الحاج سترجنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست‏‌جمهوری: کاظمی شخصیت با درایت و تدبیر

بسم الله الرحمن الرحیم

خواهران و برادران عزیز!

امروز پانزدهم عقرب برابر است با هشتمین سالروز شهادت سیدمصطفی کاظمی، یکی از شخصیت های فاضل و اندیشمند جهاد و مقاومت ملی مردم ما و پنج تن از نمایندگان دیگر مردم افغانستان در شورای ملی.

بدین مناسبت مراتب تسلیت و اندوه عمیق خویش را به خانواده‏‌های شهدا، دوستان و همرزمان و همه مردم افغانستان ابراز می‏دارم و از خداوند می‏‏‌طلبم تا روح آن شهدای گرانقدر را شاد داشته باشد.

هموطنان گرامی! مردم افغانستان در بیش از سه دهه اخیر در راه دفاع از ارزش‌‏های دینی و میهنی خویش قربانی‏‌های فراوانی داده‏‌اند. تاریخ مبارزات جهاد و مقاومت ملی مردم ما نام هزاران فرزند این مرز و بوم را در سینه دارد که از جان گذشتند تا نام و عزت مردم و کشورشان محفوظ بماند.

شهید سیدمصطفی کاظمی ‏‏بی‏‌تردید یکی از آن مبارزان دلیر و اندیشمندی بود که با متانت و درایت فراوان در طول عمر پربار سیاسی‏‌اش علم‏‌بردار مبارزه برای حق و عدالت بود و برای تحقق آرمان‏‌های ارجمند مردم عزیز کشورش تلاش کرد.

او از شمار شخصیت‏‌های روشنفکر و متفکری بود که مطالعه عمیقی از اوضاع سیاسی، نظامی‏‏‌و اجتماعی منطقه و کشور خود داشت و می‏‌دانست که تا مردم کشورش در کنار همدیگر قرار نگیرند و در همبستگی و اتحاد با همدیگر برای بقای وطن، ترقی و اعتلای آن کار و پیکار نکنند، دامنه بدبختی‏‌ها و مصیبت‏‌های فراوان این مرز و بوم گسترش خواهد یافت.

شهید کاظمی ‏‏که در شکل‏‌گیری حزب وحدت اسلامی‏‏‌افغانستان در کنار دیگر یاران و همرزمانش نقش داشت، همراه با تحولات سیاسی و نظامی ‏‏در منطقه برای تحقق آرمان‏‌های مردم خویش مبارزه کرد و آنگونه که همه می‏‌دانند، او به عنوان یک شخصیت کلیدی پس از کنفرانس بن که او خود یکی از شرکت‏‌کنندگان آن بود، حضور پر رنگی در شکل‏‌گیری نظام جدید در کشور داشت.

کار در جبهه متحد، سمت وزیر تجارت، و رهبری حزب اقتدار ملی که خود آن را بنیاد گذاری کرده بود، فعالیت در جبهه ملی و سهمش به عنوان نماینده مردم در پارلمان کشور و موقفش در راس کمیسیون اقتصادی پارلمان همه و همه نشان داد که او یک چهره متفاوت از دیگران بود.

شهید کاظمی ‏‏در یک رخداد المناک و خونینی زندگی‏اش را با شمار دیگری از اعضای پارلمان کشور از دست داد که در آن ده‌ها تن از مردم عادی و کودکان معصوم اعم از شاگردان مکاتب در ولایت بغلان، جان‏‌های خود را از دست دادند.

من خاطرات نیک فراوانی را از شهید کاظمی‏‏ در طول سال‏‌های اخیر با خود دارم که به یادآوری آن‏ها گاهی اوقات موجب شادمانی می‏‏گردد و گاهی برایم تحسر بار می‏‏‌آرود.

هرچند پرونده‌‏ی شهادت شهیدکاظمی، همراهان و ده‌ها تن از مردم بی‌گناه ولایت بغلان پیگیری نشده است ولی به باور من، این گره کور و ناپیدا باید باز شود و حقیقت مساله روشن گردد و عاملان آن فاجعه عظیم به پنجه قانون سپرده شوند.

حاضرین گرامی!

کشورما امروز در مرحله‏‌ی بسیار حساس و دشواری قرار گرفته است.

امروز نیز فرزندان این کشور همه روزه در سراسر کشور قربانی می‏دهند تا راه گذار از امروز به فرداهای روشن همچنان ادامه یابد و ما بتوانیم به فرزندان و آیندگان‏مان یک کشور باثبات و مترقی را به میراث بگذاریم.

امروز نیز بیش از هر زمان دیگری ما به اتحاد، دوستی و یک‏پارچگی نیاز داریم تا بتوانیم بر مشکلات موجود پیروز گردیم.

امروز نیز تروریزم از میان مردم ما قربانی می‏‏‌گیرد و کشورعزیز ما هر روز آماج دسایس و توطیه‏‌های بیگانگان قرار دارد که مقابله با آن به زمان، تحمل و استقامت اتحاد و بیداری مردم نیازمند است.

انشاالله ما این راه را طی خواهیم کرد. ما برای برقراری صلح در کشور کار می‏کنیم و آرزوی ما پایان دادن به جنگ و خشونت و تامین صلح در کشور می‏باشد.

برای رسیدن به این مامول راه گفت‏‌وگوهای سازنده را پیشنهاد کرده‏‌ایم و به آن پافشاری می‏کنیم ولی اگر مخالفین ما بخواهند به جنگ ادمه بدهند، آن گاه ما برای حراست از دستاوردهای نظام دموکراسی در کشور آماده هستیم.

در پایان یک بار دیگر هشتمین سالروز شهادت سیدمصطفی کاظمی‏‏ و همراهانش را به خانواده‏‌ها و دوستان ایشان تسلیت گفته به روان همه شهدای گلگون‏‌کفن راه آزادی و استقلال، ترقی و پیشرفت افغانستان اتحاف دعا می‏کنم.

 

الحاج سترجنرال عبدالرشید دوستم

معاون اول ریاست‏‌جمهوری اسلامی‏‏‌افغانستان

0 پیام برای این مطلب ثبت شده