افزایش سهم چین در تامین تسلیحات آفریقا

چین علاوه بر سرمایه‌گذاری‌های خود در آفریقا، فروش تسلیحات به این قاره را نیز به طور پیوسته افزایش می‌دهد. چین در راستای تقویت همکاری‌های نظامی خود با قاره آفریقا، در 26 جون نخستین نشست دفاعی-امنیتی چین و آفریقا را میزبانی کرد که نمایندگانی از 50 کشور آفریقایی در آن شرکت کردند.

بر اساس گزارش موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم، صادرات تسلیحاتی چین به آفریقا از سال 2013 تا 2017 در قیاس با بازه زمانی پنج ساله پیش از آن افزایشی 55 درصدی داشته‌است.

با اینکه آفریقا واردات تسلیحاتی خود را در این دوره پنج ساله 22 درصد کاهش داده، سهم چین در تامین تسلیحات این قاره از 8.6 درصد به 17 درصد افزایش یافته است و این کشور توانسته از آمریکا با سهم 11 درصدی در واردات تسلیحات از سوی آفریقا، پیشی بگیرد.

طی سال‌های اخیر، چین به کشورهای آفریقایی بیشتری تسلیحات را می‌فروشد و همچنین در این خریدهای تسلیحاتی، انواع گسترده‌تری از سلاح را نیز تامین می‌کند. چین به تانزانیا، چاد، گامبیا، نامیبیا، زیمبابوه و غنا، تانک و خودروهای زره‌پوش صادر می‌کند. مراکش و سودان نیز موشک‌ها و موشک‌اندازهای چین را خریداری می‌کنند. همچنین کنگو، غنا، سودان، کامرون، تانزانیا، نیجر و رواندا هم سیستم‌های توپخانه‌ای چین را به ارتش‌های کشور خود وارد کرده‌اند.

تحلیلگران بر این باورند که چین در تلاش است تا جایگاه خود را به عنوان یکی از تامین کنندگان اصلی تسلیحات آفریقا تقویت کند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده