افزایش بازگشت مهاجرین افغان از ایران

ریاست امور مهاجران و عودت کننده‌گان هرات میگویند که در دو هفته پسین و پس از انتشار ویروس کرونا در ایران، روند بازگشت  شهروندان افغانستان از این کشور دو برابر شده است.

احمد جاوید نادم، رییس امور مهاجران و بازگشت کننده گان هرات، می‌گوید پس از انتشار ویروس کرونا در ایران رزانه  نزدیک به ۲۰۰۰ تن از مرز اسلام قلعه وارد کشور می‌شوند که بیشتر شان از ترس ویروس کرونا این کشور را ترک میکند.

آقای نادم افزود:«زمانیکه بحث مبتلا شدن به ویروس کرونا و شیوع آن بیماری در جمهور اسلامی ایران شائعه شد. ما شاهد افزایش آمار هموطنان بازگشت کننده‌گان از مرز اسلام قلعه به هرات استیم. که روزانه ۲۰۰۰ نفر وارد کشور می‌شود.»

در همین حال، مقام‌های محلی نیمروز و فراه نیز می‌گویند که روزانه نزدیک به ۲۰۰۰ تن از طریق این ولایت‌ها به کشور عودت می‌کند.

محمد سلیم قضایی خیل، رییس امور مهاجران و بازگشت کننده گان نیمروز گفت:« به تعداد ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ تن ما بازگشت کننده‌گان داریم. که در این اطفال، خانواده، اجباری، داوطلب و همه شامل است.»

رحم الدین ریگیوال، رییس امور مهاجران و بازگشت کننده گان فراه گفت:«۴۲۳ نفر از عودت کننده‌گان و رد مرزی ما داریم.»

مسوولان ریاست صحت عامه و شورای ولایتی هرات باز بودن مرز اسلام قلعه و رفت و آمد روزانه صدها مسافر میان ایران و افغانستان را فاجعه بار می دانند.

محمد آصف کبیر، معاون ریاست صحت عامه هرات در این مورد گفت:« این ویروس در کشور ایران موجب گرفتاری بیشتر مردم شده همچنان مرگ ومیر داشته در کشور ایران. و افغان‌های مان هم در آن محیط آلوده زده گی می‌کند و کار می‌کند. باز بودن مرز به عنوان یکی از  نگرانی‌های صحت عامه هرات وجود داشته.»

کامران علیزایی، رییس شورای ولایتی هرات گفت:«هیچ شک وجود ندارد اگر امکانات وتجهیزات درست وجود نداشته باشد این مریضی به افغانستان هم می آید.»

مقام‌های محلی هرات می‌گویند که بستن مرز اسلام قلعه در صلاحیت حکومت مرکزی است اما آنان تدابیر شدید بهداشتی را به منظور جلوگیری از انتقال ویروس کرونا از ایران به کشور روی دست گرفته اند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات در این مورد گفت:« تدابیر جدی در مرز اسلام قلعه حالا هم روی دست است. و محدودیت‌ها اعمال شده. تلاش ما این است تا گردش این ویروس را در هرات و در کل در افغانستان متوقف بسازیم.»

بر بنیاد آمار ریاست صحت عامه ولایت هرات، نزدیک به ۶۰ رویداد مشکوک کرونا در این ولایت ثبت شده اند که از این میان نتیجه آزمایش‌های ۳۵ رویداد منفی اعلام شده است.

منبع: طلوع نیوز

0 پیام برای این مطلب ثبت شده