اسلام‌آباد طلب‌کار شد

مقام‌های ارشد وزارت خارجه پاکستان می‌گویند: اسلام‌آباد از امریکا می‌خواهد تا حداقل پرداخت آن اعتباراتی که سر رسید آنها گذشته است، انجام دهد. به گفته اسلام‌آباد، واشنگتن می‌تواند کمک‌ها را تعلیق کند اما نه برای اعتباراتی که مهلت آنها گذشته است.

به نوشته روزنامه نیشن، منابع دیپلماتیک می‌گویند: پاکستان پرداخت‌های معوق ایالات متحده امریکا را که میلیاردها دالرمی‌شوند، طلب خواهد کرد. به گفته آنها، دو کشور برای اعتمادسازی تلاش می‌کنند.

یک مقام مطلع گفت: ما در حال محاسبه هستیم. حدودا میلیاردها دالر می‌شود. آنها ارایه کمک‌ها را به حالت تعلیق درآوردند، اما آنها نمی‌توانند پرداخت‌های معوق را تعلیق کنند. این حق ماست. سازمان‌های مرتبط روی جزییات معوق‌های پرداخت نشده، کار می‌کنند. به محض اینکه محاسبات تکمیل شوند، آن را برای امریکا ارسال می‌کنیم.

ماه گذشته امریکا کمک امنیتی به پاکستان را به حالت تعلیق درآورد. هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت، واشنگتن تنها کمک امنیتی به پاکستان را به حالت تعلیق درمی‌آورد. او گفت اگر پاکستان اقدامات قاطعی علیه شبکه حقانی و طالبان افغانستان انجام دهد، می‌تواند اعتبارات معوق را دریافت کند. پاکستان بعدا اعلام کرد، ۲۷ عضو طالبان و شبکه حقانی را سال گذشته تحویل افغانستان داده است. با این حال کابل این ادعا را رد کرده و می‌گوید، آنها زندانیان معمولی بودند.

پاکستان همچنین گفته است، برای جنگ با ترور محتاج کمک امریکا نیست. وزارت خارجه پاکستان گفت، اسلام‌آباد عمدتا از منابع خودش با تروریسم مبارزه می‌کند که طی ۱۵ سال گذشته بالغ بر ۱۲۰ میلیارد دلار شده است.

جان سالیوان، معاون وزیر خارجه امریکا در برابر کمیته روابط خارجی در مجلس سنای امریکا اظهار داشت، اگر پاکستان تدابیر قاطع و دایمی، علیه گروه‌های تندرو در خاکش اتخاذ کند، تعلیق کمک‌های امنیتی به این کشور را بررسی می‌کند.

سالیوان افزود: احتمال لغو تعلیق کمک‌های امنیتی را در صورتی‌که نگرانی ما درباره جدیت پاکستان در زمینه مبارزه با افراط‌گراها مرتفع شود، بررسی می‌کنیم. از جمله کارهایی که پاکستان می‌تواند انجام دهد، هدف قرار دادن تروریست‌ها در خاک این کشور بدون هیچ استثنایی است.

  • منبع: روزنامه نیشن

0 پیام برای این مطلب ثبت شده