اس – ۳۰۰ به سوریه رسید

وزیر دفاع روسیه از تحویل سامانه پدافندی اس -۳۰۰ به سوریه خبر داد. به نقل از اسپوتنیک، دیمیتری پسکوف سخنگوی رسمی ریاست‌جمهوری روسیه گفت: ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور این کشور با اعضای شورای امنیت ملی نشست برگزار کرده و با آنها درباره اوضاع سوریه گفت‌وگو کرده است.

وی گفت که در این نشست سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه به حضار گفت که سامانه پدافندی اس – 300 و دیگر تجهیزات لازم برای تقویت امنیت نظامیان روسی در سوریه را به دولت سوریه تحویل داده است.

ماه گذشته میلادی بود که روسیه تصمیم گرفت سامانه‌های پدافند هوایی اس-300 خود را در اختیار ارتش سوریه قرار دهد. این تصمیم پس از آن گرفته شد که یک هواپیمای ایلوشین-20 ارتش روسیه بر اثر مانورهای عامدانه جنگنده‌های اسراییلی در معرض یک موشک سامانه‌های پدافندی سوریه قرار گرفته و ساقط شد. پدافند هوایی سوریه در آن هنگام در حال هدف گرفتن جنگنده‌های اف-16 اسراییلی بود که به تاسیساتی در استان لاذقیه حمله کرده بودند.

این در حالی است که سخنگوی ائتلاف تحت رهبری امریکا مدعی شده که ارایه سامانه‌های پدافند هوایی اس-300 روسیه به سوریه، هیچ چیزی را تغییر نمی‌دهد.

وزارت دفاع روسیه تصاویر مربوط به تحویل سامانه دفاع موشکی اس-۳۰۰ این کشور به سوریه را منتشر کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه امروز چهارشنبه تصاویر مربوط به تحویل سامانه موشکی زمین به هوا اس-300 این کشور به سوریه را منتشر کرد.

این تصاویر که در شبکه تلویزیونی روسیه 24، شبکه خبری روسی زبان آن را منتشر کرد، تخلیه سامانه موشکی اس-300 از یک هواپیمایی باری نظامی را نشان می‌دهد. تخلیه و تحویل سامانه موشکی اس-300 در شب انجام شده است.

روز سه شنبه سرگئی شویکو، وزیر دفاع روسیه اعلام کرد مسکو همچنین به عنوان بخشی از تحویل سامانه‌های اس-300 به سوریه، 49 واحد تجهیزات نظامی را به این کشور به منظور ارتقای امنیت نیروهای روسیه در سوریه تحویل داده است.

 وزیر دفاع روسیه همچنین پیشتر اعلام کرد: تصمیم تحویل سامانه اس-300 به سوریه در سال 2010 اتخاد شده بود. در حال حاضر سامانه‌های اس-300 روسیه در اطراف پایگاه دریایی تارتوس به کار گرفته شده‌اند. سامانه بسیار مدرن اس-400 هم به پایگاه هوایی حمیمیم فرستاده شده است.

بنا به اعلام وزارت دفاع روسیه، ارتش سوریه برای یادگیری نحوه بکارگیری سامانه‌های  موشکی اس-300 به سه ماه زمان نیاز دارد. در 24 سپتامبر وزیر دفاع روسیه اعلام کرد اقداماتی را جهت افزایش میزان امنیت نیروهای نظامی خود در سوریه در پیش خواهد گرفت که از جمله این اقدامات تحویل سامانه اس-300 به سوریه است که به دنبال سرنگونی جنگنده ایلوشین روسیه، که مسکو رژیم صهیونیستی را مسوول آن می‌داند.

پیش از این وزارت خارجه امریکا با ابراز نگرانی خود در این خصوص، اعلام کرد امیدوار است روسیه سامانه موشکی اس-300 را در سوریه مستقر نکند؛ زیرا این اقدام منجر به افزایش تنش‌ها در منطقه خواهد شد.

چند روز پیش روزنامه هآرتص به نقل از آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی، اعلام کرد در صورت استفاده از سامانه دفاع موشکی اس-300 روسیه در سوریه علیه اسراییل،  این رژیم ممکن است این سامانه را هدف قرار دهد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده