افغانستان و آسیای میانه به قطب اقتصادی تبدیل شوند

اشرف غنی، رییس‌جمهوردر نشست «بین‌المللی ازبکستان برای افغانستان» در تاشکند گفت: هدف مشترک افغانستان و کشورهای آسیای میانه، اقتصاد مشترک است.

او در سخنرانی خود برای نمایندگان کشورهای آسیای میانه و سایر شرکت‌کنندگان، بیان داشت که افغانستان و این کشورها باید یک اقتصاد منسجم داشته باشند و در این صورت به یک «قطب اقتصادی» مبدل خواهند شد.

در این نشست علاوه بر روسای‌جمهوری افغانستان و ازبکستان، نمایندگان کشورهای امریکا، روسیه، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سازمان ملل، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، هند، پاکستان، ایران، تاجیکستان، قزاقستان و قیرقیزستان نیز حضور داشتند.

آقای غنی گفت: «اگر پروژه‌های بزرگ منطقه‎ای عملی شود، افغانستان و کشورهای آسیای میانه برای مردمان خود خدمت بزرگی را انجام داده‌اند.»

رییس‌جمهوری آینده سیاسی، اقتصادی، صلح و ثبات، پیشرفت منطقه‌ای را مشترک دانسته و افزود که فرصت‌ها نیز نادر است و باید از آن استفاده شود.

او گفت: به جای سیاست‌های تقابلی باید فضای همکاری ایجاد و توسعه یابد. از طریق همکاری با افغانستان مشکل کلیدی که منطقه اکنون با آن مواجه است، باید حل شود.

رییس‌جمهوراظهار داشت: موقعیت افغانستان باید درک شود و از این طریق می‌شود همکاری‌های منطقه‌ای را افزایش داد و برای افزایش این همکاری‌ها باید راهکارهای در نظر گرفته شود و توسعه یابد.

برای صلح از تمام فرصت‌ها استفاده می‌شود. آقای غنی گفت: جنگ جاری در جغرافیای افغانستان جریان دارد و باید فرصت گفتگو به میان بیاید. به گفته او گردهمایی تاشکند نیز به‌خاطر تهدیدهای مشترکی که متوجه همه ‌است برگزار شده و هدف نشست نیز از میان بردن این تهدیدها است.

آقای غنی گفت: افغانستان برای تامین صلح از تمام فرصت‌ها استفاده خواهد کرد. ایشان همچنین گفت که شبکه‌های تروریستی فرامرزی، تهدیدی بزرگ برای افغانستان و منطقه است و این شبکه‌ها مرز نمی‌شناسند و از طرف دیگر این شبکه‌ها سالانه میلیاردها دالر از طریق ایجاد ناامنی به‌دست می‌آورند.

او گفت: شبکه‌های تروریستی اهداف مشترک و باهم ارتباط دارند. افغانستان در خط نخست مبارزه با «تروریسم» قرار دارد و با این شبکه‌ها مبارزه می‌کند.

نگرانی بیشتر کشورهای آسیای میانه از حضور و فعالیت گروه داعش در افغانستان است. حتی گفته می‌شود شماری از این کشورها برای مقابله با داعش با گروه طالبان نزدیک و با آنان ارتباط برقرار کرده‌اند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده