افزایش تلفات ملکی در6 ماه گذشته

سازمان ملل متحد در کابل از افزایش تلفات افراد ملکی در افغانستان خبر داد. گزارش سازمان ملل که شامل 6 ماه اول سال جاری میلادی می‏باشد از تلفات 23 درصدی افراد ملکی در درگیری‏های مسلحانه حکایت دارد.

سازمان ملل متحد می‏گوید با آن که از تمام تلاش‏های خود برای کاهش تلفات افراد ملکی استفاده کرده و حتا دراین مورد با طالبان نیز به گفت‏وگو نشسته است، اما تلفات افراد ملکی دراثرمواد انفجاری جاسازی‏شده از سوی طالبان درمکان‏‏های مزدحم دردوره‏ی مشابه آن درسال گذشته درافغانستان افزایش را نشان می‏دهد.

بر بنیاد این گزارش در این مدت 1319 فرد ملکی کشته و 2533 فرد دیگر زخمی شده اند. طبق این گزارش 14 درصد در قتل عام و 28 درصد در جراحت نسبت به زمان مشابه آن در سال گذشته افزایش دیده می‏شود.عمده‏ترین عامل افزایش تلفات افراد ملکی را سازمان ملل متحد دراستفاده از مواد انفجاری تعبیه شده ازسوی عناصر مخالف و درگیری‏های زمینی بین نیروهای طرفدار دولت و مخالفین مسلح عنوان کرده اند. نیروهای طرفداردولت نیروهای امنیتی افغان و نیروهای خارجی می‏باشند که دراین گزارش به عنوان نیروهای طرفدار دولت یاد شده است و معلوم نیست چرا ازعنوان نیروهای ناتو و یا آیساف در این گزارش استفاده نشده است.

به هر صورت چه نیروهای ناتو یا آیساف گفته شود و چه نیروهای طرفداردولت، درنتیجه عملیات همین نیروها درتلفات افراد ملکی افزایش حاصل شده است. واین نکته‏ی مهمی است که همواره ازآن یاد می‏شود. سازوکارهایی هم برای کاهش تلفات افراد ملکی سنجیده می‏شود اما در ارایه گزارش‏ها این افراد ملکی هستند که باز بیشترین تلفات را متحمل شده اند.

در این راستا نه نیروهای کمک به امنیت و صلح دقت را لازم را دارند ونه نیروهای مخالف دولت، هرچند از نیروهای مخالف دولت نمی‏توان انتظارداشت درجنگی که باتمام توان خود علیه صلح و امنیت مردم به راه انداخته اند، تلاش کنند که مردم آسیب نبینند ویا از آن‏ها خواهش شود که با مردم بی‏دفاع ملکی کاری نداشته باشند؛ زیرا هدف اساسی آن‏ها ایجاد ترس وهراس بین مردم با کشتار بی‏رحمانه‏تر و بیشتر می‏باشد. آن‏ها ازاین طریق می‏خواهند بر روان مردم بیشتر خدشه وارد شود تا از حمایت‏های خود از دولت دست بردارند و به جرگه مخالفین بپیوندند.

اما نیروهای خارجی کمک به صلح و امنیت با آن که با هدف اساسی جلوگیری از افزایش تلفات افراد ملکی پیش می‏روند ولی دستاورد رضایت‏بخشی تا اکنون نداشته اند ونتوانسته اند به این هدف خود دست یابند. درگزارش‏هایی که گاه از جانب خود این نهادها نیز ارایه می‏گردد از افزایش تلفات افراد ملکی ابراز نگرانی شده است.

درگیری‏های زمینی بین نیروهای طرفدار دولت وعناصر مخالف دولت دومین عامل ازدیاد تلفات به شمار آمده است، اما در گذشته عملیات هوایی و شبانه عامل اصلی درافزایش تلفات افراد ملکی به شمار می‏رفت.

در این گزاش از وضع زنان وکودکان نیز ابراز نگرانی شده و آمده است که تنها از اول جنوری تا جون سال جاری 337 زن و کودک کشته و 770 تن از زنان و کودکان زخمی شده اند. این رقم بالایی دربین زنان و کودکان است.

عامل 74 درصدی تلفات عناصر مخالف دولت دراین گزارش ذکر شده است. درحالی که 9 درصد از تلفات به درگیری‏های زمینی نیروهای طرفدار دولت با عناصرمخالف اختصاص داده شده و 12 درصد به هیچ یک از گروه‏ها منتسب نگردیده.5 درصد دیگرناشی ازمواد انفجاری تعبیه‏شده یاد شده است.

نکته ی دیگری که دراین گزارش به آن پرداخت شده، قتل‏های هدفمند وعمدی است که به سرعت سیر صعودی داشته و بیانگر 262 حادثه از سوی عناصر مخالف دولت است. دراین حوادث درحدود 312 فرد کشته و 131 فرد دیگر زخمی شده اند که باز نسبت به زمان مشابه در سال گذشته 29 درصد افزایش را نشان می‏دهد.

یافته‏های دیگر این گزارش نیز از افزایش تلفات خبر می‏دهد. سازمان ملل متحد حملاتی که منجر به تلفات افراد ملکی شود را محکوم کرده و خواهان توقیف چنین حملاتی شده و تأکید کرده که هدف قراردادن افراد ملکی نقض حقوق بشردوستانه بین‏المللی بوده وممکن است جزو جرایم جنگی به شمار آید.

واحد حقوق بشر سازمان ملل متحد برای جلوگیری از تلفات افراد ملکی به تمام طرف‏های درگیر درافغانستان پیشنهادهایی کرده و خواسته که حقوق بشردوستانه‏ی بین‏المللی رعایت شود، کشتار افراد ملکی خاتمه یابد، استفاده ازمواد انفجاری دراماکن عمومی متوقف گردد و ازاقدام‏های قضایی مشابه و موازی با دستگاه‏های رسمی از سوی ساختارهای قضایی خارج از دولت جلوگیری شود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده