اصرار روسیه بر آغاز گفتگوهای صلح با طالبان

چهارشنبه 26 جدی/ روسیه بار دیگر از آمادگی برای میزبانی گفتگوهای صلح میان طالبان و حکومت افغانستان خبر داد. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور گفت که کشورش خواستار آغاز گفتگوهای فوری صلح میان حکومت افغانستان و مخالفان است.

نکته جالب در بیانیه وزارت خارجه روسیه آن است که تجربه تلاش‌های بین‌المللی برای ثبات سازی و تقسیم قدرت در افغانستان «غیرموثر» خوانده شده و بر آغاز یک روند صلح بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل تاکید شده است.

واقعیت هم همین بوده که خیمه‌شب‌بازی هایی که تاکنون به نام صلح در کشور از طریق مجاری مختلف از جمله مورد اخیر در ترکیه صورت گرفته، همه ناکام بوده‌اند. دولت افغانستان گرچند با سوء ظن به طرح روس‌ها می‌بیند اما اگر واقعا روس‌ها چنان که می‌گویند ارتباطاتی با طالبان دارند و احتمالا نفوذی بر آن‌ها، می‌تواند از امکانات این کشور در کشاندن طالبان به پای میز مذاکره استفاده کند. گرچند در این زمینه معلوم نیست که روس‌ها تا چه میزان بتوانند موفق باشند چرا که میزان نفوذ این کشور در بین گروه طالبان و میزان ارتباطات آن با طالبان تا هنوز دقیقا معلوم نیست. اما جدای از آن روسیه می‌تواند با روابطی که با پاکستان دارد از این کشور بخواهد که طالبان را تشویق به آمدن به پای میز مذاکره کند.

نکته قابل تامل این است که طرح‌های صلح از طرف هر جانبی که مطرح می‌شوند خوب است، و بهتر است که حکومت افغانستان از طرح‌های منطقه‌ای استفاده کند؛ اما آن چه مهم است این است که در نهایت این دولت افغانستان است که تصمیم گیرنده  اصلی باید باشد؛ نکته‌ای که یک بار در نشست مسکو رعایت نگردید و افغانستان به آن اجلاس دعوت نشد. گرچند روسیه بعدا آن را جبران کرد. حکومت افغانستان همچنان نباید چشم به دهن برخی شرکای قدرتمند خود در آزمایش طرح‌های منطقه‌ای باشد.

افغانستان باید به شرکای خود بقبولاند که تصمیم گیر اصلی این حکومت افغانستان و ملت این کشور هستند و از هر طرحی که بتواند برای آوردن صلح و ثبات به کشور مفید و موثر واقع شود، حمایت می‌کند و توقع دارد که آن‌ها هم به این حق افغانستان احترام بگذارند و افغانستان را قربانی رقابت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی خود نسازند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده