استقبال کم‌رنگ از انتخابات مصر

مصر چند روز گذشته را شاهد برگزاری انتخابات ریاست‏‌جمهوری بوده است؛ انتخاباتی که فقط با حضور دو نامزد یعنی عبدالفتاح السیسی، وزیر سابق دفاع و حمدین صباحی از شخصیت‌های چپ‌گرای مصری برگزار می‌شود.

به گزارش رویترز، مراکز اخذ رای روز سه‏‌شنبه به نسبت دوشنبه خلوت‏‌تر بودند. مقام‏‌های مسئول برگزاری انتخابات، زمان اخذ رای را تا ساعت 10 شب تمدید کردند. این در حالی بود که به گزارش خبرنگار رویترز مراکز اخذ رای از صبح ساعت 6 صبح کار خود را شروع کردند.

در مصر حدود 53 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند، اما خبرنگاران می‏گویند استقبال از انتخابات به نسبت انتخابات پارلمانی و ریاست‏‌جمهوری گذشته بسیار کمتر است. مراکز رای‏گیری با سربازان و نیروهای پولیس حفاظت می‏شود و به گفته خبرنگار الجزیره نیروهای امنیتی نیز در حالی که صورت‏‌های خود را پوشانده‏‌اند اوضاع را کنترول می‏کنند.

دولت مصر به منظور ایجاد فرصت بیشتر برای شهروندان مصری جهت شرکت در انتخابات ریاست‏‌جمهوری یک روز را تعطیل اعلام کرد. در همین حال، قاضی عبدالعزیز سالمان، دبیرکل کمیته عالی انتخابات مصر تاکید کرد که انتخابات ریاست‌‏جمهوری مصر به هیچ عنوان یک روز دیگر تمدید نمی‏شود.

برخی منابع می‏گویند روز نخست هرچند انتظار می‏رفت 20 میلیون نفر درانتخابات شرکت کنند، اما آمارهای غیررسمی می‏گوید فقط 14 میلیون نفر شرکت کردند.

همزمان با برگزاری انتخابات ریاست‏‌جمهوری مصر، محمد مرسی، رئیس‏‌جمهوری برکنار شده این کشور در اظهاراتی تاکید کرد وی رئیس‏‌جمهوری قانونی است. به گزارش ایلنا، یک منبع در اداره زندان‏‌های مصر گفت که مرسی صبح روز دوشنبه انتخابات ریاست‏‌جمهوری مصر را با حالتی از خشم و غضب از طریق تلویزیون در زندانش پیگیری کرد. این منبع افزود که مرسی به زندانبانان خود تاکید کرد که این انتخابات غیرقانونی است.

از سوی دیگر منی القویضی، سخنگوی کمپین انتخاباتی عبدالفتاح السیسی، نامزد انتخابات ریاست‏‌جمهوری مصر اظهار داشت: «مشارکت مصری‏‌ها در انتخابات بیش از انتظار بوده است و این امر نشان دهنده اصرار مصری‏‌ها برای مشارکت در ساخت آینده کشورشان است.» وی در مصاحبه با روزنامه عربستانی عکاظ عنوان کرد: «عبدالفتاح السیسی پس از این که رای خود را به صندوق انداخت روند انتخابات را از داخل اتاق مبارزات انتخاباتی خود دنبال می‏کند

حمدین صباحی، دیگر نامزد انتخابات ریاست‏‌جمهوری مصر نیز رای خود را در کمیته رای‏گیری در منطقه‏‌ی المهندسین در قاهره به صندوق انداخت و در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره پیش بینی وی از نتایج رای‏گیری گفت: «هنوز زود است بخواهیم درباره نتایج رای‏گیری سخن بگوییم چرا که بسیاری از مصری‏‌ها هنوز رای نداده‌‏اند. نتیجه این انتخابات قرار است اول تا پنجم ماه آینده میلادی اعلام شود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده