اقدامی جدی‌تر برای مبارزه با فساد در برشنا

هفته گذشته مسوولان شرکت برشنا اظهار داشتند: به منظور جلوگیری از فساد در خواندن میترها از سوی کارمندان این شرکت، قرار است سیستم سنجش میترهای برق شهر کابل به صورت دیجیتالی فعال شود. رییس این شرکت به رسانه‌ها اعلام داشت: تلاش جریان دارد تا سیستم میترها در شهر کابل از آنالوگ به دیجیتال تبدیل گردد. به گفته وی این اقدام می‌تواند از اشتباهات قبلی در مورد خواندن میترها و سنجش میزان برق مصرف شده جلوگیری کند. وی هم چنین تاکید ورزید امیدوار است تا اوایل سال 1397 حدود 80 درصد میترهای شهر کابل دیجیتالی شوند.

براساس گزارش رسانه‌ها، یکی از نهادهایی که موضوع فساد در آن بی‌داد می‌کند شرکت برشنا است. چگونگی وقوع فساد در این شرکت ابعاد مختلف و گسترده دارد. از دریافت میترهای برق تا خواندن و ثبت سنجش‌های مربوط به مصرف برق و هم چنین عرصه برق‌رسانی در ساحه‌های مختلف و مصرف سیم‌کشی آن که هرکدام آن به مثابه هفت خوان رستم است. بدون واسطه و به ‌سادگی نمی‌توان صاحب میتر برق و از نور برق برخوردار شد.

بدون شک اقدام شرکت برشنا در زمینه نوسازی تجهیزات و امکانات و وسایل برق رسانی و خدمات برق یک کار بسیار درست و قابل تایید است. در واقع بخشی از مشکلات برق‌رسانی به شهروندان، در صورتی که برق در شبکه موجود باشد مربوط به ناکارآمدی و مستعمل بودن سیستم‌ها و وسایل برق‌رسانی است. بنابراین تجهیز و نوسازی سیستم برق رسانی یک اقدام سازنده و موثر در زمینه توزیع برق و برخورداری شهروندان از روشنایی برق می‌باشد.

اما نکته مهم در اینجاست که مساله مبارزه با فساد در شرکت برشنا، محدود به توزیع میترها و خواندن میزان برق مصرفی و ثبت آن نمی‌گردد. به تعبیر دیگر این یک بخش بسیار کوچک از وضعیت فساد در شرکت برشنا است. تازه همین مساله تعویض میترهای برق اکنون خودش بدل به یک روند فساد‌زا شده. چنانچه پیش از این نیز شهروندان برای دریافت میترهای برق بایستی پول رشوه و واسطه‌گری می‌پرداختند، اینک نیز باید همان راه فساد‌زا را برای دریافت میترهای دیجیتالی بروند. بدل ساختن میترهای کهنه به نو، زمانی می‌تواند در میزان فساد موثر واقع گردد که یک روند شفاف و سالم ایجاد گردد. هم‌چنین مساله مهم دیگر که از لحاظ اقتصادی برای مردم بسیار سخت و گران تمام می‌شود این است که مردم میترهای کهنه را باید دور بیاندازند. شرکت برشنا مسوولیت دارد که در این زمینه سهولت لازم را برای شهروندان فراهم گرداند تا همه بتوانند با وجود ضعف اقتصادی فراوان، به میترهای جدید دسترسی داشته باشند.

نکته دیگر درباره مبارزه با فساد در شرکت برشنا، چگونگی توزیع میترهاست؛ که خود بدل به یک روند فسادزا گردیده است. چنانچه چندی قبل یک گزارش از کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه علیه فساد اداری «مک» گفته بود که در توزیع میترهای سه فاز و توزیع برق در کشور فساد گسترده وجود دارد. این گزارش تاکید داشت که مشتریان برای بدست آوردن میترهای سه فاز و برق، پول زیادی را بطور رشوت به کارمندان این شرکت پرداخت می‌کنند.

نکته مهم دیگر این است عدم رعایت عدالت در جمع آوری مالیات برق سبب شده است که روند فساد تقویت گردد. اکنون شمار زیادی از مقام‌های ارشد حکومتی و یا زورمندان محلی با این‌که میلیون‌ها افغانی بابت مالیات مصرف برق به شرکت قرض‌دار هستند، اما برای یک ساعت هم برق‌شان قطع نشده. در حالی که در صورت تاخیر پرداخت مالیات مصرف برق از سوی یک شهروند عادی، فورا شرکت برشنا یا برق او را قطع نموده و یا جریمه سنگین برایش تعیین می‌کند. جناب رییس‌جمهور و مسوولان شرکت برشنا که این قدر تاکید بر حاکمیت و تطبیق قانون و مبارزه با فساد دارند باید قاطعیت و اراده خود را در چنین زمینه‌هایی و در برخورد با آدم‌های زورمند و حکومتی نشان دهند نه مردم ضعیف و بی دست و پا. گفته می‌شود که حتی ارگ ریاست جمهوری به مبلغ هگفتی قرض‌دار شرکت برشنا است. در نهایت می‌توان تاکید کرد که نوسازی و تلاش برای کارآمد ساختن سیستم برق‌رسانی برای شهروندان و به‌خصوص مبارزه با فساد در شرکت برشنا یک اقدام سازنده تلقی می‌شود، اما انتظار داریم که این اقدام‌ها برای نوسازی و مبارزه با فساد دایره وسیع‌تر و اقدام‌های جدی‌تری به‌خود گرفته و بدل به فسادهای تازه‌تر نگردد.

  • جان آقا غزنوی

0 پیام برای این مطلب ثبت شده