اشرف غنی: اتصال افغانستان به دریای خزر، ما را به یک کشور صادرکننده تبدیل می‏کند

محمد اشرف‏‌غنی، رئیس‏‌جمهور با آقای توماس پانیلا، رئیس بانک توسعه آسیایی و آقای وانکیا ژانک، معاون بانک مذکور در کابل دیدار کرد.

در این دیدار که پیش از ظهر هفته گذشته در ارگ انجام شد، آقای وانکیا ژانک، در رابطه با برنامه پنج سال آینده بانک توسعه آسیایی در افغانستان که با در نظر داشت اولویت‏‌های توسعه‏‌ای افغانستان ترتیب گردیده، معلومات داد.

در مقابل، رئیس‏‌جمهور غنی ضمن اینکه بانک توسعه آسیایی را یکی از شرکای عمده افغانستان دانست، گفت که تمرکز عمده ما روی توسعه و تقویت زیربناها است و افغانستان می‏‌خواهد مانند سایر اعضای بانک مذکور روابط عادی با این بانک داشته باشد.

اشرف غنی ضمن اینکه از رئیس بانک آسیایی خواست با خارجی‏ها در افغانستان قرارداد نکنند تصریح کرد که وصل ساختن افغانستان به دریای خزر ما را کمک می‏کند تا میزان تجارت خویش را توازن بخشیده و در نهایت افغانستان را به یک کشور صادرکننده مبدل سازیم.

رئیس‏‌جمهور افزود که توسعه زیربنایی افغانستان چندین عرصه را در بر دارد که شامل جاده‏‌ها، خط آهن، فایبر نوری، سیستم آبرسانی، انرژی برق و خطوط نفت و گاز می‏گردد.محمد اشرف‏غنی با تاکید بر اینکه بانک توسعه آسیایی باید در برنامه‏‌های زیربنایی افغانستان سهیم گردد، گفت که در حال حاضر تلاش داریم تا نیازمندی‏‌های خویش را در بخش‏‌های زیربنایی که پیشتر ذکر گردید، مشخص سازیم.وی افزود که با در نبود یکی از این‏ها، هدف نهایی ما که مبدل کردن افغانستان به عنوان مرکز ترانزیتی در منطقه است، بر آورده نمی‏شود.

رئیس‏‌جمهور گفت که در ولایات هرات، فراه، نیمروز، هلمند و قندهار ظرفیت‏‌های سرمایه‏‌گذاری وجود دارد و با تمدید انرژی برق، این ظرفیت‏‌ها جنبه عملی را به خود می‏‌گیرند.

رئیس‏‌جمهور غنی خاطر نشان کرد که جاده‏‌ها در افغانستان بدون درنظرداشت وضع جوی با قیمت بلند و کیفیت پایین ساخته می‏شوند و ما به خاطر برون‏رفت از این مشکل، روی ایجاد معیار جاده‏‌سازی کار می‏کنیم.

رئیس‏‌جمهور همچنان گفت که حکومت افغانستان بالای ساخت جاده حلقوی که نقاط مختلف افغانستان را با هم وصل می‏‌نماید، کار می‏کند.

رئیس‏‌جمهور تمدید خطوط گاز را برای اقتصاد افغانستان حیاتی خواند و گفت در حال حاضر سیستم معیاری برای صادرات گاز و نفت افغانستان وجود ندارد و می‏خواهیم با بستن قراردادها به سطح دولت‏‌ها، این سیستم را معیاری بسازیم.

رئیس‏‌جمهور غنی تصریح کرد که توافق کوتاه‏‌مدت ترانزیتی را قبول نداریم و باید سیستم، قسمی عیار گردد که به شکل دوامدار و موثر مدیریت شود.

او گفت که هدف ما فعال ساختن راه لاجورد است که آسیای جنوبی را از طریق افغانستان به دریای خزر وصل می‏کند و همچنان ما می‏‌خواهیم در راه جدید ابریشم، سهم بارز داشته باشیم.

رئیس‏‌جمهور کشور خاطرنشان کرد که وصل ساختن افغانستان به دریای خزر ما را کمک می‏کند تا میزان تجارت خویش را توازن بخشیده و در نهایت، افغانستان را به یک کشور صادر کننده مبدل سازیم.

رئیس‏‌جمهور با اشاره به اینکه افغانستان در قسمت تولید مواد ساختمانی باکیفیت، ظرفیت عالی دارد، گفت که باید در این قسمت کارهای بیشتری صورت گیرد.

وی تاکید کرد که کمک‏‌های بانک توسعه آسیایی در زمینه تقویت زیربناهای افغانستان و احیای مجدد آن، مُمد واقع می‏شود.

رئیس‏‌جمهور با تاکید از مسئولین بانک توسعه آسیایی خواست که با نهادهای خارجی قرارداد نکنند زیرا دولت افغانستان آماده است تا با پذیرش تمام معیارات و سیستم نظارتی که این بانک رضایت داشته باشد، پروژه‏‌ها را تطبیق نماید.

در این دیدار مسئولین بانک توسعه آسیایی گفتند که در تلاش اند تا با حکومت افغانستان از نزدیک کار کرده، اولویت‏‌ها را درک کنند و در مطابقت با آن برنامه‏‌ریزی نمایند.

آنان گفتند که در عرصه‏‌های ارتقای ظرفیت‏‌ها و تقویت نهادها با افغانستان همکار باقی خواهند ماند و بالای پروژه‏‌هایی کار خواهند کرد که پایدار باشند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده