افزایش ۳۱ درصدی عواید گمرک شیرخان بندر

رئیس گمرک شیرخان بندر ولایت کندوز می‏گوید که پس از تشکیل حکومت وحدت ملی بازرگانان دوباره فعالیت‏‌های بازرگانی‏‌شان را از مسیر این بندر از سر گرفته و عواید این گمرک ۳۱ درصد افزایش یافته است.

شهاب‏‌الدین باور، رئیس گمرک شیرخان بندر ولایت کندوز به خبرگزاری آوا گفت: «به دلیل به درازا کشانیده شدن روند انتخابات ریاست‏‌جمهوری کشور، تمامی امور بازرگانی دراین ولایت به رکود مواجه شده بود و بازرگانان فعالیت‏‌های بازرگانی‏‌شان را متوقف ساخته بودند.

وی بیان کرد: «خوشبختانه با تشکیل حکومت وحدت ملی فعالیت‏‌های تجارتی از مسیر گمرک شیرخان بندر این ولایت دوباره رونق گرفته و تاثیرات مثبتی بر افزایش عواید این گمرک داشته است

باور افزود: «فهرست صادرات افغانستان از این بندر سمنت، شکر، پیاز و مواد خوراکه بوده و واردات شامل چوب خار، سیخ گول، تخم آفتاب پرست و دیگر اموال پرچون می‏‌باشد

وی اظهارداشت: «روزانه ۶۰ الی ۱۰۰واسطه باربری کالاهای بازرگانی بازرگانان را به آن سوی مرز انتقال می‏دهند.

وی بیان کرد: «از ماه میزان سال جاری بدینسو میزان عواید این گمرک ۳۱ درصد افزایش یافته است

درهمین حال برخی از بازرگانان دراین بندر می‏‌گویند که حکومت وحدت ملی باید تسهیلات لازم را برای آنان جهت انتقال کالاهای بازرگانی‏شان به کشورهای خارجی فراهم بسازند.

امین؛ یک تن از این بازرگانان می‏گوید که دراین اواخر مشکلاتی در بخش‏‌های خصوصی به وجود آمده بود که در روند کاری بازرگانان خلل ایجاد کرده بود.

وی افزود: «خوشبختانه با روی کار آمدن حکومت وحدت ملی و مشخص شدن سرنوشت سیاسی کشور وضع بازرگانی نیز بهبود یافته است. »

جاوید، یک تن دیگر از بازرگانان می‏‌گوید که او و بسیاری از بازرگانان علاقمند به سرمایه‏‌گذاری در کشور هستند و برای فعالیت نیاز به امنیت و حمایت دولت دارند.

وی افزود: «مشکلات امنیتی در مسیر شاهراه‌ها از مهمترین موضوع‏‌ها و چالش‏‌های فراروی آن‏ها می‏‌باشد که دولت باید به آن‏ها توجه جدی بکند.

گفتنی است که بندر شیرخان یکی از بنادر مهم در شمال افغانستان است که همواره بازرگانان ملی کشور کالاهای بازرگانی‏شان را از طریق پل دوستی بر فراز دریای آمو به کشورهای آسیای میانه، شرق میانه، آسیای مرکزی و خلیج فارس انتقال می‏دهند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده