افغانی، باثبات‏‌ترين پول منطقه

اگر پول افغاني را در مقابل ارزهای كشورهای خارجی و همسايه مقايسه کنیم مي‌توان گفت كه واحد پول کشور ما از با ثبات‏‌ترين و با ارزش‏ترين واحدهای پولی در سطح منطقه است.

به نقل از خبرگزاري آوا حاجي مجيد احمدزاده؛ عضو اتحادیه صرافان سرای شهزاده کابل برای معلومات بیشتر بخش‏‌های اقتصادی کشور با بیان این مطلب گفت که هرچند تاکنون ثبات و ارزش پول افغانی، مصنوعي بوده و توسط تزریق میليون‏‌ها دالر از سوی بانك مركزي به بازار ثابت نگه‌داشته می‌شود؛ اما با آنهم از كامياب ترين پول ها در سطح منطقه است.وی تصریح کرد: «زماني كه پول تازه و اصلاح شده افغانی توسط بانك مركزي به بازار عرضه شد يك دالر در مقابل كلدار پاكستاني، ۶۵ روپيه بود و حالا این رقم به ۱۰۷ كلدار افزایش یافته است، يا يك دالر امريكايي در مقابل كلدار هندي ۴۴ روپيه بود، حالا به ۶۷ كلدار رسیده است و يا تومان ايران هر هزار تومان معادل ۵۵ افغاني بود، اما فعلا ۱۹ افغاني معادل هزار تومان است.

وی تأکید کرد که در ابتدا هنگامی که پول جدید افغانی در بازار رایج شد، یک دالر ۵۰ افغاني از سوی بانک مرکزی نرخ تعيین شده بود، اما هنوزهم با گذشت چندین سال پول افغانی در مقابل دالر تغيیرات اندکی داشته است.

به گفته وی یکی از دلایلی که در هفته گذشته ارزش پول افغانی در مقابل دالر کاهش یافت این است که در هفته قبل تقاضاي دالر در بازارهای افغانستان بيشتر از ماه‏‌هاي گذشته بود: چرا که تراكم حجاج در ماركيت به خاطر خريداري ريال سعودي و دالر امريكايي از یک طرف، توزيع پول افغاني به قراردادي‏‌های دولتي از سوی دیگر سبب افزايش نرخ دالر در مقابل افغاني شد.

گفته می‌شود بانك مركزي اين هفته مقدار فروشات خود را بيشتر کرده و توانسته دوباره كنترول بازار را به دست بگيرد و دالر را از ۵۸ افغانی در برابر یک دالر دوباره به ۵۷ افغانی برگرداند.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده