افغانستان برای نخستین بار به اردن سنگ تالک صادر کرد

وزارت معدن و نفت (پترولیوم) افغانستان اعلام کرده که این کشور برای نخستین بار ۷۶ تن سنگ پودر بچه( تالک ) فراوری شده را به کشور اردن صادر کرده است.

استفاده مهم از این سنگ، تولید پودر بچه است.

عابدالله عربزی، مسئول شرکت خصوصی افغانستان که سنگ تالک فراوری شده را به اردن صادر کرده، می‌گوید که برای فروش و بازاریابی تالک افغانستان در شمار دیگری از کشورهای جهان نیز نمایندگی ایجاد کرده ‌است.

به گفته او بازیابی برای تالک افغانستان در کشورهای بریتانیا، ایتالیا، ترکیه، چین، هند، ژاپن و اندونزی آغاز شده است.

بهار امسال “گلوبال ویتنس” یک موسسه بین‌المللی گزارش داد که درآمد طالبان از استخراج و تجارت “تالک” در ننگرهار در شرق افغانستان در سال به حدود ۴ میلیون دلار و سهم گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) هم به صدها هزار دلار هم می‌رسد.

در این گزارش آمده بود که این گروه‌ها از تمام منابع معدنی افغانستان سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار به دست می‌آورند.

به گزارش گلوبال ویتنس تقریبا تمامی تالک استخراج شده در افغانستان به پاکستان صادر می‌شود. تا یک سال پیش روزانه ده‌ها کامیون‌ حامل بار سنگ‌های تالک به طور مستقیم از دل کوه‌های ننگرهار و از مسیری که بیشتر توسط طالبان کنترل می‌شد، به پاکستان می‌رفتند.

آقای عربزی می‌گوید که تالک افغانستان به درجه یک بودن در جهان شهرت دارد. به گفته او پیش از این سنگ تالک به پاکستان منتقل و بعد به نام پاکستان صادر می‌شد. او می‌گوید که شرکتش تلاش دارد تا تالک افغانستان به صورت مستقیم به بازارهای جهانی راه یابد.

وزارت معدن افغانستان قبلا تایید کرده بود که عدم کنترل لازم بر معادن افغانستان باعث شده که طالبان و داعش از این معادن پول بدست آورند.

اکنون مسئولان این وزارت مدعی هستند که تا حد زیادی جلو استخراج غیر قانونی معدن تالک را گرفته‌اند.

براساس اعلام مسئولان این وزارت تاکنون حدود ۳۲ شرکت کوچک و بزرگ در زمینه استخراخ و فراوری تالک در افغانستان فعال هستند.

عبدالقدیر متفی، سخنگوی وزارت معادن افغانستان می‌گوید که این وزارت تلاش دارد با جلب سرمایه‌گذاران خارجی صادرات تالک به بیرون از افغانستان را گسترش دهد.

آقای مفتی نیز صدور تالک به کشور اردن را تایید و گفت که اکنون در افغانستان شرکت‌های وجود دارند که قادر به استخراج و فراوری تالک هستند.

او می‌گوید که استخراج و فراوری این معدن در افغانستان باعث می‌شود که صدور آن نیز برای افغانستان سودآور باشد. به گفته آقای متفی قبل از این، تالک افغانستان به صورت خام صادر و سود آن نیز به جیب سایرکشورها می‌رفت.

معدن تالک افغانستان که بیشتر در ولایت های ننگرهار در شرق، پروان در شمال، قندهار در جنوب، کابل در مرکز و پکتیا در جنوب شرق افغانستان قرار دارند، به گفته مسئولین افغانستان در سطح منطقه مرغوب ترین است.

دولت افغانستان تا کنون ۱۴۰۰ محل در نقاط مختلف این کشور را شناسایی کرده است که در آن گفته می‌شود معدن‌های مختلف وجود دارند.

مقام‌های افغان باور دارند تا سال ۲۰۲۴ حدود ۵۰ درصد درآمد افغانستان از راه استخراج معادن این کشور خواهند شد.

دولت افغانستان، سال‌های بین ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۴ را دهه تحول نامیده بود ولی به نظر می‌رسد که تاکنون دولت نتوانسته به دستاوردهای مورد انتظارش، دست یابد.

منبع: بی بی سی فارسی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده