افزایش فشار بر غزه

همزمانی تحولات غزه با تلاش‌های امریکا در حمایت از محاصره و بمباران‌های هوایی اسراییل موضوعی قابل توجه است،کاخ سفید صدور بیانیه‌های متعددی حماس را مسوول بحران‌های انسانی در نوار غزه دانسته  و می‌گوید که این جنبش فلسطینی غیرنظامیان را سپر انسانی خود کرده است.

به موازات تحرکات امریکا، مقاومت فلسطین نیز این بار فرصت ارسال پیام‌هایی متفاوت با دفعات پیشین را از دست نداد، به گونه‌ای که گردان‌های قسام شاخه نظامی حماس اعلام کرد که پدافند هوایی آن جنگنده‌های اسراییل را از آسمان غزه فراری داده‌است

این حملات به دنبال انفجار یک بمب دستی درمسیر عبور یک گشتی اسراییلی  در نوار مرزی جنوب نوار غزه در شرق شهر خانیونس صورت گرفت که با زخمی شدن چهار نظامی صهیونیست همراه شد که جراحت دو نفر آنها بسیار شدید گزارش شده است.

در حمله شنبه شب اسراییل به جمعی از فلسطینیان در شرق شهر رفح در جنوب نوار غزه دو فلسطینی کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند. گروههای پزشکی صبح دیروز یکشنبه، اجساد دو کشته فلسطینی را پیدا و به بیمارستان منتقل کردند. در همین حال بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیز قول داده که به طور مناسب و بشدت به عملیات انفجار بمب در مرز غزه واکنش نشان می‌دهد.

آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ اسراییل نیز کمیته‌های مقاومت مردمی را مسوول این عملیات خوانده و قول داد که عاملان این انفجار را ترور می‌کند. وی گفت: این اتفاق هنوز تمام نشده چون تروریست‌ها هنوز کشته نشدند. لیبرمن همچنین حماس را مسوول حوادث غزه خواند. محافل فلسطینی معتقدند این عملیات توسط یکی از گروه‌های اصلی مقاومت شامل حماس و جهاد اسلامی صورت گرفته، با وجود اینکه هنوز هیچ کدام مسوولیت آن را برعهده نگرفتند.

رسانه‌های اسراییلی و قبل از آن ارتش و فرماندهان این رژیم پس از ضربه قوی مقاومت علیه نیروهای نخبه آنها در عملیات انفجار بمب دستی تلاش کردند درباره واکنش اسراییل بزرگنمایی کنند، اما گروه‌های مقاومت تاکید کردند که این مساله تلاشی برای سرپوش گذاشتن بر شکست اطلاعاتی رژیم اشغالگر است که منجر به وقوع انفجار و زخمی شدن نظامیانش شد. علاوه بر اینکه این رژیم می‌خواهد دلواپسی جبهه داخلی خود و شهرک نشینان نزدیک به نوار غزه را آرام کند.

اعلام گردان‌های قسام در هدف گرفتن جنگنده‌های متجاوز رژیم صهیونیستی پیام‌های متعددی از جانب مقاومت فلسطین مخابره می‌کند و با وجود اینکه اولین بار نیست که گردان‌های قسام از شلیک پدافند هوایی برای حمله به جنگنده‌های صهیونیستی استفاده می‌کند، اما این بار به صراحت و آشکارا از عملیات خود سخن گفت که نشانه تمایل حماس برای انتقال پیام‌هایی به رژیم اشغالگر و چه بسا دیگرانی در داخل فلسطین است که می‌خواهند در چارچوب آشتی ملی سلاح را از غزه بگیرند.

فلسطینی‌ها بر این باورند که عکسالعمل اسراییل و تحریکات مبالغه‌آمیز خود به دنبال عملیات انفجار شرق خانیونس با هدف ممانعت از ادامه جنبش اعتراضی مردمی است که از زمان اعلام قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی هر جمعه یا وقت‌های دیگری در مرز غزه برپا می‌شود.

در همین راستا فرماندهی منطقه جنوب ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که شیوه برخورد با تظاهرات پیش روی فلسطینیان در نوار غزه از حالا به بعد متفاوت خواهد بود با اینکه تاکنون هم با خشونت افراطی نظامیان صهیونیست و شهادت ده‌ها فلسطینی و زخمی شدن صدها نفر طی هفته‌های گذشته همراه بوده است.

بر اساس ارزیابی‌های فلسطینی، موج تشدید تنش‌ها علیه غزه موقتی و به حسب اوضاع میدانی و عملیاتی است و هرگز به جنگ و تجاوزی گسترده در آینده نزدیک در نوار غزه منجر نمی‌شود. چون اسراییل در مقطع کنونی تمرکز خود را روی لبنان گذاشته و نمی‌خواهد به جنگی کشیده شود که عاقبت آن نامعلوم است یا گشودن بیش از یک جبهه مطمئنا به جبهه داخلی متزلزل اسراییل ضربه می‌زند.

l منبع : جام جم

0 پیام برای این مطلب ثبت شده