اطمینان‌دهی ناتو از ادامۀ پشتیبانی مالی و نظامی از افغانستان

دومین روز نشست وزیران دفاع ناتو، امروز (جمعه، ۳عقرب) در بروکسل برگزار شد و در این نشست، وزیران دفاع ناتو از ادامۀ پشتیبانی نظامی ومالی شان به افغانستان اطمینان دادند.

در این نشست، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان و جنرال سکات میلر، فرماندۀ مأموریت پشتیبانی ناتو در افغانستان نیز حضور داشتند.

در این نشست اعلام شد که تا سال ۲۰۲۴ میلادی، ناتو کمک مالی دو اعشاریه نُه میلیارد دالری را به نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهد داد.

وزیران دفاع ناتو، چگونگی کاهش نیروهای ناتو در افغانستان را نیز وابسته به پیشرفت گفت‌وگوهای صلح با طالبان دانستند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در یک نشست خبری گفت در این باره گفت: «ناتو از لحاظ نیرو و تمویل مالی نیروهای افغان به کمک‌هایش به افغانستان متعهد می‌ماند. ناتو از تلاش‌های صلح به رهبری امریکا پشتیبانی کرده‌است و اگر این گفت وگوها از سرگرفته شوند، ما از آن استقبال می‌کنیم.»

هرچند دبیرکل ناتو از احتمال از سرگیری گفت وگوهای صلح خوشبین به نظر می‌رسد، اما می‌گوید که برای پیشرفت گفت وگوها، طالبان باید خشونت‌ها را کاهش دهند: «طالبان باید ارادۀ واقعی برای کاهش خشونت‌ها نشان دهند. پس ما به پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان در جنگ آنان با هراس‌افگنی جهانی ادامه خواهیم داد تا شرایط برای صلح ایجاد شود.»

وزیران دفاع ناتو، با اشاره به تأمین امنیت انتخابات افغانستان از سوی نیروهای امنیتی افغانستان، گفتند که این نیروها ثابت ساختتند که می‌توانند با هراس‌افگنی بجنگند و با پشتیبانی ناتو امنیت کشور شان را نیز تأمین کنند.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده