افغانستان در تلاش جذب سرمایه‌گذاری خارجی

وزارت خارجه امارات متحده عربی خواستار سرمایه‌گذاری کشورهای منطقه در افغانستان شد. فارس محمد المرزوقی، معین وزارت خارجه امارات که در نشست گروه جهانی تماس در ابوظبی سخن می‏‌گفت، تمامی‏‏‌کشورهای منطقه را به سرمایه‏‌گذاری در افغانستان ترغیب کرد.

در خبرنامه وزارت خارجه افغانستان آمده است که در این نشست که در مورد افغانستان راه‏‌اندازی شده بود هیئتی از افغانستان به ریاست حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه و نمایندگان بلندرتبه بیشتر از ۴۶ کشور و سازمان‏‌های جهانی حضور یافته بودند.

آقای کرزی در این نشست ضمن یادآوری دستاوردهای افغانستان در ۱۳ سال اخیر گفته است که از زمان برگزاری نشست اخیر این گروه که حدود ١٠ ماه پیش در توکیو برگزار شد، افغانستان شاهد تحولات چشم‌گیری بوده است.

طرف‏‌های شرکت‌کننده نیز خواستار ادامه تلاش‏‌های افغانستان در جهت تامین امنیت، تسریع روند صلح، تقویت نهاد‌های دموکراتیک از جمله اصلاحات در نظام انتخاباتی، حکومت‏داری خوب، تامین حقوق بشر، مبارزه با فساد، توسعه اقتصادی و اجتماعی شدند.

کارشناسان ضمن تاکید بر ضرورت سرمایه‏‌گذاری به عنوان یکی از مهمترین گام‏‌ها برای آغاز یک راه طولانی در راستای توسعه اقتصادی افغانستان و تبدیل شدن کشور به آنچه رئیس‏‌جمهور غنی، چهارراه ترانزیتی آسیا یاد می‏‌کند، با اشاره به درخواست‏‌های طرف‏‌های شرکت‏‌کننده در نشست گروه تماس در خصوص زمینه‏‌سازی برای سرمایه‏‌گذاری در افغانستان، می‏‏‌گویند که این خواسته‏‌ها، پیش نیاز اساسی تحقق چنین هدفی است.

به باور آنان، در صورتی که امنیت تامین نشود، روند صلح تسریع نشده و به نتیجه ای ملموس و مشخص نرسد، نهادهای دموکراتیک به منظور تضمین ثبات و پایداری سیاسی و فراهم آوری مشروعیت لازم حقوقی برای نظام، تقویت و توسعه پیدا نکنند و در همین جهت، اصلاح نظام انتخاباتی به عنوان اولین و اصلی ترین قدم، عملیاتی نشود، حکومت داری خوب، مسؤول، مشروع، مردم نهاد و فارغ از زد و بندهای قومی‏‏و تقسیم بندی های سهمه بندی شده تباری شکل نگیرد، حقوق بشر به معنای عام کلمه، اعاده و احیا نشود، با فساد به عنوان یک آفت بنیان برانداز و درونی، مبارزه جدی و فراگیر صورت نگیرد و توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور به عنوان یک اصل، در چشم انداز استراتژیک دولت و کارگزاران حکومت وحدت ملی قرار نگیرد، هرگز نمی‏‏‌توان به صورت ابتدا به ساکن و بدون فراهم‏‌آوری این مقدمات و پیش‏‌نیازها، از جهان انتظار داشت که در افغانستان سرمایه‏‌گذاری‏‌های کلان اقتصادی کنند.

بپذیریم یا نپذیریم واقعیت این است که تصویر و تصوری که در حال حاضر از افغانستان، در نزد جهانیان وجود دارد، نمایان‌گر کشوری است که هنوز در مراحل بسیار ابتدایی و به شدت شکننده و آسیب پذیری از ثبات و استقرار سیاسی، صلح و امنیت، حکومت داری، مبارزه با فساد، تامین حقوق بشر و حقوق شهروندی، ایجاد و تقویت نهادهای دموکراتیک و توسعه اقتصادی و اجتماعی قرار دارد و متاسفانه با تحولاتی که به ویژه به دنبال برگزاری انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری امسال روی داد و به دنبال آن، بروز بن بست در تشکیل کابینه، این تصویر و تصور بیش از همیشه پررنگ تر و چشم‌گیرتر به نظر می‏‏‌آید.

حتی تشکیل کابینه نیز برخلاف انتظارهای اولیه، این تصور را بهبود نبخشید؛ زیرا کابینه ای که پس از ۱۰۰ روز شکل گرفت، عملا یک کابینه ناقص و حداقلی است و بیش از نصف آن، هنوز توسط سرپرست ها اداره می‏شود.

در چنین وضعیتی، انتظار سرمایه‏‌گذاری های بلندمدت خارجی از کشورهای جهان و سازمان های بزرگ بین المللی، تلاشی بیهوده و فاقد زمینه‏‌های عملی است.

کارشناسان ضمن تحسین رویکرد اقتصادی دولت وحدت ملی نسبت به بسیاری از مسایل به ویژه در بعد سیاست خارجی، برقراری صلح و…، تاکید می‏‏کنند که این لزوما به این معنا نیست که صرف چنین رویکردی می‏‏تواند موانع واقعی فراراه تحقق ایده‏‌های اقتصادی دولت جدید را نیز از میان بردارد و زمینه گذار آسان و بی درد سر افغانستان امروز به یک آینده اقتصادی توسعه یافته و باثبات را فراهم سازد.

بر این اساس، به باور آنها، دولت وحدت ملی و تمامی‏‏‌دستگاه‏‌های ذیربط مسؤول، پیش از آنکه مصرانه اقدام به برگزاری نشست هایی شبیه گروه تماس کنند، می‏‏‌بایست زمینه‏‌های عملی تحقق ایده‏‌ها و انتظارات خود از جهان در حوزه اقتصاد، تجارت، ترانزیت و سرمایه‏‌گذاری را در داخل کشور فراهم نمایند؛ در غیر آن، این نوع نشست ها محکوم به شکست و فاقد نتیجه خواهد بود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده