنگ لفظی بود و گاه و بیگاه درگیری نظامی که در ماه‌های اخیر این اختلافات بدتر شده است.

آقای غنی تحت فشار شدید داخلی بود تا حتا به این سفر نرود اگرچه وی همراه با پاکستان میزبان مشترک نشستی در ارتباط با افغانستان بود که کنفرانس قلب آسیا نامیده می‏شود که در آن رهبران دیگری از کشورهای جنوب آسیا و آسیای میانه اشتراک داشتند. این خوشامدگویی نشانه واضحی از آن بود که پاکستان می‏خواهد تا روابط رقیبانه را ترمیم کند.

چنان که بسیاری از افغان‏‌ها در تلویزیون تماشا کردند، آقای غنی در میدان هوایی تا حدی لبخند زد و بسیار زیاد از صدراعظم‌پاکستان برای این استقبال گرم اظهار امتنان کرد. اما وی بعدتر در یک سخنرانی برای میزبانش دوباره به تلخی از پاکستان برای بیرون نکردن طالبان از مخفی‏گاه‌های امن شان در آن کشور انتقاد کرد.

آقای غنی گفت:«ما درحال جنگ به نیابت از تمامی شما هستیم، اما ما کسانی هستیم که متحمل بدترین ظلم‏‌ها شده‏‌ایم

آقای غنی وقتی اوایل امسال برنامه‏‌های خود را برای ترمیم روابط با پاکستانی‏‌ها در تلاش برای شروع گفت‏‌گوهای صلح که پاکستانی‏‌ها می‏گویند علاقمند تسهیل آن هستند، اعلام کرد، متحمل آسیب سیاسی عمده‏‌ای شد.

بعد در تابستان، افغان‏‌ها دریافتند که پاکستانی‏‌ها در واقع آن‏ها را آماده مذاکره با یک آدم مرده کرده بودند و خبرهایی منتشر شد که ملاعمر، رهبر طالبان کم از کم دو سال پیش درگذشته است.

بسیاری احساس کردند که افشاسازی درباره مرگ ملاعمر یک بازی قصدی از سوی ریاست امنیت ملی بوده است که از مدت‏‌ها به این سو مخالف روابط بهتر با پاکستان پیش از تغییر سیاست‏‌های پاکستانی‏‌ها نسبت به افغانستان بوده است. قطع گفت‏‌وگوها سبب شد که آقای غنی از تلاش‏‌های نخستین خود برای مصالحه با پاکستان دست بردارد.

تنها در هفته‏‌های اخیر برخی گام‏‌های ابتدایی و آزمایشی برای از سرگیری گفت‏‌وگوهای صلح با طالبان برداشته شده اند؛ روندی که متحدان غربی افغانستان می‏گویند نیازمند حمایت پاکستان است.

اما دولت آقای غنی خواستار مجموعه‏‌ای از تضمین‏‌ها از پاکستان پیش از سرگیری روابط گرمتر شده است که هیچ کدام آن‏ها را دریافت نکرده است. بنابراین بر غنی فشار بود تا در کنفرانس یک روزه روز چهارشنبه که با هدف ارتقای همکاری‏‌های اقتصادی و امنیتی میان افغانستان و همسایگانش برگزارمی‏شد، اشتراک نکند. این تقاضاها معلوم نیستند، اما باور بر این است که شامل تضمین‏‌هایی برای از بین بردن مخفی‏گاه‌های طالبان در پاکستان، بهبود رفتار با مهاجرین افغان، و پایان دادن به درمان طالبان زخمی در شفاخانه‏‌های پاکستان باشند.

دولت ایالات متحده آقای غنی را برای بایکوت نکردن این نشست، تحت فشار شدید گذاشته بود.

مقام‏‌های پاکستانی هم تقاضاهای خود را داشته‏‌اند، از جمله این که افغانستان به طالبان پاکستان برای آن که پناه‌گاه‌هایی در آن طرف مرز داشته باشند، اجازه ندهد، و اتهام‏‌های مکرر پاکستان از سوی مقامات افغان متوقف شود.

این نشست یک روزه شامل مذاکرات جنبی با امریکایی‏‌ها و چینایی‌ها و همین طور نشست‏‌هایی با وزرای خارجه هند و پاکستان بود.

بعد از آن، یک بیانیه مشترک از افغانستان، پاکستان و ایالات متحده که خواستار تلاش‏‌های فوری برای شروع گفت‏‌وگوهای صلح بین دولت افغانستان و طالبان است، صادر خواهد شد. از حالا تا ماه اپریل که نبردها معمولا با گرم شدن هوا تشدید می‏شوند، به حیث بهترین روزنه فرصت برای بهبود روابط دانسته شده است.

صلاح‏‌الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان در نشست خبری نسبت تلاش‏‌ها برای گفت‏‌وگوهای صلح اظهار امیدواری کرد. آقای ربانی گفت:«خیلی امیدواریم که این تلاش‏‌ها به یک روند صلح منتج شوند، زمانی که ما شاهد تغییر در پالیسی‏‌ها در هفته‏‌های اخیر باشیم

0 پیام برای این مطلب ثبت شده