افغانستان و فرصت‌هاي خط آهن

براساس گزارش خبرگزاري‌ها، افغانستان، پروژه‌ی خط آهن و انتقال برق از طريق کشورهاى آسياى مرکزى به افغانستان و پاکستان را، با مسوولان تاجکستان مورد بحث قرار مي‌دهد.

اين مطلب را حضرت عمر زاخيلوال، وزير ماليه، بعد از گشایش تعمير رياست گمرک شيرخان بندر ولايت کندز، عصر روز دوشنبه 30ثور ابراز نموده و از آغاز سفرش به تاجکستان خبر داد. وى گفت که قرار است در سفر خود به تاجکستان در مورد خط آهن که قرارداد آن قبلاً در هند با بانک انکشاف آسيايى به امضا رسيده، با مقام‌ها و تاجران آن کشور صحبت نمايد.اين راه آهن كه به طول ٢٥٠ کيلومتر، از تاجکستان آغاز شده و با عبور از شيرخان بندر و ولايت‌های کندز و بلخ، به ترکمنستان وصل مي‌گردد نه تنها براى رشد تجارت بين افغانستان و کشورهاى آسياى مرکزى، بلکه براى مردم کندز و بلخ نيز موثر است.

ساخت راه آهن جدا از مصرف سوخت و آلودگي کمتر، امنيت بالايي را براي مسافران و حمل و نقل کالا به دنبال دارد. در اين ميان اما کشور ما بدون داشتن مهندسان، مشاوران و متخصصان حمل و نقل ريلي تلاش مي‏کند شبکه‌ی حمل و نقل ريلي را در سراسر کشور توسعه دهد، به طوري که هم اکنون اکثر ولايت‌های مرزي کشور آماده و علاقمند اتصال به شبکه راه آهن كشورهاي همسايه هستند و در آينده عرصه‌ی بين‌المللي حرفي را براي گفتن خواهند داشت.

در اين خصوص راه آهن هرات – مشهد، نيمروز – زاهدان، فراه – زابل، جلال‌آباد – پيشاور، قندهار – كويته، حيراتان، شيرخان بندر، سياه تپه(توروندي) با كشورهاي آسياي ميانه مي‏توانند به دليل اهميت و موقعيت استراتژيکي بالا در کشور و همچنين اتصال آن به کشورهاي ايران، پاكستان، ترکمنستان، ازبكستان و تاجكستان و سپس با كشورهاي منطقه هند، چين، روسيه، تركيه و از آن طريق به آب‌هاي آزاد و كشورهاي جهان مي‌توانيم جايگاه ويژه‌ی خود را در عرصه‌ی بين‌المللي پيدا کنيم؛ چه آنکه يکي از سياست‌هاي كشورهاي همسايه اتصال شبکه‌ی ريلي داخلي‌شان از طريق خاك افغانستان به آسياي ميانه و شرق آسيا است. اين امر فرصت خوبي در راه توسعه‌ی راه آهن و پيشرفت اقتصادي ما از طريق اتصال به خط آهن کشورهاي همسايه در جهت توسعه هر چه بيشتر ترانزيت است.

در حال حاضر شمال كشورمان از طریق شهرک بندری ترمز ازبکستان به شکبه راه آهن آسیای میانه و روسیه و اروپا وصل است. بنابراین ساخت خط آهن جدید، افزون بر آنکه ترکمنستان و تاجیکستان را به هم وصل می‌کند، امکان دسترسی افغانستان به شبکه‌ی خط آهن آسیای میانه و اروپا را نیز افزایش می‌دهد.

با راه اندازي اين خط آهن و اتصال آن به ولايت‌های جنوبي و غربي افغانستان، افزون براينكه ولايت‌های مركزي از بن‌بستِ اقتصادي خارج شده و در مسير ترقي و انكشافِ محروم‌ترين مناطق و مظلوم‌ترين اقوام ساكن در كشور گام‌هاي ارزنده‌اي برداشته خواهد شد؛ بلكه از سوي ديگر با اتصال کشورهاي آسياي ميانه به کشورهاي حاشيه خليج فارس، حمل و نقل بين‌المللي در اين منطقه افزايش پيدا کرده و نقش زيادي را در توسعه ترانزيت به سمت خليج فارس و اقيانوس هند خواهد داشت که در نهايت تاثير زيادي را بر اقتصاد ولايت‌هایی كه در مسير راه ترانزيتي راه آهن قرار دارند مي‌گذارد.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده