اس 300 دردستان اسد

معاون وزیر خارجه‌ی روسیه ارسال سامانه‌ی دفاع موشکی اس300 را عاملی بازدارنده نسبت به دخالت خارجی در سوریه دانست. به نقل از شبکه‌ی خبری روسیا الیوم، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه تصمیم اتحادیه اروپا برای لغو تحریم ارسال سلاح برای معارضان سوری را ناامید کننده خواند و آن را به زیان نشستِ ژنو 2 دانست.

ریابکوف تأکید کرد که تصمیم اتحادیه اروپا بر خلاف سیاست‌های این اتحادیه و در تضاد با همه تلاش‌ها برای حل سیاسی بحران سوریه بر اساس توافق ژنو است و به ایجاد برون‌رفتِ سیاسی برای بحران سوریه هیچ کمکی نمی‌کند.وی با تأکید بر لزوم حرکت در مسیر توافق جهانی برای برگزاری نشست ژنو 2 گفت: «تصمیم اتحادیه اروپا با همه توافق‌های جهانی درباره تجارت سلاح نیز در تضاد است. معاون وزیر خارجه روسیه این اقدام را نمونه‌ای از معیارهای دوگانه در قبال سوریه دانست و تأکید کرد که فرصتی برای برگزاری نشستی جهانی درباره‌ی سوریه پیش آمده که با وجود همه سختی‌های پیشِ رو نباید از فرصت‌پیش آمده غافل ماند.

ریابکوف افزود: «مسکو و واشنگتن هنوز نتوانسته‌اند مواضع خود را درباره‌ی ژنو 2 به هم نزدیک کنند زیرا روسیه با برگزاری نشستی که در آن برخی تلاش می‌کنند راهکارهای خارجی را به مردم سوریه تحمیل کنند و چهارچوب مرحله‌ی انتقال قدرت را از پیش تعیین کنند موافقت نخواهد کرد.

ریابکوف همچنین تحویل سامانه‌ی دفاع موشکی «اس 300» به سوریه را یک عامل بازدارنده از دخالت نیروهای خارجی در سوریه دانست.

وی افزود: «به نظر می‌رسد وجود این سامانه در جلوگیری از برخی طرف‌هایی که خواهان جهانی‌کردن نزاع سوریه هستند موثر باشد. معاون وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که مسکو نمی‌خواهد در موضع خود برای ارسال سامانه‌ی دفاع موشکی به سوریه تجدید نظر کند و ارسال اس 300 به سوریه بر اساس توافقی که میان مسکو و دمشق در پنج سال گذشته ایجاد شده، صورت می‌گیرد.

وی افزود: «با توجه به اینکه فرانسه و بریتانیا از طریق دخالت نظامی به معارضان در لیبیا کمک کرده بودند و این دو کشور نقشی اساسی در اقدام اخیر اتحادیه اروپا در لغو تحریم تسلیح معارضان سوری داشتند به نظر می‌رسد اتحادیه اروپا تلاش می‌کند سناریوی لیبیا را نیز در سوریه اجرا کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده