افغانستان به (UIC) پيوست

افغانستان موفق شد در هشتاد و سومین نشست عمومی اتحادیه بين‌المللي راه آهن (UIC) كه در شهر پاریس برگزار شده بود عضویت این اتحادیه را کسب کند.

نجیب‏‌الله اوژن، وزیر فواید عامه هفته گذشته در یک نشست خبری گفت که عضویت در این اتحادیه، افزون بر سهولت‏‌های انتقال اموال، در قسمت ایمنی راه آهن، موثریت آن و اعتبار بخشیدن تعاملات خط آهن به معیارهای بین‏‌المللی نیز از پیامدهای آن است. وی تصریح نمود: «همچنین در سال گذشته موفق شدیم تا عضویت خط آهن جنوب آسیا را همزمان با پاکستان کسب کنیم

آقای اوژن عضویت افغانستان در این اتحادیه را از نظر پیشرفت اقتصادی مهم خوانده و فواید آن را چنین بر شمرد: «حمایت از اعضا در انکشاف و اعمار زیربناهای راه آهن، انکشاف همکاری‏‌ها بین اعضا و جوامع راه آهن در سطح بین‏‌المللی، معرفی و ارتقای منافع ترانسپورت راه آهن در سطح بین‏‌المللی.» اما وزیر فواید عامه تاکید کرد در صورتی که افغانستان نتواند تا یک سال به مکلفیت‏‌ها و تعهدات خود عمل کند، عضویت اتحادیه بین‏‌المللی خطوط آهن را از دست می‏دهد.

تا اکنون ۷۵ کیلومتر خط آهن از بندر حیرتان تا شهر مزار شریف تکمیل شده و ۱۲۴ کیلومتر دیگر از اسلام‏قلعه تا هرات در حال کار است. افغانستان در حالی عضویت این اتحادیه جهانی را کسب نمود که در حال تکمیل قطعات راه آهن منطقه‏‌ای از دو بندر عمده تجارتی و ترانزیتی به شبکه حلقوی راه آهن است که تا سال ۲۰۴۰ میلادی تکمیل خواهد شد. گفته می‏شود که اتحادیه بین‏المللی خطوط آهن هم اکنون ۲۰۴ عضو دارد.

به گفته وزارت فوايد عامه درنظر است که در آینده نزديک مسير تورخم- کابل و شیرخان بندر کندز با چین و تاجکستان و از راه هرات، بادغیس و حيرتان از طريق جاده و خط آهن، به روسیه و اروپا وصل شود.

با داشتن عضویت بین‏‌المللی راه آهن، صادرات کشور بیشتر می‏شود و افغانستان می‏تواند اموال را با واگن‏‌های خویش به سایر کشورها صادر کند. فعلاً افغانستان به خاطر نداشتن کُد نمی‏‌تواند اموال را از طریق ریل به سایر کشورها صادر کند، اما پس از این برای افغانستان یک کُد داده می‏شود و این کُد، افغانستان را در انتقال اموال به سایر کشورها کمک می‏کند.

افغانستان در کنار این که داراى کد حمل و نقل از طريق خط آهن مى‏گردد، روند انتقالات در کشور رشد و توسعه پیدا می‏کند و افغانستان می‏تواند توجه کشورهای جهان را به خاطر ایجاد خطوط آهن نیز جلب کند. اتحادیه بين المللي راه آهن، ضمن تجهیز و تقویت پرسونل، برای جلب کمک‏‌ها به خط آهن در اتصال آن به سایر کشورها نیز افغانستان را کمک خواهد کرد. کسب عضویت افغانستان در اتحاديه بین‏‌المللی خطوط راه آهن، ثمره پشتکار و تلاش اداره خط آهن کشور است.

اين در حالى است که افغانستان حدود پنج سال پیش عضویت سازمان «کریک» را نيز به دست آورده و این سازمان می‏خواهد که کشورهای جنوبی و آسیاى مرکزی را به وسیله خطوط آهن وصل کند.

از سوی دیگر وزارت فوايد عامه برای جلوگیری ازتخریب جاده‏‌ها و اخاذی‌‏ها، سیستم جدید کنترول وسایط تناژ بلند را معرفی کرده می‏گوید که اين سیستم جدید، دیجیتال است و جای ترازوهای ثابت کنترول وسایطِ سنگین‏‌وزن را خواهد گرفت.

اوژن گفت که آن‏ها اين سيستم جديد را به دلیل شکایات پى درپى مردم از اخاذی‌‏ها توسط مسئولان در مسیر شاهراه‌ها، معرفی کرده اند که قرار است در ماه حمل سال آينده فعال گردد. بر اساس اين پلان، وزارت فواید عامه ترازوهای ثابت کنترول وسایط تناژ بلند را جمع خواهد کرد و میزان جریمه برای افراد متخلف نیز بالا خواهد رفت.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده