اقتصاد افغانستان‌و فرصت‌های رشد

هفته‌ی گذشته نشست اقتصادی به ابتکار اتاق تجارت کشور با شرکت بخش خصوصی سارک یا سازمان همکاری کشورهای جنوب آسیا در کابل برگزار گردید. در این نشست اقتصادی تاکید گردید که فرصت‌های خوب برای سرمایه‌گذاری در افغانستان وجود دارد، اما نیاز است که از این فرصت‌ها استفاده لازم صورت گیرد. گفته می‌شود این نخستین نشست اقتصادی بخش خصوصی سارک در کابل می‌باشد. در این نشست نماینده‌های بخش بخش خصوصی کشورهای افغانستان، هند، پاکستان، مالدیف، بنگلادش، بوتان و سریلانکا اشتراک کرده بودند.

رئیس اتاق تجارت سازمان سارک طی سخنانی در نشست اقتصادی بیان داشت در افغانستان زمینه‌های خوب برای سرمایه‌گذاری وجود داشته و باید از این فرصت‌ها استفاده لازم صورت گیرد.

لازم به یادآوری است که سازمان سارک در سال ۱۹۹۲ میلادی به هدف رشد همکارهای اقتصادی و سیاسی میان کشورهای منطقه ایجاد گردید، و افغانستان در سال ۲۰۰۸ میلادی عضویت این سازمان را به دست آورد. با آنکه پیش از این نیز سازمان سارک در مورد افغانستان نشست‌های داشته است، اما این نخستین بار بود که مسئولان اتاق تجارت این سازمان در کابل در مورد فرصت‌های اقتصادی مشترک با مقامات کشور در یک نشست مهم اقتصادی شرکت می‌نمایند.

درباره دستاورد این نشست مسئولان اقتصادی و تحلیل‌گران اقتصادی کشور امیدوارند که این نشست زمینه رونق و سرمایه‌گذاری در کشور را به دنبال داشته و اعتماد لازم را فراهم سازد تا تعهدات این نشست جنبه عملی به خود . اما در این راستا چالش‌هایی نیز وجود دارد که مانع از سرعت تعامل اقتصادی میان اعضای سارک به‌ویژه با افغانستان گردیده است. یکی از چالش‌های مهم و بزرگ‌بگیرد، چالش سیاسی می‌باشد. وجود اختلافات سیاسی سبب گردیده است که روابط بازرگانی و اقتصادی نیز تحت‌الشعاع آن قرارگیرد و بسیاری از وعده‌ها و تعهدات عملی نگردد.

یکی از چالش‌هایی که در این راستا طرح گردیده است محدودیت در فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است. یعنی بازرگانان کشور بیشتر با بازرگانان پاکستانی و هندی در دادوستد هستند، اما کمتر شنیده شده است که با دیگر بازرگانان اعضای سارک تعاملی صورت گرفته باشد. مسئولان اتاق تجارت و صنایع کشور نیز بر موجودیت چنین چالشی اشاره نموده و اظهار می‌دارند که بازرگانان افغانستان فقط با هند و پاکستان روابط تجارتی دارند و با کشورهای دیگر عضو سارک دادوستد تجارتی ندارند.چالش دیگر در ارتباط با رونق و گسترش فعالیت‌های بازرگانی و اقتصادی که هم از موضوع سیاسی متأثر است و هم دایره دادوستد را محدود می‌سازد، مشکل ویزای بازرگانان است. در این باره رئیس عامل اتاق تجارت کشور می‌گوید، مشکلات اساسی تجار افغانستان در سازمان سارک اخذ ویزه و مشکلات ترانسپورتی است. بازرگانان کشور معتقدند که اگر چالش‌ها و مشکلات یادشده رفع و یا کاهش یابد به طور قطع مناسبات بازرگانان افغانستان با بازرگان اعضای سارک در بهترین موقعیت و فرصت ارتقاء خواهد یافت. بدون شک رفع چالش‌ها و مشکلات یادشده تاثیر بسیار روشن و جدی را بر چگونگی رشد و فعالیت اقتصادی و تجاری میان بازرگانان کشور و اعضای سارک به دنبال خواهد داشت، اما ناگفته نباید گذاشت که مسئله تامین امنیت همه‌جانبه، به‌خصوص امنیت اقتصادی، در عرصه‎‌ی فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی و جذب سرمایه‌گذاری در کشور بسیار مهم و تعیین‌کننده خواهد بود. عرصه و زمینه‌ای که تاکنون متاسفانه از چالش‌های کلان کشور و حکومت محسوب می‌گردد. اینک انتظار برده می‌شود که با توجه به وجود فرصت‌های مناسب منطقه‌ای در عرصه اقتصاد، مسئولان حکومت وحدت ملی بستر و شرایط فعالیت اقتصادی و رفع موانع و چالش‌های گوناگون آن را در نظر گرفته و سهولت‌های مورد نظر را نیز فراهم سازند. رونق فعالیت‌های اقتصادی و موفقیت در جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی، یکی از بهترین گزینه‌ها در عرصه‌ی رشد همه‌جانبه کشور و به‌خصوص اقتصاد خواهد بود.

0 پیام برای این مطلب ثبت شده