استولتنبرگ: طالبان باید تمایل واقعی به صلح نشان دهند

سازمان ناتو از آغاز دوبارۀ گفت وگوهای صلح امریکا با طالبان پشتیبانی می‌کند و می‌گوید که طالبان باید این بار تمایل واقعی به صلح نشان دهند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو که پس از چاشت امروز (چهارشنبه، ۱عقرب) در یک نشست خبری در بروکسل سخن می‌زد، بر حفظ دست‌آوردها در این گفت‌وگوها در افغانستان به ویژه حقوق زنان تأکید کرد.

او در این باره گفت: «ناتو از آغاز دوبارۀ این گفت‌وگوها پشتیبانی می‌کند، اما طالبان باید تمایل واقعی شان را نشان دهند و وعده‌های راستین بدهند تا یک توافق واقعی و معتبر صلح بدست بیاید. دست‌یابی به چنین یک توافق معتبر، سبب حفظ دست‌آوردهایی خواهد شد که ما در افغانستان برای افغانان، برای زنان و برای یک افغانستان آزاد ودموکراتیک و همچنان برای جنگ ما در برابر هراس‌افگنی به آن‌ها دست یافته‌ایم.»

او در ادامۀ سخنانش افزود: «دلیلی‌که ما چرا به افغانستان رفته‌ایم این است که با هراس‌افگنی جهانی مبارزه می‌کنیم. پس ما از آغاز دوبارۀ گفت‌وگوها پشتیبانی می‌کنیم. ما باور داریم که بهترین راهی که ناتو از آن پشتیبانی می‌کند روند صلح است. طالبان باید درک کنند که در میدان‌های جنگ پیروز شده نمی‌توانند و باید بر میز گفت‌وگوها بنشینند و به‌گونۀ راستین تعهد کنند.»

این در حالی است که فردا (پنج‌شنبه، ۲عقرب) برای یک نشست دو روزه، وزیران دفاع ناتو برای گفت‌وگو دربارۀ وضعیت جهان به ویژه افغانستان، در بروکسل گردهم آیند.

در این نشست، صلح در افغانستان، حضور نیروهای ناتو در این کشور و چگونگی مبارزه با هراس‌افگنی از موضوعات محوری بحث دربارۀ افغانستان خواهد بود.

اما، ینس استولتنبرگ به این باور است که هرگونه کاهش در شمار نیروهای ناتو در افغانستان وابسته به یک توافق صلح با طالبان خواهد بود.

او هشدار داد تا زمانی که طالبان به جنگ ادامه دهند، ناتو نیز حضور نظامی در افغانستان خواهد داشت.

دبیرکل ناتو، در بخشی دیگر از سخنان امروزش، دربارۀ نتیجۀ انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان نیز سخن زد. او گفت که نیاز است تا نتیجۀ انتخابات افغانستان عادلانه باشد: «به یک انتخابات آزاد وعادلانه نیاز داریم. من می‌خواهم که از نیروهای امنیتی افغانستان برای تأمین امنیت و ممکن ساختن برگزاری انتخابات ستایش کنم. فکر می‌کنم که پیام نیرومند ما اکنون این است که تمامی جناح‌ها در انتخابات از خویشتن‌داری کار بگیرند و اجازه دهند که نهادهای انتخاباتی کارهای شان را تمام کنند و نتیجه انتخابات روشن شود.»

در این میان، کی بیلی هاچیسون، سفیر ایالات متحده در ناتو نیز در نشستی که پس از نشست خبری استولتنبرگ در بروکسل داشت، گفت که واشنگتن از ره‌گذر نظامی و مالی برای سال‌های متمادی به افغانستان متعهد خواهد ماند.

او افزود: «ما به‌گونۀ کامل به افغانستان متعهد استیم. ما از ره‌گذر نیرو و نیز از ره‌گذر مالی تا چندین سال به کمک به افغانستان متعهد استیم. ما گفته می‌توانیم که تا چه اندازه نیروهای امنیتی افغانستان عالی عمل می‌کنند. ما دیدیم که این نیروهای افغان بودند که مسؤولیت تأمین امنیت را به دوش گرفتند تا اطمینان بدست آید که امنیت کسانی که برای رأی‌دهی رفتند تأمین می‌شود.»

ناتو تا سال ۲۰۱۴تعهد کرده‌است که سالانه دو اعشاریه نُه میلیارد دالر هزینه‌های نیروهای امنیتی افغانستان را بپردازد. قرار است در نشست روزهای پنج‌شنبه و جمعه وزیران دفاع ناتو، اسدالله خالد، نامزدوزیر دفاع ملی و فرمانده کل نیروهای امریکایی در افغانستان نیز حضور یابند.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده