افغانستان خواستار عضویت در«بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا» شد

رهبران افغانستان و چین در حاشیه شانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگهای در تاشکند با یکدیگر دیدار نموده و خواهان گسترش روابط میان دو کشور شدند.

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور در حاشیه این نشست با شی جین پینگ، رئیس‌جمهور خلق چین دیدار نمود و از کمک‌های چین به افغانستان قدردانی کرد.

در این دیدار سران افغانستان و چین در مورد گسترش مناسبات میان دو کشور در عرصه‌های مختلف از جمله گسترش روابط اقتصادی و مبارزه با هراس‌افکنی بحث و تبادل نظر کردند.

آقای غنی در این دیدار گفت که افغانستان علاقمند است تا در بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا عضویت حاصل نماید و به صورت فعال در ابتکارات آن در زمینه ساخت جاده‌ها و زیربناها سهم بگیرد. وی افزود که افغانستان آماده است تا همکاری‌های خویش را با چین در عرصه‌های اقتصادی، تجارتی، ساخت زیربناها، امنیت، انکشاف منابع بشری و سایر عرصه‌ها گسترش دهد.

در مقابل شی جین پینگ، رئیس‌جمهور خلق چین گفت که چین از افغانستان حمایت خواهد کرد تا در ارتباطات منطقه‌ای بیشتر از پیش سهیم شود و می‌خواهد همکاری‌های دوجانبه در عرصه‌های اقتصادی، تجارتی، انرژی، زراعت، زیربناها و منابع بشری تقویت یابد.

رئیس‌جمهور چین بیان داشت که کشورش افغانستان را همسایه نیک و قابل اطمینان خویش می‌داند و علاقمند است که مناسبات مقامات و روابط استراتیژیک میان دو کشور گسترش یابد. شی جین پینگ تاکید کرد که هر دو کشور باید همکاری‌های خویش را در عرصه‌های امنیتی و مبارزه با هراس‌افکنی تعمیق ببخشند.

او گفت که چین از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند و تاکید کرد که یگانه راه برقراری صلح در این کشور، پیشبرد روند صلح جامع و همه‌شمول است که رهبری و مالکیت آن به افغانستان تعلق داشته باشد. شی جین پینگ گفت که چین به طور فعال در تلاش‌های بین‌المللی برای کمک و همکاری به افغانستان سهیم خواهد بود. او افزود که چین از نقش مناسب شانگهای در افغانستان حمایت می‌کند.

در اخیر این دیدار رئیس‌جمهور غنی گفت که چین دوست بااعتبار و خوب افغانستان است و افغانستان از کمک‌ها و همکاری‌های دوامدار و حمایت‌های آن کشور از روند صلح، قدردانی می‌کند. گفتنی است که بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا، یک موسسه مالی بین‌المللی است که به پیشنهاد دولت چین تاسیس شده است.

هدف این نهاد، توسعه چندجانبه و تأمین مالی پروژه‌های زیربنایی در منطقه آسیا است. برخی بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا را رقیب جدی برای بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و بانک توسعه آسیا که تحت تسلط کشورهایی مانند امریکا هستند، می‌دانند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده