افزایش عواید مالیات‏‌دهندگان متوسط

مقام‏‌ها در وزارت مالیه می‏گویند که عواید مالیات‏‌دهندگان متوسط ۳۰۰ میلیون بیشتر از هدف تعیین شده صندوق بین‏‌المللی پول (IMF) جمع‏‌آوری شده است. صندوق بین‏‌المللی پول مبلع ۱۰.۳ میلیارد افغانی در سال ۱۳۹۲ برای مالیات‏‌دهندگان متوسط هدف تعیین کرده بود.

سبحان‏‌الله فهیمی رئیس مالیات‏‌دهندگان متوسط وزارت مالیه هفته گذشته به خبرنگاران گفت: « این اداره ۳۰۰ میلیون افغانی بیشتر از هدف تعیین شده از سوی صندوق بین‏‌المللی پول جمع‏‌آوری کرده است.» آقای فهیمی افزود: «در سال گذشته، میزان عواید مالیات‏‌دهندگان متوسط ۶.۸ میلیارد افغانی بود و در سال جاری، این اداره توانسته است ۱۰.۶ میلیارد افغانی جمع‏‌آوری کند که ۶۳ درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‏دهد.

وی دلیل افزایش این عایدات را بلند رفتن ظرفیت، ایجاد طرزالعمل و مدیریت خوب، تطبیق قوانین و به روز شدن سیستم مالیات‏‌دهندگان متوسط عنوان کرد و یادآور شد که هیچ تغییراتی در قانون مالیات کشور به وجود نیامده است. جمع‏‌آوری مالیات از زورمندان پیش از این، چالشی عمده فراراه جمع‏‌آوری مالیات در کشور به شمار می‏رفت اما رئیس مالیات‏‌دهندگان متوسط عنوان داشت که این اداره با زورمندان برخورد جدی کرده و حتا در موارد ضروری حسابات افراد را نیز بررسی کرده است.

فهیمی در مورد شرکت‏‌های بزرگ قراردادی نیروهای خارجی گفت که بر اساس تفاهم‌نامه‏‌های بین‏‌المللی، شرکت‏‌های قراردادی نیروهای خارجی از مالیات معاف اند، اما اداره جمع‏‌آوری عایدات متوسط تلاش کرده تا از قراردادهای فرعی آن مالیات بگیرد.

صندوق بین‏‌المللی پول سقف ۱۰.۱۴ میلیارد افغانی را برای مجموع عواید داخلی کشور در سال ۱۳۹۲ تعیین کرده بود. پیشتر وزارت مالیه گفته بود که عواید جمع‏‌آوری شده امسال کمتر از سقف تعیین شده صندوق جهانی پول است. عبدالقادر جیلانی، سخنگوی وزارت مالیه نیز عواید جمع شده ــ کمتر از سقف تعیین شده ــ را تأیید کرد اما وی افزود که عواید جمع‏‌آوری شده امسال، به ۱۰.۹ میلیار افغانی رسیده است. این عواید هر چند از سقف تعیین شده کمتر است اما در مجموع نسبت به سال گذشته افزایش دارد.

از سوی دیگر بانک جهانی به تازگی اعلام کرده که رشد اقتصادی افغانستان در سال گذشته میلادی به دلیل تحولات سیاسی، امنیتی و فساد اداری با رکود مواجه شده است. این بانک پیش‏‌بینی کرده است که در سال ۲۰۱۴، اقتصاد افغانستان نیز رشد خواهد کرد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده