افغانستان غنی از منابع زیرزمینی

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان در سومین نمایشگاه بین‌المللی فرهنگی راه ابریشم که قبل از ظهر  امروز، در شهر دونهوانگ کشور چین برگزار شد،  خاطر نشان کرد: افغانستان از نگاه گاز، معادن مثل آهن، مس و انواع سنگ‌های تزیینی و قیمتی، زعفران، میوهای خشک و تازه و سایر محصولات زراعتی یک کشور غنی است و سرمایه‌گذاری چین در افغانستان و صادرات محصولات افغانستان به چین و واردات کالاهای چینی به افغانستان، برای هر دو کشور اهمیت خاص دارد.

به گزارش خبرگزاری آوا،  معاون رییس‌جمهور کشورمان برگزاری سومین نمایشگاه بین‌المللی راه ابریشم را فرصتی مهم برای معرفی این جاده، به هدف تعامل فرهنگی بین ملت‌ها و دولت‌ها برای ساختن جهانی زیباتر و درک فرهنگی مردمان کشورها از یکدیگر خواند.

آقای دانش گفت که کشور بزرگ چین، یکی از همسایگان تاریخی افغانستان است که پیشینۀ روابط سیاسی و اقتصادی این دو کشور به بیش از دو هزار سال می‌رسد و از قدیم داد و ستد تجاری بین چین و افغانستان وجود داشته و افغانستان به‌عنوان یک گذرگاه استراتژیک، در طول تاریخ، نقطۀ تقاطع تعاملات و روابط فرهنگی، دینی، اجتماعی و تجارتی میان چین و هند، شرق دور، آسیای مرکزی و شرق میانه بوده است.

استاد دانش گفت: جاده ابریشم یکی از قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین راه‌های  مبادله کالاهای تجارتی، دانش و فرهنگ بشری بوده که تمدن‌های  بزرگ جهان چون تمدن چین، هند، یونان، بودیسم و اسلام را به هم پیوند می‌داد.

به گفتۀ وی این جاده بیش از دو هزار سال پیش به عنوان پلی بین چین و کشورهای اروپا، آسیا و آفریقا برای مبادلات مادی و تمدنی شرق و غرب مورد استفاده بود.

معاون رییس در توضیح جادۀ ابریشم گفت که این جاده از چین آغاز و با عبور از ایالت گانسو، به ترکستان، سمرقند و بخارا وصل شده و بخش عمده‌ این راه از خراسان عبور می‌کرد. در آن زمان جاده ابریشم به افغانستان، ازبکستان و ایران و شهر اسکندریه مصر درغرب امتداد می‌یافت.

وی گفت که در آن زمان تبادلات فرهنگی از طریق جاده ابریشم مانند تجارت کالا گسترده بود، آیین بودا به عنوان یکی از سه مذهب جهان، از طریق راه ابریشم به سین کیانگ، سپس به دونگ هوانگ ولایت گانسو و مناطق دیگر چین راه یافت.

معاون رییس‌جمهور میراث فرهنگی بودا در بامیان و سایر شهرهای افغانستان را از آثار همین دوره خوانده افزود که ولایت گانسوی چین و ولایت بامیان که اکنون دو ولایت خواهر خوانده‌اند، واقعا دو خواهر فرهنگی، تمدنی و نمادی از مشترکات تاریخی چین و افغانستان هستند. وی از گردشگران چینی دعوت کرد که بیایند و خواهر فرهنگی گانسو؛ بامیان افغانستان را با آثار تاریخی و مناظر طبیعی آن از نزدیک ببینند و عملا وسعت دامنۀ راه ابریشم باستانی از گانسو تا بامیان را تماشا کنند.

معاون رییس‌جمهور با اشاره به گسترش روابط متقابل افغانستان و چین در عرصه‌های  مختلف افزود که حکومت هردو کشور مصمم‌اند که این روابط را توسعه دهند. وی گفت که حضور مقتدرانۀ چین در زمینه‌های سیاست، اقتصاد، دانش و تکنالوژی از این کشور یک همسایۀ متمایز و یک همکار برجسته و صادق برای افغانستان ساخته است.

استاد دانش جاده جدید ابریشم یعنی ابتکار یک کمربند- یک راه که توسط رهبری چین مطرح شده و شامل احداث زیرساخت‌های زمینی، هوایی، بحری و زیرساخت‌های انتقال انرژی است، یک طرح ابتکاری جهانی و مورد تایید افغانستان خواند. وی گفت: نقش موثر این راه در توسعه و ترقی کشورهایی که در مسیر آن قرار دارند روشن است و با استفاده از پروژه‌های مربوط به راه‌ابریشم، سرمایه‌گذاران چین و افغانستان می‌توانند در هر دو کشور سرمایه‌گذاری کنند.

به باور استاد دانش، کریدور واخان بدخشان افغانستان یکی از دروازه‌های مهم راه‌ابریشم است که احیای آن برای رشد اقتصادی و تجارتی افغانستان و منطقه اهمیت حیاتی دارد. وی گفت: افغانستان در نقطه تلاقی چهار منطقه یعنی آسیای جنوبی، آسیای مرکزی و شمالی، شرق میانه و شرق دور واقع شده و کانون اتصال این چهار منطقه است.

وی گفت: افغانستان از نگاه گاز، معادن مثل آهن، مس و انواع سنگ‌های تزیینی و قیمتی، زعفران، میوه‌های خشک و تازه و سایر محصولات زراعتی یک کشور غنی است و سرمایه‌گذاری چین در افغانستان و صادرات محصولات افغانستان به چین و واردات کالاهای چینی به افغانستان، برای هر دو کشور اهمیت خاص دارد.

استاد دانش اما گفت که برای همکاری‌های اقتصادی و همگرایی‌های منطقه‌ای، ما به یک منطقه باثبات نیاز داریم. سیاست خارجی افغانستان در منطقه بر مبنای ایجاد «جامعۀ امن اقتصاد محور» تنظیم شده و از این جهت افغانستان از اعضای فعال سازمان‌های منطقه‌ای «سارک» و «ایکو» و عضو ناظر سازمان «شانگهای» است و افغانستان پروسۀ کشورهای «قلب آسیا» یا «پروسۀ استانبول» و کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای برای افغانستان یا «ریکا» را چارچوب مناسب برای همکاری‌ در جهت توسعه و رفاه کشورهای منطقه می‌داند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده