افغانستان در كجاي مسير توسعه؟

چندی پیش نمایندگی بانک جهانی در کابل اعلام کرد که افغانستان تنها به یکی از شاخص‌های اهداف هزاره سازمان ملل که تامین آب آشامیدنی بهداشتی است، دست یافته و در زمینه بهداشت نیز با توجه به اهداف هزاره، پیشرفت چشم‌گیری داشته است. رئوف ضیا، مسئول بخش مطبوعاتی بانک جهانی به بی.‌بی.‌سی گفت:« براساس گزارش نظارت جهانی از اهداف هزاره سازمان ملل، افغانستان که از جمله ۲۰ کشور نا آرام جهان می‏باشد به این شاخص دست یافته است

اما به تاريخ 3ميزان نماينده كشورمان در سازمان ملل گزارشي را درباره دستاوردهای افغانستان در راستای اهداف توسعه سازمان ملل اعلام کرد که بر اساس اين آمار، افغانستان به تعدادی از شاخص‌های اهداف هزاره دست یافته است. بهبود وضعیت آموزش و پرورش، ارائه خدمات بهداشتی و جلوگیری از مرگ و میر کودکان مهم‏ترین دستاوردهای گزارش توسعه هزاره افغانستان به سازمان ملل اند. براساس گزارش نماینده كشورمان در سازمان ملل، افغانستان به تعدادی از شاخص‌هاي هشت‏گانه توسعه سازمان ملل تا سال ۲۰۱۰ دست یافته و تعدادی از آن‏ها از قبيل کاهش نرخ مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در مسیر درستی در حرکت است. این گزارش در عین حال افزوده در بعضی از شاخص‌ها، افغانستان ناکامی‌هایی داشته که باید به آن‏ها توجه بیشتری شود.

بانک جهانی نیز گزارشی را در این زمینه منتشر کرده که کشورهای افغانستان، نیپال و میانمار از جمله کشورهایی یاده شده اند که با توجه به ناامنی در این کشورها در راستای اهداف هزاره رشد قابل قبولی داشته ‌اند.

اهداف توسعه هزاره سازمان ملل:

هدف ۱: از بین بردن فقر شدید و گرسنگی

هدف۲: دست یافتن به آموزش ابتدایی همگانی

هدف ۳: گسترش و ترویج برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان

هدف ۴: کم کردن مرگ کودکان

هدف ۵: بهبود سلامت مادران

هدف ۶: مبارزه با ایدز، مالاریا و دیگر بیماری‏‌ها

هدف ۷: حفاظت پایدار از محیط زیست

هدف ۸: گسترش مشارکت جهانی برای توسعه.

براساس گزارش بانک جهانی وضعیت بهداشتی نیز در افغانستان به گونه‌ای‌است که انتظار می‌رود به زودی به شاخص‌های اهداف هزاره سازمان ملل دست یابد. بر اساس گزارش بانک جهانی، اکنون تعداد مراکز بهداشتی در۱۱ ولایت تحت پوشش کمک‌های این بانک به ۴۲۳ مورد رسیده که ۲۰ هزار کارمند امور بهداشت در این مراکز مشغول کار هستند.

بانک جهانی تعداد مراکز بهداشت درسراسر افغانستان را دو هزار اعلام کرده که این روند باعث شده که مرگ و میر مادران و کودکان در این کشور ۸۰ درصد کاهش یابد. میزان مرگ و میر مادران در هنگام زایمان نیز از یک هزار و ششصد مورد از هر صد هزار زایمان که در سال ۲۰۰۳ ثبت شده بود، به ۳۲۷ مورد کاهش یافته و مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال نیز ۶۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

اهداف توسعه هزاره سازمان ملل که در سال ۲۰۰۰ کشورهای جهان در زمینه آن به توافق رسیدند به صورت مخفف MDGs یاد می‌شود که کشورهای جهان باید تا سال ۲۰۱۵ به آن دست یابند. این سند در ماه سپتمبر سال ۲۰۰۰ توسط ۱۸۹ کشور پذیرفته شد و ۱۴۷ کشور نیز تاکنون این سند را امضا کرده‌ اند.

افغانستان در سال ۲۰۰۴ سند توسعه هزاره سازمان ملل را امضا کرد و متعهد شد که به اهداف هشت‏‌گانه این سند تا سال ۲۰۲۰ دست یابد. این کشور از سازمان ملل خواست که هدف نهم را که تامین امنیت پایدار است به عنوان شاخصی خاص افغانستان، به این سند بیفزاید.

سایر کشورهای عضو سازمان ملل برای رسیدن به شاخص‏ها تا سال ۲۰۱۵ فرصت دارند ولی برای افغانستان این دوره زمانی تا ۲۰۲۰ در نظر گرفته شده است. دولت افغانستان استراتژی توسعه ملی خود را در راستای تحقق این اهداف نُه‏‌گانه تدوین کرده است.

در گزارش آمده که حدودا ۸۰% افغان‏ها برای تأمین معیشت‌ به زراعت متکی هستند و افغانستان اقدام‏‌های زیادی را در راستای بهبود زراعت از جمله مدیریت آب و بهبود آبیاری انجام داده است. گزارش تأکید کرده که درآمد ناخالص سرانه افراد در افغانستان از ۱۷۴ دلار در سال ۲۰۰۲ به ۶۲۴ دالر در سال ۲۰۱۲ افزایش یافته است.

این گزارش به توسعه بخش آموزش و پرورش و بهداشت در کشور اشاره کرده و افزوده است که در سال ۲۰۰۳ میلادی فقط ۹% از جمعیت کشور به خدمات بهداشتی دسترسی داشتند، اکنون این ارقام به ۹۰% افزایش یافته است. گزارش افزوده که موفقیت در مبارزه با بیماری‌های کودکان از جمله فلج اطفال قابل توجه بوده و سالانه میلون‏ها کودک دربرابر این نوع بیماری‌ها واکسینه و ایمن‌سازی شده‌اند.

در این گزارش تعداد شاگردان مکاتب افغانستان بیش از ۹ میلیون نفر ذکر شده که براساس برنامه ملی بهبود آموزش ابتدایی، متوسطه و عالی نزدیک به چهار هزار باب مدرسه در سراسر کشور ساخته شده و دولت برنامه دارد که تا پایان سال ۲۰۱۳ میلادی ۴۹۰۰ باب مکتب دیگر را نیز بسازد. افغانستان تأکید کرده که بی‏ثباتی و نبود امنیت مانع عمده‌‏ای بر سر راه تحقق کامل شاخص‌های هزاره بوده است.در این گزارش آمده است که دشمنان صلح و ثبات افغانستان در قالب هراس‏افکنی و بنیادگرایی هنوز چالشی عمده به حساب می‌آیند و مدارس، مراکز بهداشت، معلمین، پزشکان، کارمندان دولت و حتا نوجوانان بخصوص شاگردان مکاتب، دختران و کارمندان امداد را مورد حمله قرار می‌دهند.

افغانستان تأکید کرده که از آغاز سال ۲۰۰۱ تاکنون کمک‌های قابل توجهی از کشورهای خارجی دریافت کرده، گرچه این کمک‌ها برای مردم افغانستان مفید بوده ولی برای موثریت و شفافیت کمک‏‌ها باید تدابیر لازم در نظر گرفته شود.

وقتی مردم می‌‏بینند که دولت افغانستان به برخی از برنامه‏‌های توسعه هزاره سازمان ملل متحد دست یافته است، این امیدواری را در خود احساس می‏کنند که حرکت دولت آینده نیز به این سمت ادامه یابد و این دولت کوشش کند تا به برخی دیگر از اهداف این برنامه دست پیدا کند. دستیابی دولت افغانستان به این برنامه‏‌ها و اهداف از این جهت اهمیت دارد که این برنامه‏‌ها باعث می‏‌شوند تا مردم از نتایج آن‏ها سودمند شوند. زیرا این برنامه‏ها برای مردم و تامین رفاه مردم برنامه‌‏ریزی شده اند. از این رو برای مردم بسیار مهم است که دولت در راستای دستیابی به اهداف مندرج در این برنامه‏‌ها تلاش بکند. برخی از کارشناسان به این باورند که اگر در این خصوص در شعار نامزدهای انتخاباتی نیز جایگاهی در نظر گرفته شود می‏تواند برای مردم دلگرم‏‌کننده‏تر باشد.

از امضای سند توسعه هزاره سازمان ملل توسط افغانستان حدود 9 سال می‏گذرد. دولت افغانستان در سال 2004 میلادی و در اولین سال ریاست‏‌جمهوری آقای کرزی این سند را امضا کرده و متعهد شده است که تلاش می‏کند تا به اهداف هشت‏‌گانه مندرج این سند تا سال 2020 میلادی دست پیدا کند.

دستیابی افغانستان به برخی از اهداف این برنامه در سال نهم بعد از امضای این سند می‏تواند اطمینان‏دهی‏‌هایی را در خصوص امکان دستیابی به اهداف ایجاد کند. البته این وظیفه و مسئولیت دولت آینده افغانستان و رهبران این دولت خواهد بود که در راستای دستیابی به این اهداف تلاش به خرج دهند تا با دستیابی به این اهداف، دسترسی مردم افغانستان به رفاه را نیز تامین کنند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده