افزایش کشت کوکنار در کشور

اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد با نشر گزارش تازه‌‌ای گفته است که کشت کوکنار، در شماری از ولایت‌های افغانستان رو به افزایش است.

در این گزارش آمده است که کشت کوکنار در سال 2012، 18 درصد افزایش یافته و احتمال می‌رود در مناطقی که قبلاً کشت این گیاه متوقف شده بود، دوباره آغاز شود. در بخشی از گزارش آمده است که با افزایش کشت کوکنار، تولید مواد مخدر نیز در افغانستان گسترش خواهد یافت.

اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل گزارش در مورد کشت کوکنار در افغانستان را دوشنبه، 26 حمل منتشر کرده است. این گزارش در همکاری با وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان تهیه شده است.

گزارش سالانه سازمان ملل متحد درباره کنترول مواد مخدر نشان می‌دهد که افغانستان 90 درصد مواد مخدر جهان را تولید می‌کند.

این سازمان از دولت افغانستان خواسته که گام‌های بلندتری در راه مبارزه با مواد مخدر بردارد. در گزارش آمده است که افزایش قیمت تریاک، دهقانان افغان را تشویق کرده است تا بیشتر کوکنار کشت کنند.

مارتین رایدلهوبر، مامور اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد می‌گوید که قیمت بلند مواد مخدر، یک محرک اقتصادی برای دهقانان است. او می‌افزاید که نباید نادیده بگیریم که آمار کشت کوکنار نسبت به زمان حکومت طالبان افزایش یافته است.

براساس گزارش منتشر شده از سوی اداره مبارزه با مواد مخدر سازمان ملل متحد، طالبان از کشت و تولید مواد مخدر 700 میلیون دالر و قاچاقچیان میلیاردها دالر مفاد به دست آورده اند.

این آمار در سال 2011 و براساس یک احصایه منتشر شده است.

با این حال در گزارش سازمان ملل، آمده که سال گذشته 154 هزار هکتار زمین در تمام افغانستان کوکنار کشت شده بود و احتمال می‌رود که این رقم در سال جاری افزایش یابد.

شماری از ناظران می‌گویند که افزایش کشت کوکنار، ریشه در ناامنی‌ها و نبود تخم‌های اصلاح‌شده زراعتی در کشور دارد.

برخی پیشبینی‌ها نیز نشان می‌دهند که در سال جاری کوکنار در چهار جنوبی کشور افزایش یابد. سازمان ملل متحد در گزارش سالانه‌اش هشدار داده در صورتی که کشت کوکنار در ولایت‌های جنوبی کاهش نیابد دامنه آن در شمال کشور نیز گسترش خواهد یافت.

مسوولان دولتی کشور می‌گویند که برنامه‌های متعددی را برای ریشه کن کردن کشت کوکنار در سراسر کشور روی دست گرفته اند.

به گفته آنان این برنامه‌ها در ولایت‌های جنوبی از جمله هلمند راه‌اندازی شده اند. گفته می‌شود که این برنامه‌ها در شماری از ولایت‌ها نتایج قابل توجهی به دنبال نداشته است.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده