افزایش ۴۰ درصدی صادرات کشور

مسؤولان اتاق‏های بازرگانی و صنایع اخیراً گفته اند که صادرات افغانستان درسه ماه نخست امسال، نسبت به سه ماه نخست پارسال، نزدیک چهل درصد افزایش یافته داشته است. درحالی که واردات درحدود شش درصد کاهش را نشان می‏دهد، آنان افزوده اند که درسه ماه نخست پارسال ارزش صادرات کشور 64 میلیون دالر بود که این رقم درسه ماه نخست امسال به 100 میلیون دالر رسیده است.

این افزایش شامل صادرات میوه‏های تازه و خشک، حبوبات، سبزی‏ها، گیاهان دارویی، قالین، پخته و فرآورده‏های دامی می‏شود. اما مسؤلان اتاق‏‏های بازرگانی و صنایع این ارقام را حقیقی نمی‏دانند و افزوده اند که اگر ارقام حقیقی گردآوری شوند ارزش صادرات کشور خیلی بیشتراز این‏هاست.

قربان حقجو، رئیس هیأت عامل اتاق بازرگانی و صنایع می‏گوید:«صادرات ما سالانه بیش ازیک میلیارد دالر است چون برخی از اقلام صادراتی ما ثبت نمی‏شوند و قاچاق می‏شوند مانند سنگ‏های معدنی، جنگلات قطع می‏شوند و به پاکستان قاچاق می‏شوند. اگر ارزش واقعی آن‏ها را محاسبه کنیم صادرات ما سالانه بیش ازیک میلیارد دالر می‏شود جدا از مواد مخدر که سالانه به ارزش دو میلیارد دالر از تولید مواد مخدر داریم که جزو محاسبات بازرگانی ما نیست

از سوی دیگر، نجلا حبیب‏یار، رئیس اداره‏ی انکشاف صادرات افغانستان گفته است: «دربخش صادرات پارسال بعد ازچند سال اولین باری بود که کاهش داشتیم، اما امسال صادرات افزایش یافته، اما بازهم ارقام امروزی، واقعی نیستند

از سوی دیگر با آغاز صادرات کشور از راه بندر چابهار ایران، مسؤلان اتاق‏های بازرگانی وصنایع گفته اند که این بندر از نگاه فاصله برای صادرکننده گان نزدیک است اما چند مشکل جدی دارد.

محمد قربان حقجو گفته است: «یکی موضوع جدی تعزیرات امریکا است که اجازه نمی‏دهد کالاها حتا با قراردادهای امریکایی از راه ایران بیاید، همچنین شرکت‏های انتقالات بین‏المللی بیمه‏کننده اجازه ندارند از بندرهای ایران محموله‏ها را بیمه کنند و قیمت‏ها بلند تمام می‏شود

مسؤلان اتاق‏های بازرگانی وصنایع افزوده اند که با وجود کاهش صادرات معدنی به افزایش صادرات درشش ماه آینده خوشبین هستند.

قالین، میوه تازه و خشک، گیاه‏هاى طبى، محصولات حیوانى، حبوبات، پَخته وغیره، اقلام عمده صادرات کشور را تشکیل مى‏دهند که به پاکستان، هندوستان، آسیاى میانه، ایران، روسیه، چین، اروپا، کانادا، آسترالیا و کشورهاى خلیج صادر مى‏شوند.

کاهش آفات طبیعى، افزایش در حاصلات میوه تازه، و بهترشدن وضعیت ترانزیت با کشورهاى همسایه، از عوامل عمده افزایش صادرات طى سال روان مى‏باشد. اما مشکلات ترانزیتى با کشورهاى همسایه، فرآوری میوه‏جات تازه و خشک، کیفیت پایین اقلام تولیدى بخصوص قالین، کمبود آزمایشگاه‏های کنترول کیفیت و نبود سردخانه‏ها از چالش‏هاى عمده در بخش صادرات محسوب می‏شوند.

قربان حقجو، همچنین افزود که طى سال ١٣٩١، میزان صادرات کشور ۴١۵ میلیون دالر ثبت شده بود، اما این رقم بالاتر از این بود چرا که صادرکنندگان، ارقام حقیقى ارزش اقلام صادراتى را ارائه نمى‏کنند.

به گفته وی اگر ارقام حقیقى از سوى صادرکنندگان ارائه شود، ارزش اقلام صادراتى کشور، سالانه به بیش از یک میلیارد دالر مى‏رسد. رئیس هیأت عامل اتاق‏های بازرگانی و صنایع گفت که صادرکنندگان براى اینکه بتوانند رقابت کنند و از پرداخت مالیه زیاد کشورهایى که اموال به آن‏ها صادر مى‏شود، نجات یابند، رقم حقیقى ارزش اقلام صادراتى خود را ارائه نمى‏کنند.

وى افزود که صادرکنندگان، سالانه ٢٠ درصد عواید خالص خود را به عنوان مالیات بر عایدات به حکومت افغانستان مى‏پردازند که پرداخت چنین مالیاتی کمرشکن است.

به گفته حقجو، باید وزارت مالیه افغانستان براى رشد صادرات که در بهبود وضع اقتصادى، ثبات پول افغانى و بهبود توازن بازرگانی در صادرات و واردات کشور نقش عمده‏ای دارد، اخذ چنین مالیه‏ای را از صادرکنندگان معاف کند. موصوف افزود که درحال حاضر، رقم واردات کشور ده برابر صادرات، ثبت شده است.

اما نجیب‏الله منلى مشاور ارشد وزارت مالیه به آژانس خبرى پژواک گفت که معاف مالیات بر عایدات، امکان‏پذیر نیست زیرا این مالیات بر اساس قانون از سوى صادرکنندگان گرفته می‏شود.

نجلا حبیب‏یار، اما در نشست مذکور گفت که افزایش ارقام صادرات هنوزهم واقعى نیست، اما یک خبر خوش است. وى نیز افزود که افزایش صادرات در رشد اقتصاد و ثبات پول افغانى دربرابر اسعار خارجى نقش دارد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده